0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak uvařit brambory a jak poznat, že jsou hotové?

Brambory
ZDROJ: congerdesign/Pixabay
sdílet:

Píchnete nožem do brambor v hrnci, ale stejně si nejste jistí, jestli je slít? Uvařit brambory správně, aby nebyly ani rozvařené, ani příliš tvrdé, není pro každého hračka. S našimi tipy to však zvládnete na jedničku.
 

Uvařit tak obvyklou a často používanou surovinu, jako jsou brambory, se zdá být snadné. Jak se ale říká, i mistr tesař se někdy utneJak postupovat, abyste získali dokonale uvařené brambory a pochutnali si?

Se slupkou nebo bez?

Brambory vždy nejprve dobře očistěte. Pokud se chystáte vařit brambory ve slupce, jemně je odrbejte kartáčkem. Pokud bez slupky, brambory oškrábejte škrabkou a omyjte.

 • V každém případě vždy raději ostraňte klíčky, očka a zelené části hlíz. Obsahují totiž glykoalkaloid solanin, což je látka, která se přirozeně v bramborách vyskytuje a která může ve vyšších dávkách způsobit zdravotní komplikace.

Vařit brambory se slupkou nebo bez? Brambory obsahují spoustu prospěšných látek, mezi ně patří například vitamín B, C nebo zinek, hořčík, železo a draslík. Aby se tyto cenné látky nezničily nebo nevyplavily do vody, doporučujeme:

 • slupku odstraňovat spíš u starších brambor 
 • nakrájet brambory na větší kusy

Do horké nebo do studené vody?

Další důležitý krok je vložení brambor do hrnce s vodou. Do studené, nebo do vroucí?

Nejjednodušší je samozřejmě hodit brambory do studené vody, přikrýt pokličkou a nechat vařit. Šéfkuchaři však doporučují následující postup: 

 • Brambory dávejte do již horké vody (ideálně tak, aby byly vršky brambor pod vodou). Díky tomu se zkrátí doba vaření a brambory si zachovají více prospěšných látek a chuti. 
 • Do hrnce přidejte špetku kmínu a 10 gramů soli na kilogram brambor. Takové množství by mělo zajistit dokonalou chuť. 
 • Brambory krátce povařte pod pokličkou na vyšší teplotu a poté oheň stáhněte a nechte mírně probublávat.

Tip: Chcete-li pozvednout chuť brambor na vyšší úroveň, uvařte je ve vývaru.

Jak dlouho brambory vařit?

 • Doba vaření brambor se odvíjí od typu brambor a velikosti kousků, na které brambory rozkrájíte.
 • Brambory krájejte na stejně velké kusy, aby se vařily rovnoměrně a byly hotové ve stejný čas. Pokud vaříte brambory vcelku, vybírejte podobně velké kusy.
 • Průměrná doba vaření brambor se pohybuje zhruba od 15 do 35 minut.

Jak poznat, že jsou brambory hotové?

Mnozí z nás do brambory zkouší píchnout nožem. Pokud nůž bramborou hladce projede, je hotovo. Ale v případě, že by byla brambora už uvařená, mohla by se rozpadnout.

 • Proto uděláte lépe, když použijete vidličku nebo jehlici na špízy a jemně na bramboru zatlačíte.

Jakmile zjistíte, že jsou brambory hotové, neotálejte s jejich slitím. Čím déle budou ve vodě, tím více vitamínů rozpustných ve vodě se zničí.

 • Slité brambory nenechávejte v hrnci přikryté pokličkou, zlojovatěly by a už byste si na nich tolik nepochutnali.

Zdroj informací: časopis Apetit

Související články

Jak na nejlepší pečené brambory
 • Tipy a triky

Jak na nejlepší pečené brambory

Jen si představte mísu plnou zlatých, křupavých kousků brambor. Je to skvělá příloha, ale můžete si je udělat jen tak, s dipem na zobání. Je to vlastně jen jedna surovina, ale tak lákavě zpracovaná!   ...
Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

Jak připravit pravé italské tiramisu?
 • Tipy a triky

Jak připravit pravé italské tiramisu?

Připravte si domácí tiramisu jako z italské cukrárny: lehké, smetanově krémové, vonící kávou… Podělíme se s vámi o rady, tipy i recepty, aby vás svou chutí autentický a božský dezert přenesl až do Itálie. ...
STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Víte, jak vypadaly socialistické kuchařky?
 • Lidé a jídlo

Víte, jak vypadaly socialistické kuchařky?

Kuchařky vždy byly oblíbeným knižním žánrem. V knihkupectvích najdeme širokou nabídku českých i zahraničních autorů a to i přes to, že receptů je plný internet. Do dnešní podoby se nějaký čas vyvíjely. Víte, jak vypadaly socialistické...
Jak se pěstuje vanilka vs jak se vyrábí ta syntetická
 • Zajímavosti

Jak se pěstuje vanilka vs jak se vyrábí ta syntetická

Vanilka je surovinou, kterou by bylo při přípravě krémových náplní, tvarohových dortů, pudinků a vanilkových rohlíčků škoda vynechat. Není snad krásnější sladká vůně, která se line z trouby. Často místo pravé vanilky používáme její náhražku...

Obchod Apetit