0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak na odpalované těsto, aby se vždycky podařilo

eclairs
ZDROJ: Aliona Gumeniuk/Unsplash
sdílet:

Věnečky a větrníky jsou známé české klasiky. Řekneme vám, jak na odpalované těsto v domácích podmínkách. Pak už stačí přidat poctivý krém nebo našlehanou smetanu a ocitnete se v ráji.

Jsou tací, kteří odpalované těsto považují za prubířský kámen cukrářského umění. A pak jsou ti, pro které je hračkou a zdobené větrníky „vyšvihnou“ stejně snadno jako obyčejnou buchtu na plech. Ať už patříte do té, či oné skupiny, máme pro vás fígle, se kterými se věnečky, eclairky nebo churros zaručeně povedou.

 • Do odpalovaného těsta potřebujete pouze pět obyčejných, surovin: vodu, máslo, mouku, vejce a špetku soli. 

Krok za krokem, vejce po vejci

 • Základ těsta tvoří tekutina. Obvykle se používá voda, kterou můžete částečně či zcela nahradit mlékem. Korpusy díky němu budou mít zlatavější barvu. 
 • Spolu s tekutinou se v hrnci ohřívá tuk. Pro výsledek má nezastupitelnou roli – čím více tuku použijete, tím nadýchanější korpus bude. Někdo přidává máslo, jiný olej či sádlo.
 • Do vroucí směsi tekutiny s tukem se přisypává hladká mouka. Vsypte ji najednou, jinak se udělají hrudky. Před odpalováním ji doporučujeme prosít, hezky se provzdušní. 
 • Hořák mějte spíš na mírný plamen, abyste hmotu nepřepálili dřív, než se stihne dokonale spařit. Zahřívejte ji tak dlouho, až na dně uvidíte bílý povlak. To je neklamné znamení dobře spařeného těsta. Povedlo se? Nechte hmotu částečně zchladnout a jdeme na další krok. Ten nejdůležitější – přidání vajec
 • Díky vejcím těsto získá krásně sametovou strukturu a jejich množství má také zásadní vliv na to, zda a jak těsto v troubě vyběhne. Základní spařenou hmotu necháváme zchladnout proto, aby vejce neztratila pojivost a nezřídla.
 • Do vlažné hmoty vejce přidávejte jedno po druhém. Než přidáte další, vždy vznikající těsto vymíchejte dohladka, pak pokračujte. 
 • A máte skoro vyhráno! Hotové těsto nabírejte lžící na plech nebo tvořte zdobičkou tvary věnečků, banánků či větrníků.
 • Zákusky naplňte až těsně před podáváním. Zdobit je můžete cukrovou polevou, fondánem s karamelem, popraškem cukru... to už necháme na vás. 

Tip: Během pečení troubu v žádném případě neotvírejte, ani kdyby bylo pokušení sebesilnější. Korpusy by spadly. Nepoužívejte ani horkovzduch – odpalované těsto je zkrátka citlivé. Vyžaduje klidné teplo zhora i zdola. Troubu otevírejte až ve chvíli, kdy jste s pečením u konce.

Odpalované těsto naslano

Zatímco si odpalované těsto spojujeme především s mlsáním z cukrárny, Francouzi ho používají jako základ pro slané sýrové bochánky zvané gougères.

 • Do drobné chuťovky původem z Burgundska se nejčastěji krájí sýr gruyère, comté nebo ementál.
 • Obvykle se připravují jako malé bochánky do průměru cca 4 cm a podávají se k aperitivu. 

Zkuste si je také upéct.

 1. Ze 100 g másla, 150 g hladké mouky, 4 velkých vajec, půl lžičky soli, špetky pepře a muškátového květu připravte obvyklým postupem odpalované těsto, do kterého na závěr vmíchejte na nudličky nakrájený sýr (opravdu nakrájený, ne strouhaný).
 2. Lžící na plech tvarujte bochánky, potřete rozšlehaným vejcem a vložte do trouby rozpálené na 200 °C. Teplotu okamžitě snižte na 180 °C a pečte, až se bochánky nafouknou a lehce zezlátnou. Trvá to přibližně 20 minut.

Slané bochánky vypadají lákavě, ale vy dáváte přednost nadýchaným sladkostem jako z cukrárny? Inspiraci na rozmanité dezerty z odpalovaného těsta najdete v následujících receptech.

Související články

Autor: Jana Kopřivová

Apetit magazín

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte
 • Poradna

5 jídel, která si domů raději neobjednávejte

V uplynulých letech se s rozvážkovou službou jídla do domu doslova roztrhl pytel. Pokud i vy patříte mezi milovníky restauračního jídla v teple a klidu domova, možná vás zaujme našich pět tipů, čemu se ve verzi ‚s sebou‘ raději vyhnout. ...
Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!
 • Lidé a jídlo

Jambalaya, gumbo, beignets: Uvařte si menu z New Orleans!

Slavná kuchyně lousianského města New Orleans je výsledkem bohaté směsice kultur, které našly svůj domov podél řeky Mississippi. Projevuje se specifickými jídly, plnými vůní a barev. Připravit si je doma v českých podmínkách je překvapivě...
Jak na dokonalý vývar
 • Tipy a triky

Jak na dokonalý vývar

Vývar je dokonalou surovinou pro každou omáčku, polévku a velkou část dalších pokrmů. Je základem profesionálního i amatérského vaření. Jeho příprava zabere nějaký ten čas, ale můžete připravit velké množství a po dávkách ho zamrazit....

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
549 Kč
439 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč