Lék na krizi středního věku? Pro někoho Porsche, pro Australanku Susie Martin a Američana Stevena McWhirtera založení buvolí farmy v jihoasijském státě Laos. Oba opustili své kariéry a dali se do budování naplno. Co je k tomu vedlo? Touha po buvolím jogurtu!
Pár přišel původně do Laosu ze Singapuru, aby vedl penzion pro turisty. „Když jsme zkoušeli pro naše hosty koupit z bůvolího mléka jogurt, který jsme znali ze Srí Lanky, nikdo nevěděl, o čem mluvíme,“ vzpomíná Susie dodává: „Viděli jsme, že poptávka po mléčných produktech, jako je mozzarella, roste, proto jsme v roce 2017 založili mlékárnu.“
Ačkoliv jsou v laoském zemědělství buvoli hojně rozšíření, buvolí mléko se zde sehnat běžně sehnat nedá. Ani farma Laos Buffalo Dairy žádné bůvoly nevlastní. Do mlékárny shání mléko z „vypůjčených“ bůvolů. Farma zpočátku setkávala s nedůvěrou místních, kteří očekávali, že buvola místo na mateřskou dovolenou posílají na porážku, protože nabídka na půjčení bůvola zdála až podezřele dobrá.
- Buvolí samice sem propůjčují majitelé z okolí v 8. měsíci březosti, kdy jim zbývají dva měsíce do porodu. Tři týdny po porodu se u buvolí samice začíná dos dojením, do té doby všechno mléko připadá pouze narozenému telátku. Dojení je k šetrné, probíhá jednou za den, zbytek mléka se ponechává mláděti.
Na konci bůvolího pobytu se majitelům vyplatí částka odpovídající počtu dní, po které dávala samice mléko. Bývá to kolem 100 dolarů – pro představu, průměrný měsíční plat v Laosu činí 120 dolarů.
Sýrová farma i centrum pro obohacení genofondu
Místo je zajímavé nejen pro majitele buvolů, ale i pro turisty, kteří zde mohou ochutnat buvolí mléko i široké spektrum produktů z něj. Sýr je v Laosu vzácnou komoditou. V nabídce je mnoho druhů, například mozzarella, ricotta či sýr s modrou plísní. Vyrábějí zda také jogurt a několik příchutí zmrzliny. Produkty odebírají restaurace a hotely v městě Luang Prabang.
- Farma i její sortiment se nadále rozrůstají. V loňském roce zde pobývalo 85 buvolů, v roce 2024 by měla být kapacita navýšena na 150 jedinců.
Dojení samic ale není tím jediným, co se na farmě děje. S rozvojem techniky došlo k omezení využití buvolů v zemědělství, zmenšil se tak i genofond populace. Začalo docházet k příbuzenskému křížení a výsledkem se stal buvol s menší plodností a odolností. Tento problém se v rámci chovatelského programu snaží farma řešit. Potkávají se zde samice z různých míst a díky tomu je možné k nim připustit nepříbuzné samce. Pokud se vše vydaří, kromě odchovu telete a zaplacení mléka, tak majitelé buvola získají zpět březí samici.
Udržitelný přístup
Kromě buvolů běží na farmě chovatelské programy týkající se prasat a králíků. Pro chov jsou využívány odpadní produkty ze sklizně, jako třeba rýžové slupky, což přispívá k udržitelnosti laoského zemědělství (tento odpad by byl jinak spálen).
Podpora rozvoje v Laosu
Podle údajů Světové banky trpí skoro 30 % laoských dětí podvýživou. Buvolí mléko pomáhá s tímto problémem bojovat.
- Je výživově hodnotnější, než například mléko kravské. Obsahuje větší množství bílkovin, tuku i například vápníku.
- V průběhu posledních let farma zahájila 3 programy s cílem pomoci matkám a dětem s výživou během prvních 1000 dní po porodu, které tvoří nejkritičtější období pro celoživotní zdraví.
- Vznikla kuchařka s recepty zahrnujícími buvolí mléko do tradičních laoských pokrmů. Místním obyvatelům je poskytována zdarma.
- Farma vede bezplatné kurzy angličtiny, tento program musel být sice během covidové pandemie pozastaven, nicméně měl by brzy být opět obnoven.
Zdroje informací: CNN, LaosBuffaloDairy