Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Retro design kuchyní: Nevkus nebo příjemný závan minulosti?

Retro kuchyně
ZDROJ: Ellen Tanner/Unsplash
sdílet:

Lidé se snaží vnést do svých domovů nádech nostalgie, proto je v posledních letech retro design stále populárnější. Výjimkou nejsou ani kuchyňské linky a spotřebiče, díky nimž kuchyně působí jako byste se ocitli v hollywoodském filmu 60. let.

Tyto kuchyně se vyznačují estetikou inspirovanou vintage stylem, která často zahrnuje prvky z 50., 60. a 70. let. Od spotřebičů v pastelových barvách až po nábytek v retro stylu. Oproti minimalismu je v retro designu něco, co působí útulným a uklidňujícím dojmem. 

Kdy jsme začali chtít retro?

Retro designu se stal populární zhruba kolem roku 2000, kdy se začala vintage móda vracet. Tento trend se rychle rozšířil i do dalších oblastí designu, včetně bytových dekorací. K boomu přispěly i sociální sítě, především Pinterest a Instagram, protože si na nich lidé začali sdílet své nápady a inspirace.

Moderní spotřebiče v restro designu 

Jedním z nejvíce rozpoznatelných prvků kuchyně v retro stylu jsou spotřebiče. Mnoho společností začalo vyrábět spotřebiče s retro vzhledem, například Smeg a Big Chill. Prodávají se v různých barvách, včetně červené, pastelově modré, růžové a zelené, a často mají povrchovou úpravu z lesklého smaltu nebo chromu. Jejich estetika je inspirována designem 60. let,  zároveň jsou však vybaveny moderními technologiemi, takže jsou funkční i stylové.

  • Retro design se sice vrací, ale co se týče kuchyňských linek, socialistickým Československem se lidé příliš neinspirují. Tehdy byly k dostání modulové kuchyně Jana Vaňka a později umakartové kuchyňské linky. Mezi nejvýraznější patří sektorová kuchyně Asta, kterou navrhl pro podnik Jitona Vladimír Štekla v roce 1975.

Starožitné úchytky i chromové barové židle 

Kromě spotřebičů se v retro designu kuchyní objevují i další historizující prvky. Může se jednat o obklady se šachovnicovým nebo květinovým vzorem, dřevěná vyřezávaná dvířka kuchyňské linky, červenobílé kostkované ubrusy, starožitné úchytky, chromové barové stoličky.... záleží do jaké doby je kuchyně laděná a také jestli se jedná o městský nebo venkovský styl.

  • Styl inspirovaný americkým předměstím 50. nebo 60 let. bude zahrnovat elegantní nábytek v pastelových barvách se zaoblenými hranami, venkovský styl se vyznačuje rustikální nábytek se zelenými dvířkami kuchyňské linky a zdobenými nohami stolu.

Jedním z důvodů, proč lidé milují kuchyně v retro designu, je to, že v nich vyvolávají pocit nostalgie. Vnesením retro prvků do domácnosti si můžete navodit pocit éry dávno minulé a uniknout stresu moderního života, i když jen na chvíli.

Zdroj: Apetit, Marianne Bydlení

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Jarmila Černá

Apetit magazín

Jak uvařit dokonalou rýži basmati, po které nepřiberete
  • Tipy a triky

Jak uvařit dokonalou rýži basmati, po které nepřiberete

Rýže basmati vyniká svými dlouhými zrny a aromatickou chutí, podobně jako rýže jasmínová. Roste v podhůří Himálaje, kde jí místní podmínky dodávají jedinečné aroma. Skvěle doprovodí indické pokrmy, nemusíte se však ostýchat uvařit ji i ke...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč