0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Větrník a Paris Brest: Která klasika svou slávu odpálila první?

Profiteroles
ZDROJ: Nadeykina Evgeniya/Unsplash
sdílet:

Zatímco větrník si nedovedeme představit bez karamelového krému a polevy, dezertu Paris Brest nesmí chybět oříškový mousseline. Přestože se komponenty liší chuťově i přípravou, mají tyto dezerty společného jmenovatele. Je jím korpus ve tvaru věnce, který se připravuje z odpalovaného těsta. 

I když považujeme Francii za královnu cukrářských skvostů, vznik odpalovaného těsta si podle dostupných informací připisují Italové. Gastronomická rivalita mezi těmito dvěma zeměmi existuje od jakživa, proto není divu, že k objevení odpalovaného těsta se hlásí také Francouzi. Ať už je to jakkoli, první zmínky o dezertech z odpalovaného těsta sahají až do 16. století.

 • Základem přípravy odpalovaného těsta je speciální metoda, ke které je zapotřebí mouka, vejce, voda, tuk, rozpálený hrnec a trochu cviku i síly v rukou.
 • Těsto se míchá a "koulí" v rozehřátém rendlíku, čímž se hmota pomalu ze všech stran odpaluje.

Paris Brest: sladké kolo na počest cyklistického závodu

Dezert Paris Brest vytvořil v roce 1910 francouzský cukrář Louise Durand na počest cyklistického závodu, jehož trasa vedla z Paříže do bretaňského města Brest a zpět. Zatímco trasu závodu symbolizuje název dezertu, tvarem se Durand inspiroval bicyklem a vytvořil tak dezert ve tvaru kola.  

Tradičně připravovaný Paris Brest je kombinací jemného krému a křehkosti odpalovaného korpusu. Máme pro vás detailní návod, jak si ho připravt krok za krokem. Než se do receptu pustíte, podívejte se na následující tipy.

 • Vedle odpalovaného těsta se Paris Brest neobejde bez oříškového krému (mousseline), který se na upečený korpus precizně aplikuje sáčkem se zdobicí špičkou.
 • Než si osvojíte techniku odpalovaného těsta, podívejte se v receptu níže na možné problémy a jejich předcházení či řešení. Cukrářka Petra Stahlová vás provede cestou nejen odpalování těsta, ale i přípravy dokonalého krému. Zároveň prozradí, proč k nějakým nezdarům dochází a poradí, jak je řešit.
 • K přípravě Paris Brest si vezměte na pomoc kuchyňské náčiní, z něhož budete potřebovat větší a malé kruhové vykrajovátko, sáček se zdobicí špičkou, šlehací metlu a robota s hnětacím nástavcem.

Větrník: Král českých cukráren

Pokud zajdete do jakékoli české cukrárny, neměl by na menu chybět klasický větrník.  Základ větrníku tvoří rovněž odpalované těsto, stejně jako je tomu u Paris Brest nebo u věnečku.

 • Větrník je ve své podstatě jednoduchý dezert, skládá se jen z pár základních surovin. I to je důvod, proč se na chuti větrníku nejlépe cukrářské umění a kvalita použitých surovin.Velmi důležitá je také čerstvost zákusku.
 • Výsledek dokáže dokonale zkazit použití rostlinných tuků, ztužovačů či krému z polotovaru.

Víte, jaký je rozdíl mezi větrníkem a věnečkem? Oba dezerty pojí sladký krém, ale zatímco ve věnečku nesmí chybět šlehačka, chuť větrníku se neobejde bez karamelu. Věneček má tvar věnečku, tedy můžete ho navléknout na prs, větrník otvor uprostřed nemá.

A pár tipů k přípravě větrníku na závěr:

 • Větrník by nebyl větrníkem bez karamelu. Ten při přípravě použijeme jak v náplní, tak také jako polevu.
 • Chuť základního krému pozvednou zrníčka vanilkového lusku.
 • Při přípravě vám bude nápomocné stejné vybavení jako v případě Paris Brest.

Související články

Dezert na neděli: žloutkové věnečky
 • Tipy a triky

Dezert na neděli: žloutkové věnečky

Vyzkoušejte klasiku! Naučíme vás božské věnečky z odpalovaného těsta s odlehčeným žloutkovým krémem a čerstvými jahodami. Poradíme vám, jak na těsto, krém i správnou polevu. S našimi recepty to zvládnete!...
Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

KVÍZ: Co všechno víte o kávě?
 • Kvízy

KVÍZ: Co všechno víte o kávě?

Káva patří nepochybně k nejoblíbenějším nápojům na světě. Nejen proto, že obsahuje kofein, který dodává tělu energii, ale i pro svou jedinečnou chuť. Káva se stala symbolem relaxu, odpočinku a příjemných chvil ve společnosti rodiny a přátel...
STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Naučte se brynzové halušky
 • Tipy a triky

Naučte se brynzové halušky

Brynzové halušky jsou tradičním slovenským jídlem, ale v oblibě je máme i u nás v Čechách. Na jejich přípravě není nic těžkého, s naším postupem je zvládnete lehce. Mezi hlavní ingredience patří brynza a slanina, kombinace, která vaše...

Obchod Apetit