Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Co jedla Anna Boleyn? Vnitřnosti, želé ve tvaru zvířat i dort dvorních dam

Anna Boleyn
ZDROJ: Apetit
sdílet:

Druhá manželka anglického krále Jindřicha VIII. a matka královny Alžběty I. proslula zejména tragickou smrtí pod katovským mečem v roce 1536 ve věku 29 let. Na čem si během svého krátkého života pravděpodobně pochutnávala?

S manželem ji pojila chuť na sladké

Slavný anglický král Jindřich VIII. Tudor byl svým apetitem pověstný a vědělo se, že má velmi rád ovoce a sladkosti z něj vyrobené – například marmeládu z kdoulí nebo pomerančové koláčky.

  • Jeho choť Anna na tom byla podobně. Pochutnávala si hlavně na hruškách, jahodách, třešních, švestkách a také na slívách. A když čekala budoucí královnu Alžbětu I., údajně měla pořád chuť na jablka. 
  • Manželský pár prý sdílel lásku k tradičnímu druhu anglického sladkého pečiva, které se jmenuje Maids of Honour Tart, což by se do češtiny dalo přeložit jako „dort dvorních dam“.
  • Jedná se o zákusek ve tvaru muffinu z listového těsta, plněný slazeným tvarohem. Náplň může kromě tvarohu obsahovat také džem a muškátový oříšek.
  • Traduje se, že když Jindřich poprvé potkal Annu, jedla právě tento dezert, který se v 18. století prodával ve speciální čajovně „The Original Maids of Honor“ v jihozápadním Londýně.
  • Kromě toho Anne s Jindřichem milovali želé bonbony, které se na jejich dvoře vyráběly v nejrůznějších barvách a propracovaných tvarech zvířat nebo zámků.

Měla vlastní soukromou kuchyň

Soukromou kuchyň pro Annu nechal zřídit král Jindřich přímo pod její komnatou, což mělo hned dva důvody. Znamenala pro něj i pro Annu pohodlný a nepřetržitý přístup k teplým pokrmům, ale díky své poloze také udržovala její komnatu v teple.

  • Ačkoli Jindřichův francouzský kuchař pro královský pár připravoval mnoho luxusních pokrmů, k dispozici měli i skromnější jídla a rozhodně jimi nepohrdli.
  • Jednalo se například o Haggis připomínající prejt z jehněčího, Black Pudding, což je druh uzeniny podobný našemu jelitu nebo Hog’s Pudding, další speciální druh klobásy.
  • Podle tradičního receptu se do klobásy Hog’s Pudding z vepřových jater a loje přidávala vejce, rozinky, muškátový květ, hřebíček, pepř, sůl, cukr a velké množství nastrouhaného chleba, díky kterému byla dostatečně tuhá.

Na hostinách nesmělo chybět maso

Maso z poražených nebo ulovených zvířat se ihned zpracovávalo do pokrmů, takže bylo vždy maximálně čerstvé. Anna, Jindřich a dvořané si pochutnávali na velkém množství masa hovězího, skopového, telecího i jehněčího a také drůběže – jedla se kuřata, slepice, kapouni, kůzlata, husy a dokonce i pávi.

  • Velkou část tudorovského jídelníčku tvořila také zvěřina všeho druhu, která pocházela z královské obory, kde se král se šlechtici často oddávali lovům a honům.
  • Zvěřina byla pro Annu symbolem námluv, protože právě tento druh masa a drahé kameny dostávala od Jindřicha v době, kdy odolávala jeho milostným návrhům a on si ji chtěl získat stůj co stůj, což se mu, jak víme, nakonec podařilo.
  • K pečené zvěřině se jako příloha podávala hustá obilná kaše zvaná Frumenty z drcené pšenice vařené s mlékem, smetanou nebo vývarem. Luxusnější varianta byla ochucena muškátovým oříškem, šafránem nebo pomerančovou vodou.
  • Masité pokrmy se na dvoře nekonzumovaly pouze v postní době před Velikonocemi. Tehdy byly nahrazeny rybou v kořeněné omáčce, ke které se často jedl chléb namočený v mléce.

Zdroje informací: Love Money, Nerdalicious, Olivia Longueville, Wikipedia (eng).   

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč