Grapefruitová, hollywoodská nebo osmnáctidenní. Tak se jmenuje jedna a ta samá dieta, jejíž popularita byla na vrcholu během zlaté éry Hollywoodu, ale někdo ji dodržuje i dnes. Na jakém principu funguje a proč je v očích odborné veřejnosti přinejmenším problematická?
Dieta jako módní výstřelek
Grapefruitová patří k tzv. „fad“ neboli módním dietám, které William F. Williams v knize Encyclopedia of Pseudoscience: From Alien Abductions to Zone Therapy definoval jako diety, co slibují rychlý úbytek hmotnosti v relativně krátkém čase. Spoustu z nich je založeno na omezené škále potravin i velmi skromném příjmu kalorií za den (600 až 800 kalorií i méně).
- Heather Addison v knize Hollywood and the Rise of Physical Culture zmiňuje, že redukční diety hereček, které byly vystaveny poměrně tvrdým požadavkům na fyzický vzhled, kopírovali lidé po celé zemi za účelem shození přebytečných kil.
- A jednou z nich byla právě grapefruitová dieta, která údajně vznikla v roce 1929 právě v Hollywoodu. Tehdy se jí říkalo osmnáctidenní, protože se měla držet právě osmnáct dní, během nichž bylo povoleno jíst pouze grapefruity, pomeranče, toustový chléb, zeleninu a vejce. Doporučené množství přijatých kalorií za den se pohybovalo pouze okolo 500 kcal.
- O tom, kdo tuto dietu vymyslel, kolují pouze fámy. Podle jedné ji společně se svým bratrem vynalezl zakladatel americké kliniky Mayo, William James Mayo, na žádost americké herečky Ethel Barrymore, která chtěla rychle zhubnout. Za speciální dietu prý dokonce zaplatila 500 dolarů. Nicméně klinika Mayo tuto informaci později vyvrátila, takže zůstává dodnes nepotvrzená.
Grapefruitovou dietu držela i slavná spisovatelka a další celebrity
Ransom Center Magazine uvádí, že velkou popularizátorkou této diety byla v 80. letech 20. století americká spisovatelka Fannie Hurst.
- O tom, že byla zastánkyní osmnáctidenní diety, kterou osobně překřtila na „10-day, 10-pounds-off diet“ (tedy desetidenní dieta, během které shodíte deset kilo), napsala i v knize No Food With My Meals z roku 1935. Jde o spisovatelčiny paměti, ve kterých sdílí své celoživotní úsilí zhubnout a udržet si štíhlou postavu.
- Další celebritou, která díky grapefruitové dietě zhubla 23 kilogramů během dvou měsíců, je australská zpěvačka Kylie Minogue, píše India Today.
- Podle In Touch Weekly prý grapefruitovou dietu drží i americká herečka Brooke Shields pokaždé, když potřebuje zhubnout. Její varianta této diety trvá dvanáct dní, během nichž se omezuje na 800 kcal za den a ke každému pokrmu si dává jeden grapefruit.
Pravidla grapefruitové diety
Podle Cleveland Clinic existuje několik variant grapefruitové diety, většina z nich však stojí na konzumaci poloviny grapefruitu nebo sklenice grapefruitového džusu bez cukru před každým jídlem. Tato dieta by totiž měla fungovat na předpokladu, že grapefruit obsahuje enzymy, které spalují tuky, což vede k hubnutí.
- Ale má to háček. Dalším pravidlem je totiž razantní omezení denního přísunu kcal na pouhých osm set či ještě méně.
- Dále je potřeba konzumovat potraviny bohaté na bílkoviny a tuky (jako jsou vejce a červené maso) a vyhýbat se sacharidům a cukrům. Dá se tedy říct, že se jedná o typ nízkosacharidové diety.
- Podle serveru Healthline by ukázkový jídelníček při grapefruitové dietě mohl vypadat následovně:
- Snídaně: dvě vařená vejce, dva plátky slaniny a polovina grapefruitu nebo sklenice grapefruitového džusu.
- Oběd: salát s dresinkem, libovolné množství masa a polovina grapefruitu nebo sklenice grapefruitového džusu.
- Večeře: jakýkoli druh masa připravený na libovolný způsob, zeleninový salát, káva nebo čaj a polovina grapefruitu nebo sklenice grapefruitového džusu.
- Svačina před spaním: sklenice mléka.
Kritizovaná už od svého vzniku
První kritiky na tento způsob hubnutí se objevily už v roce 1935, kdy Carl Malmberg, americký pedagog v oblasti veřejného zdraví, v knize Diet and die uvedl, že v grapefruitové dietě nechybí pouze kalorie, ale také dostatek všech tří makroživin (bílkovin, sacharidů i tuků), důležitých minerálů (jako je vápník, fosfor a železo) a vitamín A, který pomáhá lidskému organismu odolávat infekcím a nemocem.
- Americký psychoanalytik Lewis Wolberg, který se celý život zajímal o výživu a diety, v publikaci The Psychology of Eating z roku 1936 napsal, že hollywoodská osmnáctidenní dieta je nesmyslná, iracionální a dokonce také nebezpečná.
- Příliš nízký kalorický příjem přirovnal k hladovění, které má za následek slabost, vyčerpání, bolesti hlavy i možný kolaps organismu. Za další negativní doprovodné jevy hubnutí pomocí této diety označil ochablé svaly a vznik vrásek.
- A dále zkritizoval její dočasné účinky, které nevedou k trvalému odstranění nadváhy, jelikož se po jejím ukončení mnoho lidí vrátí k nevhodným stravovacím návykům.
Grapefruit je zdravý, ale ne pro všechny
Je potřeba si uvědomit, že grapefruit je sám o sobě zdravé ovoce, které obsahuje spoustu blahodárných živin, ale zázračným spalovačem tuků není, uvedla dietoložka Lauren Sullivan pro Cleveland Clinic.
- Vědci sice zjistili, že grapefruit obsahuje látku zvanou naringenin, která opravdu podporuje spalování tuků, jenže člověk by musel sníst najednou alespoň čtyřicet kusů tohoto ovoce, aby to mělo nějaký dopad, informuje Daily Mail Online.
- Nicméně grapefruit z 88 % tvoří voda a když se jí společně s jídlem, člověk se cítí rychleji sytý, což může při shazování přebytečných kilogramů skutečně pomoci.
- Kromě toho je tohle tropické ovoce výborným zdrojem vitamínu C, vlákniny a antioxidantů. A také má nízký glykemický index, takže jeho konzumace nezvyšuje hladinu cukru v krvi.
Ale pozor, ani grapefruit se nehodí pro každého. Healthline uvádí, že v současnosti je známo více než 85 léčiv, se kterými negativně interaguje. Patří sem některé léky na snížení hladiny cholesterolu, kortikosteroidy, antihistaminika a další. Pokud tedy nějaké léky berete, určitě konzumaci grapefruitu konzultujte s lékařem.