Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Crowdfarming: Způsobí revoluční projekt převrat v zemědělství?

Když hrstka španělských farmářů přišla s myšlenkou bojovat proti vykořisťování zemědělců, mnozí to považovali za dočasné pomatení smyslů. Od té doby ale uplynuly už více než tři roky a onlinová platforma crowdfarming.com získává stále více příznivců. V čem vlastně crowdfarming spočívá a jak se do něj můžete zapojit i vy?
11. 2. 2021 | Autor: Petr Šúth

Gabriel, Gonzalo, Fernando a Patricia. Tahle čtveřice stála v roce 2017 u zrodu projektu, který vešel do povědomí jako CrowdFarming. Provozovatelé rodinné pomerančové farmy Naranjas del Carmen v prosluněné Valencii už měli po krk neférového jednání a extrémně nízkých cen, za které byli nuceni prodávat potravinovým řetězcům vypěstované ovoce a zeleninu.

Jak jíst v zimě ovoce

Dali jste si do nového roku předsevzetí, že budete jíst více ovoce? Poradíme vám, jak si vychutnat ovoce v jeho ideální...

Rozhodli se tedy pro revoluční řešení: založili platformu crowdfarming.com, která zprostředkovává kontakt mezi koncovými zákazníky a farmáři. Stačí vyřídit objednávku a pěstitelé doručí konzumentům čerstvé plodiny, aniž by museli čelit tlaku na extrémní snižování cen ze strany velkých supermarketů.

Jedním z hlavních cílů by podle zakladatelů projektu mělo být vrácení vlivu do rukou menších farmářů. Zákazníci si zase mohou pochutnat na lahodném ovoci, které jím přepravce doručí až domů. Tím ale možnosti CrowdFarmingu nekončí. Co dalšího platofrma nabízí? Pojďme se na ni blíže podívat.

Jak se na stránkách zorientovat?

Webové stránky projektu jsou převážně v anglickém jazyce. Pokud se vám nechce ztrácet čas překladem, můžete zkusit v prohlížeči využít funkci automatického překladu. Obsluha stránek je ale poměrně jednoduchá a s trochou cviku ji zvládne úplně každý.

Stačí kliknout na záložku Farmers market, kde se vám objeví dvě možnosti: můžete si zakoupit bedýnku s ovocem nebo dokonce adoptovat strom. Využijte jednoduché filtrování, díky kterému rychle zjistíte, jestli je možné dovážet plodiny do České republiky nebo jestli byly vypěstovány bez použití pesticidů.

Pokud se rozhodnete pro první možnost, máte na výběr z celé řady produktů: od lahodných avokád a organických pomerančů přes panenský olivový olej až po čerstvý včelí med. Pokud navíc objednáte výrobky v čase sklizně, můžete si na nich pochutnávat během několika dní (dodací lhůta se bude měnit také podle země, ze které plodiny objednáte).

Stehýnka na medu

Kuřecí stehýnka nasladko tvoří s chřestem skvělý pár. Jestli zrovna nemáte chuť na maso, zkuste variantu s tofu nebo...

Zahrádkářem na dálku aneb Adoptujte vlastní strom

Pokud si chcete čerstvé ovoce zajistit výhledově, můžete si u farmářů adoptovat rovnou celý strom. Z uhrazené částky pokryjí farmáři velkou část nákladů spojenou s pěstováním rostlin. Po registraci na stránkách projektu si navíc můžete strom i pojmenovat: farmáři na strom přidají jmenovku a následně vám pošlou i jeho fotografii, abyste mohli na vlastní oči spatřit plody své (virtuální) práce.

Kromě uspokojení z dobře investovaných financí si navíc můžete během sklizně pochutnat na voňavém ovoci, které se ještě před nedávnem houpalo v korunách stromů.

Kam za čerstvým ovocem a zeleninou?

Možností, kam vyrazit pro čerstvou zeleninu a ovoce, je nespočet. My si pro vás připravili pár tipů na ty nejlepší...

Jaké jsou tedy hlavní výhody CrowdFarmingu?

  • plodiny obdržíte přímo od výrobců v čase sklizně
  • pochutnáte si na čerstvém ovoci bez chemických látek
  • nemusíte se zdržovat nákupem a frontami v supermarketech
  • podpoříte redukci plastů (zboží vám dorazí např. v krabičkách vyplněných slámou)
  • podpoříte menší zemědělce, kteří tak mohou pokračovat ve své poctivé práci

Ovoci v supermarketu (ne)odzvonilo

Podaří se organizátorům projektu slibovaná agrární revoluce? Na konečný verdikt je ještě příliš brzy. Pokud ale váháte, zda je mezi běžně dostupným a chemicky neošetřenými plodinami skutečný rozdíl, CrodFarming může nabídnout zajímavou příležitost, jak se o tom přesvědčit na vlastní kůži.

Související

Dezert na neděli: ovocný pohár

Dezert na neděli: ovocný pohár

Lehoučká dobrota, která potěší, ale nezaplácne

Nepečené tvarohové bábovičky s ovocem

Dezert, který se dělá sám: tvarohová směs totiž odkape a ztuhne. Použijete-li květináčky, sklidí vaše kreativita jen...

Avokádovo-pomerančový salát s černými olivami

Perfektní jako předkrm, zajímavý jako příloha. Budete si ho pamatovat – v tom nejlepším!...

Granátový džus

Jednodušší už to být nemůže: nechte svěží a zároveň sladkou chuť granátových zrnek vyniknout v té nejpřirozenější podobě

Avokádový salát s oříšky

Tmavozelené hruškovité plody avokáda s lahodnou máslovou dužinou jsou v Austrálii jako doma – a makadamské oříšky...

Přidat komentář