V Reykjavíku najdete špičkové restaurace, Islanďané si ale rádi pochutnávají na fastfoodu. Dopustit nedají na hot dogy, hranolky, burgery ani fish and chips. Když však vaří doma, tak upřednostňují tradiční jídla z lokálních surovin. Islandská kuchyně je rozmanitější, než si možná myslíte!
Islandská kuchyně je známá sušenými rybami, tím však výčet surovin rozhodně nekončí. Region se může pochlubit památkově chráněnou kozí farmou, několika ovčími farmami, celoročními zeleninovými trhy, vynikajícími mlékárnami a jediným výrobcem fermentovaných žraloků grónských na světě.
Na Islandu žije více ovcí než lidí
Na Islandu žije 366 425 lidí a zhruba 800 tisíc ovcí. Hlavním a také nejlevnějším masem na ostrově je jehněčí a skopové. Z ovčího (ale i z kravského) mléka se vyrábí tradiční islandský skyr, který Islanďané nejen snídají, ale přelévají s ním třeba i nakládané nebo fermentované ryby.
- Oblíbená je i jehněčí polévka kjötsúpa či vařená ovčí hlava svið, která se jí celá i s očima. Z ovčí hlavy se připravuje i rosol podobný naší tlačence – sviðasulta.
- Dále se z ovce připravuje slátur, který je buď ve variantě s názvem lifrarpylsa, což je jelito z ovčích vnitřností nebo blóðmör – jelito z ovčí krve, súrsaðir hrútspungar – tlačenka z beraních varlat, která se vaří a nakládá v syrovátce.
- Hangikjöt je zase uzené maso, které se krájí na tenké plátky do obložených chlebů a v luxusních restauracích ho servírují s melounem. Udí se kouřem z břízy nebo ovčího trusu.
Kdyby nebyly ryby, nebyly by Islanďané
Díky sušeným a fermentovaným rybám přežívali Islanďani dlouhé zimy. I dnes patří k největším jedlíkům ryb a mořských plodů na světě.
- Mezi rybí pochoutku patří rybí kaše plokkfiskur.
- Na každém rohu můžete sehnat harðfiskur, což je vysušené maso tresky. Konzumuje se s máslem a žitným chlebem rúgbrauð.
- Humří polévku můžete zakusovat plackami flatkökur pečenými na kameni, které mají trochu kouřovou chuť.
- Mezi další rybí speciality patří slid, tedy nakládaný sleď, který se jí především na Vánoce a v neposlední řadě hákarl, fermentované maso žraloka grónského.
Zelenina se pěstuje ve sklenících vyhřívaných horkými prameny
Po celém ostrově naleznete desítky bazénů a tůní, kde si turisté ohřívají svá zimou zkřehlá těla. Islanďané horkou podzemní vodu ale využívají i jinak. Vytápí s ní své domácnosti i skleníky, ve kterých pěstují zeleninu, která potřebuje teplo a světlo.
- Rajčata by na Islandu jinak vůbec nerostla. Mladší generace Islanďanů si je tedy dopřávají, ale v tradiční islandské kuchyni je nenajdeme.
- Na Islandu se jinak od 19. století pěstuje zelí, tuřín, brukve a brambory.
Hot dog, který ochutnala i Kim
Islanďané milují fastfood. Ze studie publikované v Lancet Global Health Journal dokonce vychází, že jsou šestí v žebříčku zemí, kde se nejvíce konzumuje ‚junk food‘. Je to možná tím, že druhým hlavním dovozcem potravin jsou Spojené státy (první je Německo). Potraviny se dovážejí jednou za čas, a tak je převážná většina z nich zamrazená.
- Hranolky a žemle jsou vždy po ruce a mladí Islanďané mají radost, že nemusí jíst jen ryby a skopové.
- Nejvyhlášenějším fastfoodem je stánek s hotdogy Bæjarins Beztu Pylsur, který už navštívila nejedna celebrita včetně Kim Kardashian a Kanye Westa. Párek ze skopového masa v rohlíku se tu podává s medovou hořčicí, remuládou, domácím kečupem, smaženou a čerstvou cibulkou. Je mnohem sladší než klasické americké hot dogy.
Michelinské restaurace
V Reykjavíku je dokonce i jedna restaurace (Dill) oceněná michelinskou hvězdou. Další čtyři (ÓX, Sümac, Matur og Drykkur a Moss) jsou v michelinském průvodci pouze doporučené. Čtvrtá z nich je v Grindavíku, což je městečko, ve kterém se nacházejí geotermální lázně Modrá laguna a na islandské poměry zde panuje poměrně velký turistický ruch.
A na závěr bizarní pochoutka
Papuchalk je pták, na kterého se sjíždějí dívat turisté z celého světa. Islanďanům až tak zajímavý na pohled nepřijde, tvoří totiž součást jejich tradiční kuchyně. V restauracích ho jen tak nenajdete, i když o ohrožený druh zatím nejde. Staří Islanďané s ním nemají slitování. Jeho maso se udí nebo griluje.
Zdroje informací: autorka článku, National Geographic, Tasty