Ať už roste na vaší zahradě nebo jste si právě přinesli svazek řapíků rebarbory z obchodu či trhu, začátek je stejný: Štavnaté kyselé stonky je potřeba omýt, očistit a nakrájet. Někoho před použitím rebarbory odrazuje loupání. Proč se rebarbora vlastně loupe? Dobrá zpráva je, že nutné to rozhodně není. Byla by škoda nechat se kvůli tomu připravit o skvělou surovinu!
Kyselá chuť rebarbory je jedinečná a díky ní se skvěle hodí do koláčů, dortů, chlebíčků, bublanin a kramblů. To však není všechno. Připravíte z ní také báječný sladkokyselý džem, sirup nebo ji můžete přidat do masových pokrmů či zajímavých příloh, kde dodá jídlu švih.
Jak je to s loupáním rebarbory?
Pokud máte mladé řapíky, ze kterých viditelně neční vláknité tuhé nitě, pak je není zapotřebí loupat. Stačí je jen pokrájet na menší kousky. Starší, sušší a vláknité stonky můžete v dřevnaté části buď odkrojit (a vyhodit), nebo oloupat. To provedete tak, že nožem a palcem chytnete vyčnívající vlákna a odspodu je po celé délce řapíku odtrhnete.
- Procesem blanšírování rebarbora změkne a sníží se v ní obsah kyseliny šťavelové. Vodu, v níž jste rebarboru blanšírovali, pak již do jídla nepoužítvejte.
- Čím jsou řapíky rebarbory mladší, tím méně tepelné úpravy potřebují. Štavnaté tenké stonky můžete jen pocukrovat a použít rovnou, například do těsta na rebarborovou bublaninu, do kramblu s rebarborou nebo rychlého rebarborového koláče.