Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Keto, Paleo, Whole30 – která z diet je pro vás ta pravá?

Vyvážené jídlo
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

Po bujarých oslavách Vánoc a Silvestra, které provází hojnost jídla a pití, nastává období, kdy se chceme všichni vrátit k normálnímu stravovacímu režimu. Jak přemluvit váhu, aby ukazovala milosrdnější čísla? S tím vám bohužel neporadíme. Místo toho jsme pro vás připravili výběr několika výživových směrů spolu s jejich výhodami i nevýhodami. Která dieta je pro vás ta pravá? Keto, Whole30 nebo snad Paleo?

  Keto dieta

  Keto dieta patří mezi nejpopulárnější diety posledních let. Jinak se jí říká také bílkovinová, ketonová či proteinová. A co to vlastně keto dieta je? Naše běžná strava je složena ze sacharidů, tuků a bílkovin, přičemž sacharidy převažují (tvoří až 55 %). Podstatou keto diety je naopak strava založená převážně na bílkovinách (ty by měly tvořit 60-70 %).

  • Sacharidy a tuky pak tvoří jen minimum. Co tento způsob stravování zapříčiní? V běžném stravovacím režimu jsou právě sacharidy hlavním zdrojem energie. Při keto dietě jich ale není dostatek, proto začne tělo čerpat energii z tuků, a tak začne docházet k úbytku podkožního i viscerálního tuku.
  • Základem jídelníčku při keto dietě by měly být ryby, maso, zelenina, vejce a mléčné výrobky. Vylučují se potraviny obsahující obiloviny, pečivo i sladkosti.

  Keto dieta se skládá ze tří fází:

  • Hubnoucí – zahrnuje měsíční konzumaci proteinových jídel
  • Stabilizační – zahrnuje šestitýdenní konzumaci stravy kombinované z proteinových jídel a běžné stravy
  • Fixační – poslední fáze trvá dva týdny a pomalu se v ní vracíte k běžnému stravovacímu režimu, stále by ale ve stravě měly převažovat bílkoviny

  Co vás čeká?

  • Rychlý úbytek hmotnosti
  • Minimální až nulové riziko jojo efektu (platí, pokud dojdete až do konce a v nastavené stravě budete pokračovat)
  • Snížení hladu (díky vysokému příjmu bílkovin, které dobře zasytí)
  • Pozitivní vliv na hladinu cholesterolu v krvi

  Whole30

  Whole30 je program jehož hlavním cílem je návrat ke zdraví a ukončení nezdravých stravovacích návyků. Třicetidenní program vymysleli manželé Hartwigovi, kteří se tímto snaží poukázat na vztah mezi jídlem a různými nemocemi, alergiemi a intolerancemi.

  Co vás čeká?

  • Základem programu Whole30 je vyloučení všech potenciálně rizikových skupin potravin a jejich opětovné postupné zařazování. Znovuzavedené potraviny do jídelníčku by měly být minimálně průmyslově zpracované a co nejkvalitnější.
  • Výsledkem programu by mělo být zjištění, které potraviny nám nedělají dobře a bez kterých naše tělo lépe funguje. Symptomy, které mohou úpravou jídelníčku vymizet jsou například únava, bolest hlavy, bolesti kloubů, zažívací potíže, neplodnost.
  • Finální jídelníček by se měl skládat především z masa, ryb, vajec, zeleniny, ovoce a tuků bohatých na omega-3.
  • Zapovězeny jsou naopak cukr (i ten přírodní), obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky. Samozřejmostí je přestat pít alkohol a kouřit.

  Paleo dieta

  Paleo dieta nebo také paleolitická dieta je založena na myšlence, že bychom měli konzumovat pouze potraviny, kterými se stravovali naši předci v době kamenné. A protože v době kamenné žili lovci a sběrači, jsou základem jídelníčku zejména ryby, maso, vnitřnosti, zelenina, ovoce, houby, ořechy, semínka, vejce a zdravé tuky.

  • Vylučují se jakékoliv polotovary nebo produkty vzešlé ze zemědělství (obiloviny, brambory, luštěniny, sýry, mléko), které v době kamenné ještě neexistovaly.

  Co vás čeká?

  • Strava je bohatá na bílkoviny.
  • Paleo dieta má dobré výsledky s úbytkem tuku.

  Zdroje informací: časopis Apetit, Health, Healthline

  Související články

  Autor: Sabina Jarošová

  Apetit magazín

  TOP potraviny pro zlepšení stavu pokožky obličeje a těla

  TOP potraviny pro zlepšení stavu pokožky obličeje a těla

  Atraktivní a upravený vzhled je cílem každé dívky. K tomu se doporučuje nejen používat různé kosmetické přípravky, ale také zvýšit konzumaci potravin, které obsahují nejvíce zdraví prospěšných látek. Ve skutečnosti existuje poměrně velký...

  Obchod Apetit

  Dostupný
  399 Kč
  279 Kč
  Dostupný
  399 Kč
  319 Kč
  Dostupný
  399 Kč
  319 Kč
  Dostupný
  399 Kč
  279 Kč
  Dostupný
  399 Kč
  319 Kč
  Dostupný
  399 Kč
  279 Kč
  Dostupný
  399 Kč
  319 Kč
  Dostupný
  399 Kč
  279 Kč
  Dostupný
  399 Kč
  319 Kč
  Dostupný
  399 Kč
  319 Kč
  Dostupný
  399 Kč
  279 Kč
  Dostupný
  399 Kč
  279 Kč