Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Retro design kuchyní: Nevkus nebo příjemný závan minulosti?

Retro kuchyně
ZDROJ: Ellen Tanner/Unsplash
sdílet:

Lidé se snaží vnést do svých domovů nádech nostalgie, proto je v posledních letech retro design stále populárnější. Výjimkou nejsou ani kuchyňské linky a spotřebiče, díky nimž kuchyně působí jako byste se ocitli v hollywoodském filmu 60. let.

Tyto kuchyně se vyznačují estetikou inspirovanou vintage stylem, která často zahrnuje prvky z 50., 60. a 70. let. Od spotřebičů v pastelových barvách až po nábytek v retro stylu. Oproti minimalismu je v retro designu něco, co působí útulným a uklidňujícím dojmem. 

Kdy jsme začali chtít retro?

Retro designu se stal populární zhruba kolem roku 2000, kdy se začala vintage móda vracet. Tento trend se rychle rozšířil i do dalších oblastí designu, včetně bytových dekorací. K boomu přispěly i sociální sítě, především Pinterest a Instagram, protože si na nich lidé začali sdílet své nápady a inspirace.

Moderní spotřebiče v restro designu 

Jedním z nejvíce rozpoznatelných prvků kuchyně v retro stylu jsou spotřebiče. Mnoho společností začalo vyrábět spotřebiče s retro vzhledem, například Smeg a Big Chill. Prodávají se v různých barvách, včetně červené, pastelově modré, růžové a zelené, a často mají povrchovou úpravu z lesklého smaltu nebo chromu. Jejich estetika je inspirována designem 60. let,  zároveň jsou však vybaveny moderními technologiemi, takže jsou funkční i stylové.

  • Retro design se sice vrací, ale co se týče kuchyňských linek, socialistickým Československem se lidé příliš neinspirují. Tehdy byly k dostání modulové kuchyně Jana Vaňka a později umakartové kuchyňské linky. Mezi nejvýraznější patří sektorová kuchyně Asta, kterou navrhl pro podnik Jitona Vladimír Štekla v roce 1975.

Starožitné úchytky i chromové barové židle 

Kromě spotřebičů se v retro designu kuchyní objevují i další historizující prvky. Může se jednat o obklady se šachovnicovým nebo květinovým vzorem, dřevěná vyřezávaná dvířka kuchyňské linky, červenobílé kostkované ubrusy, starožitné úchytky, chromové barové stoličky.... záleží do jaké doby je kuchyně laděná a také jestli se jedná o městský nebo venkovský styl.

  • Styl inspirovaný americkým předměstím 50. nebo 60 let. bude zahrnovat elegantní nábytek v pastelových barvách se zaoblenými hranami, venkovský styl se vyznačuje rustikální nábytek se zelenými dvířkami kuchyňské linky a zdobenými nohami stolu.

Jedním z důvodů, proč lidé milují kuchyně v retro designu, je to, že v nich vyvolávají pocit nostalgie. Vnesením retro prvků do domácnosti si můžete navodit pocit éry dávno minulé a uniknout stresu moderního života, i když jen na chvíli.

Zdroj: Apetit, Marianne Bydlení

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Jarmila Černá

Apetit magazín

Jaké želírovací prostředky použít na přípravu džemu
  • Tipy a triky

Jaké želírovací prostředky použít na přípravu džemu

Jahodový, višňový, malinový, meruňkový, rybízový nebo třeba švestkový. Příprava domácích džemů je na spadnutí, a tak není divu, že se v obchodech opět poohlížíme po vhodných želírovacích prostředcích. Pokud se zavařováním džemů a marmelád...