0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Ženšen: blahodárná rostlina, která údajně zpomaluje stárnutí

Proč je divoký ženšen tak drahý a vzácný?
ZDROJ: pixabay.com
sdílet:

Ženšen pravý se využívá v tradiční východní medicíně po staletí, přezdívá se mu kořen života. Blahodárné účinky na lidské zdraví mají ale údajně i další ženšeny, které nejsou tak vzácné a jsou tedy dostupnější. Ženšen pětilistý si například můžete zkusit vypěstovat i doma. 

Ze všech ženšenů je nejvzácnější ženšen pravý, který se používá v tradiční východní medicíně. Blahodárné účinky na lidské zdraví mají ale všechny ženšeny. Stejného rodu jako ženšen pravý (panax) jsou i ženšen nepravý, americký neboli pětilistý, peruánský, indický, sibiřský, japonský, vietnamský a trojlistý. Některé však patří do jiné čeledi než ženšen pravý (aralkovité). Kromě kořene se zpracovávají lístky a drobné červené plody.

  • Co se týče ženšenu pravého, ve volné přírodě roste v Číně, Mandžusku a Jižní Koreji.
  • Jeden divoce rostoucí ženšenový kořen v Jižní Koreji stojí tisíce dolarů. Záleží však zejména na jeho stáří. Nadměrná poptávka v minulosti zapříčinila nadměrnou sklizeň, a tak je v dnešní době téměř nad lidské síly ho ve volné přírodě najít.
  • Z tohoto důvodu přešli lidé k pěstování pravého ženšenu na farmách. Takto vypěstovaný ženšen se prodává za mnohem nižší cenu, za deset kořenů zaplatíte zhruba dvacet pět dolarů.

Pěstování od semínka

Pěstování ženšenu pravého je velmi obtížné. A to nejen v našich podmínkách, v Jižní Koreji devadesát procent vysazených rostlin ve volné přírodě nepřežije. Mnohem jednodušší je pěstovat ženšen pětilistý (jiaogulan). Semena seženete v hobby marketech okolo 80 Kč.

  • Předpěstované sazenice zasaďte do závěsného květináče (ženšen pětilistý je liána) a pěstujte ji jako pokojovku nebo venku v polostinném místě. Přežije i mrazy do -18 stupňů. Potřebuje propustnou, humózní a výživnou zeminu a vlhkost.

Účinky ženšenu

Ženšenu pravému se přezdívá kořen života, připisují se mu účinky, které podle tradiční východní medicíny posilují celý organismus. Podobné účinky mají údajně ale i ostatní ženšeny. Jeho listy, kořen i plody obsahují k životu potřebné minerály a vitamíny. Ženšen příznivě působí na trávení, nespavost, zlepšuje funkci jater a ledvin, snižuje cholesterol, reguluje krevní tlak, dokáže léčit chronické záněty, posiluje psychickou odolnost, tlumí bolest a údajně zpomaluje stárnutí.

  • Říká se, že různé ženšeny z různých oblastí mají některé účinky odlišné. Například ženšen pravý má zahřívací účinky, ženšen americký naopak organismus ochlazuje. Sibiřský ženšen je vhodný pro podporu ženských hormonů, pravý ženšen na podporu těch mužských.

Jak ženšen zpracovat

Drcený a sušený kořen se prodává jako doplněk stravy, lze koupit i celý kořen ženšenu pravého, který se cenově pohybuje i okolo sedmi tisíců za kus. V prodejnách se zdravou výživou můžete také koupit kandovaný kořen nebo kořen v medu. Z lístků se nejčastěji připravuje čaj. Mladé výhonky lze použít do salátů, svou chutí připomínají trochu kedlubnu.

Související články

Palmový olej: Proč je tak levný a kontroverzní zároveň?
  • Zajímavosti

Palmový olej: Proč je tak levný a kontroverzní zároveň?

Palmový olej najdeme v polovině zboží, na které narazíme v supermarketu. Nachází se prakticky ve všech typech výrobků – od sladkostí přes instatní nudle, pizzu až po šampóny nebo rtěnky. Je totiž oproti ostatním olejům velmi levný. Jak je...
Jedlé zlato: Jak se vyrábí a proč ho vlastně jíme?
  • Zajímavosti

Jedlé zlato: Jak se vyrábí a proč ho vlastně jíme?

Už jste někdy ochutnali jedlé zlato? Pravděpodobně ne a tak vás možná zajímá, jak se vyrábí a jak chutná. Otázkou rovněž zůstává, jestli je jedlé zlato bezpečné. Poznejte jednu z největších podivuhodností, kterou kulinářský svět nabízí. ...
Autor: Michaela Dočkalová

Apetit magazín

Komerční sdělení
Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!
  • Lidé a jídlo

Nadýchané, a přece udržitelné mlsání!

Sladká, příjemně nadýchaná a křupavá svačinka, která se doslova rozpustí na jazyku a vy si ji nejlépe vychutnáte v kombinaci s oblíbenou kávou nebo čajem. Takové chvíle moc nestojí, o to důležitější a povznášející v životě jsou. Užijte si...
KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?
  • Kvízy

KVÍZ: Jak dobří jste v úpravě hovězího masa?

Chcete uvařit guláš nebo roštěnky k nedělnímu obědu? Tušíte, jestli se na vývar lépe hodí přední nebo zadní hovězí či které použít do rajské? S naším kvízem můžete zjistit, jak si s hovězím rozumíte. ...
Komerční sdělení
Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Léto, rodina, přátelé, skvělé pití a italská pohoda!

Aperitivo Italiano je chvíle vyhrazená rodině, přátelům a ochutnávání. Nesmí chybět tyčinky grissini, krekry, sušená rajčata, olivy a samozřejmě sklenička osvěžujícího aperitivu, který doladí party atmosféru a připraví chuťové buňky na...

Obchod Apetit