Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Nejdokonalejší, nejšťavnatější a nejdražší hrozny na světě: Jak se pečuje o Ruby Roman?

Ruby Roman
ZDROJ: pexels
sdílet:

Japonská odrůda hroznů Ruby Roman je na gastronomickém trhu poměrně novým zbožím. Začala se prodávat teprve v roce 2008. Od roku 1995 probíhaly ze strany japonských farmářů různé pokusy vypěstovat dokonalé hroznové víno, ale křížení se stále nedařilo. Až jednoho dne, shodou náhod i pečlivého úsilí, se konečně dostavil kýžený výsledek.

Ruby Roman jsou charakteristické obřími sladkými a neskutečně šťavnatými plody rubínové barvy. Než ale farmáři došli k té ‚nejdokonalejší‘ odrůdě, vypěstovali desítky jiných tmavých hroznů. Z těchto ‚vedlejších‘ odrůd, které farmáři dále křížili, vznikly dokonalé hrozny Ruby Roman. Dnes jsou tou nejdražší odrůdou hroznů na světě.

Jeden trs za 12 tisíc dolarů

V roce 2020 dokonce v aukci trs tohoto vína vydražil jeden japonský hotel za neuvěřitelných dvanáct tisíc amerických dolarů (v přepočtu zrhuba 254 916 Kč).

  • V japonské kultuře je ovoce považováno za luxusní a unikátní zboží.
  • V japonských supermarketech nenajdete ovoce, které by mělo jakoukoliv vadu nebo bylo potlučené. Není tedy divu, že jsou hrozny Ruby Roman pro Japonce zhmotněním dokonalosti.

Podle čeho Ruby Roman poznáte?

Přemýšlíte nad tím, jak se poznají hrozny této odrůdy od dalších odrůd červeného hroznového vína? Tak například tím, že se každý hrozen Ruby Roman zvlášť přeměřuje, aby se zkontrolovalo, zda dosahuje požadované velikosti, ta se nejčastěji pohybuje okolo tří centimetrů v průměru. 

To ale není všechno. Ruby Roman mají přesně danou také barvu, která se kontroluje podle vzorníku. 

  • Každá kulička musí také vážit alespoň dvacet gramů.
  • Dalším kritériem je obsah cukru, který se měří speciálním přístrojem. Pokud hrozen přesáhne osmnáct procent, pak tímto testem prochází.

Vyšší, ještě vyšší a prémiová jakost

I Ruby Roman mají svou vyšší a nižší jakost.

  • Hrozny standardní jakosti tvoří 90 procent produkce a pořídíte je od 90 do 140 dolarů (1 900 – 3 000 Kč).
  • Hrozny nadstandardní jakosti zahrnují necelých deset procent produkce a stojí okolo 180 až 450 dolary (3 800 – 9 600 Kč).
  • A pak tu máme ještě tu úplně nejvyšší kvalitu hroznů odrůdy Ruby Roman. Nese název Premium a hmotnost každého hroznu musí převyšovat třicet gramů. Ovšem těchto hroznů se ročně příliš nevyprodukuje (v roce 2021 dva trsy hroznů), proto se prodává jeden za zhruba jeden tisíc dolarů a více. Často jsou předmětem aukcí.

Jak se pěstují?

Ruby Roman se pěstují pouze v japonské prefektuře Išikawa. Rostou ve sklenících, podstatnou úlohu hraje totiž teplota, která nesmí přesáhnout třicet stupňů Celsia. Sklizeň začíná v červenci, ale než ke sklizni dojde, prochází hrozny procesem náročného pěstování.

  • Každá kulička vína je pravidelně monitorována pomocí mobilní aplikace, která byla vyvinuta pouze za tímto účelem. Díky tomu je jedna kulička jako druhá.
  • Důležitou roli ovšem hraje také světlo, díky kterému jsou pak kuličky stejně barevné. Když aplikace ukáže, že jedna strana hroznu potřebuje více světla, zahradník ustřihne jeden z listů, které světlu brání.
  • Každý hrozen se pak ručně stříhá drobnými nůžkami.

Máte-li chuť a dostatek peněz, zaleťte si do Japonska a Ruby Roman ochutnejte. Stojí-li vám ovšem toto ovoce za takové peníze. A pokud si skutečně Ruby Roman koupíte, vychutnejte si kuličku hrozna čerstvou, ne aby vás napadlo ji přidat třeba dezertu a tepelně upravovat. To by byl gastronomický hřích!

Zdroje informací: Food Insider, BBC Good Food

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Michaela Dočkalová

Apetit magazín