Lavaš pochází z Arménie. Těsto se vytahuje dotenka, až je z něj plachta. Pak se přitiskne na horké stěny do země zapuštěné pece a bleskově upeče. Před konzumací se chléb může navlhčit vodou. Velký, tenoučký a měkký lavaš v běžných domácích podmínkách upéct nelze, ale kynutá verze amerického pekaře Petera Reinharta je dobrou náhradou.
Suroviny
Postup
Do mísy dejte mouku, med, olej a droždí, na druhou stranu mísy sůl. Začněte opatrně přilévat vodu a mísit přísady tak, aby šla zformovat koule – je možné, že nespotřebujete všechnu vodu. Těsto přemístěte na pracovní plochu poprášenou hladkou moukou a hněťte rukama 10 minut, dokud těsto nebude hladké a vláčné.
Olejem slabě vytřete mísu, těsto do ní uložte, přikryjte a nechte kynout, dokud nezdvojnásobí objem (těsto lze také uložit do lednice a nechat kynout přes noc).
Pracovní plochu postříkejte zlehka olejem. Vykynuté těsto vyjměte z mísy, rozdělte na dva díly a každý díl rukama vytáhněte na co největší čtverec. Povrch těsta poprašte zlehka moukou a vyválejte na co nejtenčí placku, těsto povytahujte – čím tenčí bude, tím bude lavaš křehčí.
Troubu rozehřejte na 175 °C. Placky (jednu či obě, podle toho, jak moc jsou tenké) přesuňte na plech vyložený pečicím papírem a postříkejte vodou z rozprašovače. Vložte plech do trouby a pečte 12–20 minut podle toho, jak jsou placky silné.
Vyndejte upečené lavaše z trouby. Těsto rychle tvrdne a pak lze nalámat na krekry. Pokud chcete lavaše spíše měkké, neválejte je tak dotenka, ale po upečení postříkejte vodou z rozprašovače a uchovávejte přikryté.
NĚCO NAVÍC
Vykynuté těsto můžete také rozdělit na menší bochánky, vyválet a péct nasucho na pánvi s těžkým dnem.