0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Tandoori: Uvařte si dokonalý indický pokrm

Tandoori chicken
ZDROJ: Hamid Roshaan/Unsplash
sdílet:

Když se řekne tandoori, mnoho lidí si vybaví oblíbený indický pokrm tandoori chicken nebo koření tandoori masala. Co ale samotné slovo tandoori vlastně označuje a jak si kuře tandoori připravit?

Co je tandoori a jak funguje?

Samotné slovo tandoori [tandúri] je označením pro hliněnou či kovovou, metr vysokou, oválnou pec, která je zapuštěná v zemi a slouží pro přípravu masa, placek a omáčky. Odtud vznikl i název pokrmu, který se v peci připravuje – tandoori chicken a výraz si propůjčilo i koření, které se při přípravě pokrmu používá – tandoori masala.

 • Pec tandoori díky svému válcovitému tvaru umožňuje připravovat maso při vysokých teplotách a bez tuku.
 • Maso se do pece dává navlečené na dlouhých jehlách, které visí v prostoru, díky čemuž se peče rovnoměrně ze všech stran, aniž by bylo potřeba ho otáčet.
 • V peci se zatápí dřevěným uhlím, a to až na teplotu až 480 °C, což zajistí, že se maso upeče rychle a nevysuší se.
 • Pec je univerzální, připravují se v ní i placky naan, které se pečou přilepené na stěnách pece, nebo omáčka, která se vaří v míse zasazené v horním otvoru pece
 • Pec se používá v jižní, střední i západní Asii a na Kavkaze.

Jak připravit tandoori chicken?

Tandoori chicken neboli kuře tandoori je pokrmem oblíbeným po celém světě. Pochází z indického historického regionu Paňdžáb, který je dnes rozdělen mezi Indii a Pákistán. Jak si tento oblíbený indický pokrm připravit doma? 

 • Základem je koření tandoori masala. Jedná se o směs mletého koriandru, římského kmínu, česneku, zázvoru, chilli a dalších ingrediencí, obvykle se přidává také kardamom, muškátový květ nebo skořice. Konkrétní složení se liší region od regionu.
 • Koření si můžete připravit sami, ale v obchodech dnes běžně seženete již hotové směsi buď v klasické sypké podobě nebo jako pastu.
 • Směs tandoori masala bývá sytě červená nebo žlutá, záleží na složení. Červenou barvu směsi dodává koření annatto (získává se drcením semen stromu achiote), které je u nás ovšem těžko k sehnání. Žluté barvy je docíleno pomocí šafránu nebo kurkumy.

Máte-li koření, můžete se směle vrhnout na přípravu tandoori chicken:

 • Kořenící směs tandoori masala smíchejte s jogurtem a do marinády vložte maso na několik hodin. Marinování masa v kyselém jogurtu zajistí křehkost a usnadní vstřebání koření do masa.
 • Namarinované maso už zbývá upéct, což zvládnete i bez pece tandoori. Nejlépe napodobíte přípravu v peci grilováním masa na co nejvíc rozpáleném a uzavřeném grilu.
Zdroj: Apetit

Související články

Autor: Sabina Jarošová

Apetit magazín

Představujeme novou kuchařku z edice Apetit: Mrkev, dýně a cuketa
 • Tipy redakce

Představujeme novou kuchařku z edice Apetit: Mrkev, dýně a cuketa

Druhou kuchařku roku 2023 jsme věnovali zelenině. Nečekejte ovšem knihu jen pro vegany či vegetariány, novinka obsahuje recepty s masem i bez. Další přírůstek do edice Apetit – Mrkev, dýně, cuketa – vychází v květnu a je určena pro všechny,...
Co je cmunda po kaplicku a jak ji správně přichystat
 • Zajímavosti

Co je cmunda po kaplicku a jak ji správně přichystat

Cmunda po kaplicku patří mezi hospodské evergreeny. Bramborák s uzeným masem a kysaným zelím v hostinci dokonce vznikl. Navíc si získal takovou oblibu, že si ho lidé začali připravovat i doma. Pojďme oprášit tuto specialitu...