Nasi goreng znamená v doslovném překladu smažená rýže. Saté neboli satay bývají špízky z marinovaného masa s omáčkou. My vám nabízíme variaci na tohle tradiční indonéské jídlo – rýži nahradí pikantní bulgur a saté je z tofu s arašídovou omáčkou. Krok za krokem vás povede šéfkuchař pražské vegetariánské restaurace Mlsná kavka Filip Kavka Smiggels.
Suroviny
bulgur
400
g
pšeničný
zelenina
250
g
očištěná (mrkev a pórek), na plátky
cibule
1
ks
střední, oloupaná, na plátky
slunečnicový olej
kvalitní, na smažení
tofu
400
g
jemné
kokosové mléko
400
ml
arašídové máslo
200
g
zázvor (čerstvý)
2
cm
čerstvý kousek, oloupaný
česnek
1
stroužek
oloupaný, prolisovaný
sambal oelek
lze nahradit feferonkovou pastou
sójová omáčka
na dochucení
Postup
1
Bulgur vsypte do kastrolu a zalijte 800 ml vroucí vody (nebo dle návodu na obalu). Lehce osolte, promíchejte a přikryjte. Nechte stát 20 minut, dokud se voda nevsákne a bulgur nezměkne. Mezitím očistěte a omyjte zeleninu, cibuli a pórek nakrájejte na plátky, mrkev na kostičky.
2
Nakrájenou zeleninu vložte do cedníku a ponořte asi na 2 minuty do vroucí vody nebo ji nasypte do vařící vody a potom slijte. Zelenina dostane spařením intenzivní barvu a zkřehne, jen dejte pozor, ať ji nepřevaříte. Zchlaďte ji ve studené vodě, nechte okapat a odložte stranou.
3
Tofu vyjměte z nálevu, osušte papírovou utěrkou a nakrájejte asi na dvoucentimetrové plátky. Potom ho pootočte, aby plátky ležely na sobě, a tofu rozkrájejte na stejně široké dvoucentimetrové pruhy; ty pak ještě napříč na kostky. Je-li třeba, ještě jednou je před smažením osušte.
4
Ve velké pánvi rozpalte vyšší vrstvu oleje, vložte kostky tofu a na vyšším plameni osmažte. Jakmile je povrch světle zlatý a křupavý, slijte z pánve olej a přilijte 2–3 lžíce sójové omáčky. Promíchejte a ještě chvíli opékejte, aby se omáčka vsákla a na povrchu vznikla zlatá kůrčička. Odstavte a uchovejte v teplé troubě.
5
Bulgur přesuňte do mísy a pořádně načechrejte vidličkou. Ochuťte sambalem nebo feferonkovou pastou a sójovou omáčkou. Řiďte se svou chutí, ale bulgur má být poměrně pikantní. Velmi důkladně promíchejte. Na plynový hořák postavte hlubokou, dobře vodivou pánev, nejlépe wok, dobře ji rozpalte a vlijte trochu oleje.
6
Bulgur přesuňte do rozpálené pánve a přibližně 3 minuty opékejte a míchejte. Potom přisypte spařenou zeleninu a společně opékejte dalších zhruba 5 minut. Ochutnejte a podle potřeby ještě dochuťte sójovou omáčkou nebo feferonkovou pastou. Stáhněte z ohně a nechte v pánvi, než připravíte omáčku.
7
OMÁČKA Z ARAŠÍDOVÉHO MÁSLA
Vařte jen z několika, zato čerstvých a kvalitních surovin. Jen tak vynikne ta pravá chuť!
- ZAHŘEJTE v kastrůlku na mírném plameni kokosové mléko. Mezitím jemně nastrouhejte zázvor.
- ROZPUSŤTE v mléce arašídové máslo. Míchejte ho metličkou a na mírném plameni vařte do zhoustnutí.
- OMÁČKU na chvíli odstavte z ohně a přidejte zázvor a prolisovaný česnek. Vraťte na oheň a promíchejte.
- DOCHUŤTE feferonkovou pastou a sójovkou. Prohřejte; pokud omáčka moc zhoustla, zřeďte ji trochou vody.
8
DOKONČENÍ A PODÁVÁNÍ
- PROHŘEJTE v pánvi odstavený pikantní bulgur se zeleninou a rozdělte ho na střed talířů.
- NAPÍCHEJTE kousky osmaženého tofu na kratší špejle nebo grilovací jehly. Pro každou porci vytvořte dva až tři špízy.
- POLOŽTE na každou porci bulguru jeden špízek, přes něj kolmo (ale ne na střed) položte druhý špíz a nakonec umístěte i třetí.
- PŘELIJTE všechny špízy teplou arašídovou omáčkou a podávejte. Zbylou omáčku podávejte zvlášť v omáčníku.
TIPY & TRIKY
- Pšeničný bulgur je tradiční obilovina vyrobená z namočené, usušené a nakonec nahrubo drcené pšenice. Při výrobě se škrob přemění na cukr a díky tomu je lehce stravitelný. Má příjemnou oříškovou chuť a je bleskurychle hotový. „Doporučuju koupit biobulgur,“ radí šéfkuchař. Je běžně k dostání například v supermarketech, v prodejnách zdravé výživy a drogeriích dm.
- Jemné tofu dodává šéfkuchaři Mlsné kavky firma Sojenka, specializovaná na výrobu tofu a sójových výrobků. „Je to nejlepší tofu, které se mi podařilo na českém trhu objevit,“ dodává Filip Kavka Smiggels.
- Sójová omáčka musí být chutná a kvalitní, protože ovlivňuje celý výsledek. „Můj favorit je Soy Sauce Kikoman Naturaly Brewed,“ radí šéfkuchař.
- Sambal je ochucovací omáčka původem z jihovýchodní Asie. Hlavní složkou základního sambalu jsou různé druhy chilli papriček a sůl. Jednotlivé druhy se liší původem a dalšími přísadami. Sambal koupíte v orientálních prodejnách a na internetu. Na ochucení je dobrá i naše feferonková pasta.