Židovsko-polský původ
Podobu si bagel vypůjčil od polského obvařánku, tedy tradičního krakovského pečiva tvarovaného do kroužku, které se posypalo mákem, sezamem a solí. Bagel začala péct židovská komunita v Krakově už v roce 1610 (nejspíš dokonce mnohem dříve, ale v tomto roce najdeme první dochované zmínky). V jazyce jidiš se nazývá bajgl nebo bejgl. Ručně se bagely tvarovaly do hladkého prstence z pšeničného těsta. Tento tvar se po staletí nezměnil, umožňuje totiž dokonalé propečení s měkkou střídou, ale křupavou kůrkou. Otvor uprostřed umožňoval protáhnout provázek a navázat tak více bagelů k sobě. Usnadnila se samotná přeprava, ale také vystavování ve vitrínách obchodů či pouličních stánků. Do Ameriky, kde bagel našel druhý domov, se dostal díky polským emigrantům. V New Yorku vzniká roku 1910 spolek Bagel Bakers Local 338, který svým snažením proslavil tuto slanou všestrannou pochoutku. Členové až s posvátnou přesností hlídali správný a tradiční postup výroby. Pečivo s otvorem uprostřed si v New Yorku našlo své místo a dodnes je velice oblíbené. Věhlasu dostál bagel také v Kanadě či Británii. Do České republiky se dostává až po samotové revoluci, v 90. letech jsme jej ochutnali především díky stejnojmenné franšíze.
Těsto neměnné receptury
Klasický bagel se vyrábí z jednoduchého kynutého těsta, slazeného sladem a bez vajíček. Základem je pšeničná mouka, použít se však může žitná nebo celozrnná. Po nakynutí se vytvaruje prstenec a povaří se v horké, oslazené vodě. Až poté je pečen v troubě do zlatavé barvy. Díky tomuto postupu je těsto uvnitř hutnější, drží tvar a získává charakteristický pomačkaný kabátek. Sypán je mákem, kmínem, solí či sezamem. Těsto lze dochutit cibulí, česnekem, rajčaty, sýrem, skořicí nebo ořechy.
Domácí výroba bagelu
Přenést se do ulic New Yorku či Krakova můžete i z pohodlí vaší kuchyně. Výroba bagelů není ničím náročným, výsledné těsto můžete upravit vašim představám či chutím. Potřebovat budete 450 g hladké mouky, sáček sušeného droždí, 3 dcl teplé vody, špetku soli, a 3 polévkové lžíce cukru krupice. Droždí spolu s 1 dcl teplé vody a lžičkou cukru dejte na 10 minut do mísy umístěné v teple. Nechejte vzejít, přidejte sůl, zbývající 2 dcl vody a po malých dávkách přisívejte mouku. Vzniklé těsto bude třeba důkladně hníst jako u chleba, zabere vám to cirka 10 minut a trochu úsilí. Až bude těsto vláčné a hladké, vytvarujte bochánek, který nechte kynout hodinu v teple. Poté si rozpalte troubu na 200 stupňů a připravte hrnec s vodou i cukrem. Z těsta vytvarujte bochánky, trochu je zploštěte a propíchněte do typického tvaru (nejlépe druhou stranou vařečky). Po vytvarování je pomalu ponořte do vroucí vody, ne však všechny naráz, ale postupně. Zhruba 2 minuty vařte, je dobré každý bagel v polovině vaření otočit. Po 2 minutách je vyjměte, nechte okapat na mřížce a suché umístěte na plech. V této fázi je můžete posypat čím je libo, mákem, sezame, solí, kmínem či strouhaným sýrem. Povrch lze potřít mlékem, které vytvoří hladkou a nazlátlou kůrku. Pečte, dokud nezezlátnou a na poklep budou znít dutě. Dokonalé propečení trvá kolem 25 minut.
Čím bagel naplnit
Bagel je všestranný, naplnit jej tedy můžete čímkoliv, co máte rádi. Newyorčané jej milují s čerstvým krémovým sýrem, snítkou kopru a plátky uzeného lososa. Pod článkem jsme si pro vás přichystali řadu receptů, kterými se můžete nechat inspirovat. Bagel je ale velice chutný i samotný, jako příloha k polévce, salátu či k domácím pomazánkám i hummusu.
Přidat komentář