Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Prvorepublikový palačinkový dort podle Kristiny Šemberové

Palačinkový dort se šlehačkou
ZDROJ: Palačinkový dort
sdílet:

Ke gastronomii první republiky neodmyslitelně patří sladké jídlo a dezerty. Takové švestkové knedlíky jsou v českých kuchyních evergreenem, ale některé recepty z té doby upadly v zapomnění. O jejich znovuzrození se zasloužily autorka a editorka kuchařek Kristina Šemberová a dlouholetá novinářka Eva Všetíčková. Z kuchařky Sladká první republika si můžete dát malou ochutnávku, palačinkový dort.

„Nazýval se omeletový dort a do krému se vmíchala jen šlehačka. Kvůli absenci lednic se dort nenechával odležet, jedl se tedy rovnou po seskládání. Po odležení však chutná lépe, protože palačinky zvláční kávovým krémem, proto jsme část šlehačky nahradily mascarpone,“ říká o svém dortu Kristina Šemberová.

Rozhovor s Kristinou Šemberovou

Jaké dezerty se jedly za první republiky? 
Štrúdly, záviny, bábovky, rolády, dorty a další cukrářské výrobky byly považovány za sladkou tečku, která se zejména v městských a bohatších rodinách podávala vždy po nedělním obědě a často i ve všední den jako zákusek. 

Skoro to vypadá, že se jedlo před sto lety více sladkého než dnes... 
Já bych řekla, že dnes jíme asi víc sladkostí než před sto lety. Lidé ze střední a vyšší třídy měli určitě více příležitostí k mlsání, ale od 30. let se prosazoval kult štíhlosti a zdraví, takže na svou linii také dbali. 

Z dobových fotografií ale tehdejší lidé působí občas trochu při těle. 
To je pravda, ale zdání klame! Zejména lidé z nízkopříjmových skupin byli spíše podvyživení. V roce 1937 činil průměrný energetický příjem na obyvatele 2 500 kcal denně, což odpovídalo 85 % doporučené denní dávky kalorií. 

Ještě před první republikou se začaly objevovat kuchařky zaměřené na zdravou stravu, myslelo se i za první republiky na zdraví? 
Samozřejmě. Redaktorky i autorky kuchařek a různých osvětových publikací nabádaly ženy, aby vařily pestře, vydatně, výživově vyváženě a zároveň levně, úsporně, prostě i nápaditě. Ženy skrze stravu ovlivňovaly budoucnost národa, a proto jí měly věnovat zvýšenou pozornost.

Zbytek rozhovoru najdete zde:

Palačinkový dort

Příprava: 30 minut
Smažení: 30 minut
Odležení: 2–3 hodiny

Palačinky

  • 400 g hladké mouky
  • nastrouhaná kůra z 1 citronu
  • 200 ml mléka
  • 3 vejce
  • přepuštěné máslo na smažení

Krém

  • 40 ml silné kávy
  • 3 žloutky
  • 100 g moučkového cukru
  • 250 ml smetany ke šlehání (33%)
  • 250 g mascarpone

Dokončení

  • 100 ml smetany ke šlehání (33%)

Mouku promícháme se strouhanou citronovou kůrou. Přilijeme mléko, přidáme vejce a vyšleháme metličkou hladké těsto. V pánvi rozehřejeme půl lžičky másla, vlijeme do ní 1 naběračku těsta a smažíme na vyšším středním stupni tenké palačinky, zhruba 2 minuty z každé strany, záleží na výkonu plotýnky i vodivosti pánve. Stejným způsobem osmažíme zbylé palačinky, máslo přidáváme podle potřeby. Necháme je zchladnout.

Na krém uvaříme espresso a necháme ho zcela vychladnout. Žloutky vyšleháme s cukrem do světlé nadýchané pěny, trvá to nejméně 10 minut. Smetanu vyšleháme na tuhou šlehačku. Do krému zašleháme nejprve vychladlou kávu a pak opatrně vmícháme šlehačku a mascarpone.

Palačinky promazáváme krémem a vrstvíme je na sebe jako dort. Uložíme ho na 2–3 hodiny do lednice. Smetanu vyšleháme na šlehačku, naplníme jí cukrářský sáček s ozdobnou špičkou a na vrchu vychlazeného dortu tvoříme drobné pusinky.

Zdroje informací: Kristina Šemberová, časopis Apetit

Související recepty

Související články

Apetit magazín

AD
Sbohem chaosu v kuchyni: ušetříte místo i nervy!
  • Zajímavosti

Sbohem chaosu v kuchyni: ušetříte místo i nervy!

Říká se, že dobrý kuchař nikdy neviní své nástroje. Ale přiznejme si, kdo z nás nezažívá frustraci, když pátrá po té správné pánvičce schované někde mezi hromadou jiného nádobí? Pokud vaše kuchyň občas připomíná přeplněnou skříň, které...