Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Durian, král ovoce, se kterým v některých zemích nesmíte do hotelu nebo autobusu

Král všeho ovoce, smradlavý durian
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

Zná ho každý, kdo navštívil Thajsko, Malajsii, Indonésii či jinou zemi jihovýchodní Asie. Ne každý ho ale ochutnal, neboť vůně, která se z durianu line, mnohé od jeho konzumace odradí.

Jak durian poznáte? Vypadá jako velká koule s ostny, v průměru má 15 až 20 cm a váží od jednoho do tří kilogramů. Jeho dřeň má jasně žlutou barvu a vyznačuje se také velmi silným a specifickým odérem. Jeho konzistence na jazyku je příjemně krémová a mísí sladkou chuť s hořkou. Někdo tvrdí, že připomíná mandle a vanilkový pudink.

  • Kvůli intenzivnímu zápachu je v zemích jihovýchodní Asie zakázno nosit durian do hotelových pokojů, v Singapuru s ním nemůžete například do hromadné dopravy.
  • Existuje asi mnoho odrůd durianu, které můžeme rozdělit na malajsijské, indonéské a thajské.
  • Mezi oblíbené kultivary z Malajsie patří odrůda durianu cibetkového známá pod názvem Musang King s hořko-sladkou chutí.
  • Jako jiné druhy ovoce má hned několik jakostí. Například malý durian pravidelného oválného tvaru nese označení Grade A, patří k těm cennějším. Je charakteristický tím, že nemá příliš dužiny a nenese žádnou, ani tu nejmenší oděrku. Pokud ji má, automaticky spadá do kategorie Grade B. Nejhodnotnější je kategrorie Grade A Musang King - to je durian podstatně větší, rovněž pravidelného oválného tvaru.
  • Ty nejlepší malajsijské duriany pocházejí ze stromů, které jsou staré více než deset let. Hlavní sezóna sběru durianu probíhá od května do září a od prosince do března
  • Nevyvážejí se ovšem jen čerstvé duriany, ale i mražená dřeň. 
  • Durian nebyl nikdy oblíbenější, než je dnes. Vývoz nejčastěji směřuje do Číny, která je v současné době největším dovozcem durianu. Do Malajsie se kvůli němu také sjíždějí a slétají i sami Singapuřané. Vyjde je tu levněji.
  • Vzrůst poptávky z Číny a uvolnění kdysi přísných regulací v Malajsii zásadně změnil durianový byznys. Čína si v roce 2020 nechala do své země dovézt duriany za rekordních 2,3 miliard dolarů, což je čtyřnásobný nárůst oproti roku 2017. Leč místní farmáři ze vzrůstající poptávky po durianu nemají jediný dolar.

Co jste možná ještě o durianu nevěděli

  1. Že je durian zralý, se zjistí podle toho, že spadne ze stromu. Farmáři proto pod stromy natahují sítě nebo jednotlivé plody přivazují, aby po odpadnutí zůstaly viset.
  2. Čerstvý durian poznáte podle stopky, která je šťavnatá (není zaschlá). Dobrý plod má nepoškozené bodliny a když s ním zatřesete, uslyšíte hrkání.
  3. Existuje spousta lidí, kteří durian nesnášejí, protože jim v tom brání charakteristický zápach ovoce. Podobně jako u kari nebo česneku snědením durianu zápach nemizí, cítit je po něm i pot.
  4. Je známe na třicet divoce rostoucích odrůd durianu, pouze devět z nich je však jedlých. Pěstitelé je však dále kultivují, kříží a šlechtí, takže jenom v Malajsii existuje 200 odrůd durianu. 
  5. Durian se používá do celé řady pokrmů, jak slaných tak sladkých. Durianová dřeň nebo příchuť se používá také do cukrovinek, jako jsou nanuky nebo bonbony.
  6. Plod je zralý za zhruba za tři měsíce od opylení květu.

Zdroj info: BBC, Eating Well, Food Insider

Související články

Autor: Michaela Dočkalová

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč