0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Ženšen: Blahodárná rostlina, která údajně zpomaluje stárnutí

Proč je divoký ženšen tak drahý a vzácný?
ZDROJ: pixabay.com
sdílet:

Ženšen pravý se využívá v tradiční východní medicíně po staletí, přezdívá se mu kořen života. Blahodárné účinky na lidské zdraví mají ale údajně i další ženšeny, které nejsou tak vzácné, a jsou tedy dostupnější. Ženšen pětilistý si například můžete zkusit vypěstovat i doma. 

Ze všech ženšenů je nejvzácnější ženšen pravý, který se používá v tradiční čínské medicíně. Blahodárné účinky mají ale všechny ženšeny. Stejného rodu jako ženšen pravý (panax) jsou i ženšen nepravý, americký neboli pětilistý, peruánský, indický, sibiřský, japonský, vietnamský a trojlistý. Kromě kořene se zpracovávají i lístky a drobné červené plody.

  • Ženšen pravý roste ve volné přírodě v Číně, Mandžusku a Jižní Koreji.
  • Jeden divoce rostoucí ženšenový kořen v Jižní Koreji stojí tisíce dolarů. Záleží však zejména na jeho stáří. Nadměrná poptávka v minulosti vedla k jeho drancování, a tak je v dnešní době téměř nadlidský výkon ho ve volné přírodě najít.
  • Z tohoto důvodu se přešlo k pěstování ženšenu na farmách. Takto vypěstovaný ženšen se prodává za mnohem nižší cenu, za deset kořenů zaplatíte zhruba dvacet pět dolarů.

Pěstování od semínka

Pěstování ženšenu pravého je ovšem velmi obtížné. V Jižní Koreji devadesát procent vysazených rostlin nepřežije. Mnohem jednodušší je pěstovat ženšen pětilistý (jiaogulan). Semena seženete i u nás v hobby marketech okolo 80 Kč.

  • Předpěstované sazenice zasaďte do závěsného květináče (ženšen pětilistý je liána) a pěstujte ji jako pokojovku nebo venku v polostinném místě. Přežije i mrazy do -18 stupňů. Potřebuje propustnou, humózní a výživnou zeminu a vlhkost.

Účinky ženšenu

Ženšenu pravému se přezdívá kořen života, připisují se mu účinky, které podle tradiční východní medicíny posilují celý organismus. Podobné účinky mají údajně ale i ostatní ženšeny. Jeho listy, kořen i plody obsahují k životu potřebné minerály a vitamíny. Ženšen příznivě působí na trávení, nespavost, zlepšuje funkci jater a ledvin, reguluje krevní tlak, dokáže léčit chronické záněty, posiluje psychickou odolnost, tlumí bolest a údajně zpomaluje stárnutí.

  • Říká se, že různé ženšeny z různých oblastí mají některé účinky odlišné. Například ženšen pravý má zahřívací účinky, ženšen americký naopak organismus ochlazuje.
  • Sibiřský ženšen je vhodný pro podporu ženských hormonů, pravý ženšen na podporu těch mužských.

Jak ženšen zpracovat

Drcený a sušený kořen se prodává jako doplněk stravy, lze koupit i celý kořen ženšenu pravého, který se cenově pohybuje i okolo sedmi tisíců za kus. V prodejnách se zdravou výživou můžete také koupit kandovaný kořen nebo kořen v medu. Z lístků se nejčastěji připravuje čaj. Mladé výhonky lze použít do salátů, svou chutí připomínají trochu kedlubnu.

Zdroje informací: BBC Good Food, Health, Healthline

Související články

Autor: Apetit

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...
Kdo je to someliér, co umí a s čím poradí?
  • Lidé a jídlo

Kdo je to someliér, co umí a s čím poradí?

Someliér (nebo také sommeliér) vám v restauraci servíruje ideální víno k jídlu, které máte před sebou, a nejen to. Čím více budete o roli someliéra vědět, tím lépe budete moci plně využít jeho znalostí a zkušeností, až budete příště...
AD
Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy
  • Nakupujeme

Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy

Díky vyspělým technologiím, kterými jsou televize LG doslova našlapané, se otevírá celá škála nových možností na sledování obsahu a také hraní her. Nejzásadnější je zde technologie samotného zobrazení obrazu OLED. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč