Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jaké potraviny byste neměli jíst syrové nebo to s nimi nepřehánět?

rebarbora
ZDROJ: Maxmilian Zahn Vamia/Unsplash
sdílet:

Syrová strava je obecně považována za zdravou, protože obsahuje spoustu prospěšných látek, které se tepelnou úpravou ztrácejí. To do značné míry platí, ale není tomu úplně pořád. Existuje celá řada potravin, které bez správné kulinářské přípravy mohou přivodit trávicí potíže a v některých případech i otravu. Na co si dát pozor u rebarbory, bezinek, václavek nebo syrových brambor?

Ruce pryč od klíčících brambor

Kdo někdy ochutnal kousek syrové brambory, dobře ví, že to není žádná pochoutka. Nevařený škrob v syrových bramborách způsobuje plynatost, protože ho lidský žaludek neumí dobře strávit.

Ještě horší jsou ale špatně skladované brambory, které jsou nazelenalé nebo dokonce klíčí. Na ty si dejte pozor, obsahují jedovatou látku solanin. Otrava solaninem vede k bolesti hlavy, žaludečním křečím nebo zvracení. Komplikace přitom může způsobit už 25 mg solaninu, což je dávka v 70 gramech zelených bramborových slupek nebo jednom zeleném rajčeti.

  • Abyste předešli problémům, brambory vždy před použitím zbavte klíčků a zelených částí, solanin se totiž vařením nezničí.
  • Brambory skladujte na tmavém místě při teplotě 5 -–10 °C.

  • Solanin obsahují také v syrové lilky a nezralá zelená rajčata.

Toxické bezinky

Černý bez je známý pro své protizánětlivé účinky, vysoký obsah antioxidantů a vitamínu C, ale pozor! Tento plod nikdy nejezte v syrovém stavu.

  • Černý bez totiž obsahuje kyanogenní glykosidy, při jejichž rozkladu může vznikat toxický kyanovodík.
  • Obsahují je zejména ovocné pecky a také maniok, který je potřeba omýt, oloupat a důkladně uvařit.
  • Kyanovodík v malé dávce způsobuje slabost, úzkost, tlukot srdce, bolest hlavy, ale ve větší dávce může být i smrtelný, proto je zakázáno konzumovat kůru, listy a větve černého bezu.
  • Z bobulí černého bezu odstraníte toxiny povařením.

Sušené václavky ne, vařené ano

Typické podzimní houby, které rostou v trsech nejčastěji u pařezů, nesou své jméno podle svátku svatého Václava. Vyžadují dostatečně dlouhou tepelnou úpravu, jinak vás potrápí žaludečními potížemi.

  • Klobouky václavek je potřeba spařit vařící vodou a následně 20 minut dusit, dokud nezměknou. Pak je můžete přidat třeba do guláše či polévky.

Ryba fugu dokáže zabít

Vnitřní orgány ryb fugu (či takifugu), konkrétně ledviny, játra a jikry, obsahují tetrodotoxin, který vede ke smrti udušením při plném vědomí. Aby se japonští kuchaři naučili rybu zpracovávat, aniž by strávníky usmrtili, musí projít dvouletým výcvikem a získat licenci, která je opravňuje fugu připravovat. Na úpravu fugu ryby se používají speciální nože, které se uchovávají odděleně od ostatních nožů.

  • Proč je vlastně ryba fugu i přes značné riziko otravy tak oblíbená? Údajně vyniká nezaměnitelnou jemně nakyslou chutí. A také má lehce extatický účinek, který vede k pocitu příjemného zvláčnění a brnění jazyka.
  • Pokud chcete tuhle rizikovou pochoutku ochutnat, nechte si ji připravit od profesionálů.

Dvojí tvář rebarbory

Rebarbora je vynikající zásobárnou vitamínu B, vápníku, draslíku, železa či kyseliny listové, které blahodárně působí na krevní oběh, pokožku, vlasy i střeva. Už ve starověké Čína se používala v malých dávkách na podporu trávení.

  • Během růstu se v rebarboře zvyšuje podíl kyseliny šťavelové, která se usazuje v kloubech, játrech a ledvinách, a může působit ledvinové koliky, zažívací potíže i ovlivňovat metabolismus kostí. 
  • Rebarborová bublanina vás na zdraví rozhodně neohrozí, ani když ji budete jíst obden k snídani .
  • Kyselina šťavelová se nachází také například v jahodách nebo šťovíku.
  • Jedlou část rebarbory představují řapíky, proto před konzumací odstraňte listy a nožem případně stáhněte tuhá vlákna a slupky řapíků. Často to však není potřeba
  • Jezte rebarboru do června, kdy je nejchutnější a obsahuje kyseliny šťavelové nejméně. 
  • Kombinujte rebarboru s mléčnými výrobky a dalšími potravinami bohatými na vápník.

Páchnoucí durian raději bez alkoholu

V našich zeměpisných šířkách se s durianem běžně nesetkááte, k sehnání však je. Obestírá ho silný zápach i mýtus, že spolu s alkoholem působí jako jed. Kombinace s alkoholem smrt nikomu nezpůsobí, ale mohou vás potkat trávicí komplikace.

  • Pokud překonáte jeho nepříjemný zápach, pak objevíte vynikající chuť, pro kterou je smrdutý durian označovaný za krále ovoce.
  • A díky obsahu aminokyselin a vitamínu C i za superpotravinu. 
  • Raději spolu s durianem nepijte alkohol, pro střeva by to mohlo znamenat potíž.

Červené fazole dlouho vařte

Luštěniny jsou oblíbeným rostlinným zdrojem bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů. Je tu ale i důvod, proč byste je neměli jíst přespříliš. Luštěniny totiž obsahují antinutriční látky, které zhoršují trávení i vstřebávání důležitých živin. Jedná se zejména o kyselinu fytovou, lektiny a saponiny. Jak se jich zbavit?

  • Luštěniny před konzumací namáčejte a vodu několikrát slijte, uvařte je v nové vodě a vařte je do měkka. Po uvaření vodu znovu slijte.
  • Antinutrienty můžete redukovat také fermentací nebo klíčením.
  • Dobře vždy uvařte červené fazole, obsahují totiž toxický lektin (fytohemaglutinin), který může způsobovat nevolnosti a bolesti břicha. Odstraníte jej několikahodinovým namáčením a následným varem do měkka.

Pozor na dávkování muškátového oříšku

Muškátový oříšek ve špetkách působí blahodárně na trávení, nadýmání i nespavost. Ve větších dávkách však může být toxický. Stojí za tím sloučeniny myristicinu a elemicinu, které mají psychoaktivní účinky na centrální nervovou soustavu.

  • Už 5–15 gramů snědeného muškátového oříšku se může projevit nevolností, rozostřeným viděním, poruchou vědomí a zvracením.
  • Vysoké dávky od 25 g (7 oříšků) vedou ke kómatu až smrti.

Zdroje informací: časopis Apetit

Související články

Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín

AD
Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace
  • Tipy a triky

Wolt Awards 2024: Poznejte zákazníky nejlépe hodnocené restaurace

Zákaznické hodnocení slouží každoročně jako základ pro sestavení žebříčku nejlepších restaurací a udělení cen Wolt Awards. Pouze chuťové buňky těch, k nimž vyrážejí dnes a denně modří kurýři, tak ukazují cestu k místům, kde na vás...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč