Koláčky plněné hovězím, vepřovým nebo skopovým masem namísto ovoce nejsou pro Brity nic zvláštního. Naopak, ve Spojeném království jsou masové koláče snad ještě populárnější než ty sladké a jsou také naprosto nedílnou součástí slavností i tradic. Někdo preferuje klasiku v podobě Shepherd's Pie, někdo si zase rád pochutná na koláči s hlavičkami a ocásky sardelí.
Pastýřský, ledvinkový a další
V základu jde o velmi jednoduchý pokrm, který sestává z těsta a náplně, které se společne zapečou v nízké koláčové formě. Nápň se dá snadno obměňovat.
- Můžete do nich použít různé druhy masa – ať už mleté nebo pokrájené na kousky, vařené, pečené nebo syrové.
- Součástí náplní často bývají bylinky, zelenina, brambory a omáčky.
- K nejpopulárnějším druhům patří koláče s mletým hovězím a kořenovou zeleninou, se steakem a ledvinkami nebo kuřecí s houbami.
- Dokonalou náplň masových koláčů, které se ve francouzštině označují jako tourtière, však připravíte také z vepřového, zvěřiny nebo králíka.
- Své specifické místo mezi páji má Shepherd's Pie, který zakrývá poklička z bramborová kaše.
- Pro Anglii jsou naprostou klasikou vepřové koláčky, na které najdeme nespočet receptů.
- Ve Skotsku se připravují se skopovým masem. Zapékají v nich ale i hlemýždě, mušle a mořské plody nebo vnitřnosti na způsob haggisu.
- Pod americkým vlivem můžeme také ochutnat koláč a la hamburger, hot dog nebo makaróny se sýrem alias Mac and cheese.
Koláčoví rekordmani
Pie and Mash je podnik ve východní části Londýna, který mnozí pokládají za nejstarší anglický fast food. Od roku 1862 zde podávají koláč s hovězím masem, bramborovou kaší a úhořem v rosolu. Vše je zalité petrželkovou omáčkou podle starého rodinného receptu.
Asi nejkurióznějším koláčem se mohou pochlubit v městečku Mousehole. Podle legendy zde během jedné bouře vyplul odvážný rybář a dovezl nejrůznější druhy ryb, kterými nakrmil všechny obyvatele. Restaurace The Ship Inn si tuto událost připomíná podáváním Stargazy pie. Koláč obsahuje šest druhů na kousky nakrájených ryb.
- Pomalu se pečou společně s bylinkami, smetanou s bramborovou kaší.
- Vše je překryto velkým plátem těsta a ozdobeno hvězdičkami a celými sardelemi, kterým z koláče vykukují hlavy a ocasy.
- Tamní obyvatelé si bez tohoto koláče nedokážou představit 23. prosinec a údajně je právě hlava sardelí tou nejlepší částí.
Nejdražší masový koláč na světě zapsaný v Guinnessově knize rekordů pochází samozřejmě také z Británie. Přesněji ho upekli kuchaři restaurace Fence Gate Inn v městu Lancashire roku 2005. Obsahoval japonské wagyu hovězí, lanýže, vzácné bluefoot, matsutake houby a exkluzivní víno Chateau Mouton Rothschild z roku 1982.
- Díky těmto ingrediencím se cena unikátního jídla vyšplhala na neuvěřitelných 10 tisíc liber, což je v přepočtu kolem 300 tisíc korun.
Kdy si Brité na koláčích pochutnávají?
Prakticky kdykoliv je k tomu příležitost. Masové koláče jsou nedílnou součástí všech možných oslav, průvodů, svátků a samozřejmě fotbalových utkání.
- Pokud domácímu pečení úplně neholdujete, může si vybrat jeden ze speciálních oslavných dnů, kdy jsou „páje“ ještě více středem pozornosti než obvykle. Každý rok se 23. ledna slaví Mezinárodní den koláčů a asi nebude překvapením, že zrovna v Británii ho prožívají o trochu víc než jinde.
- Nicméně, pokud jste nestihli tento den v lednu dostatečně oslavit, máte druhou příležitost na jaře. Vždy 1. – 7. května se odehrává Koláčový týden. Ten se často slaví tím, že si Brité každý den pochutnávají na jiném tradičním koláči. Toto je unikátní příležitost vyzkoušet hned několik druhů a posedět s přáteli nebo rodinou, protože o takovou pochoutku je škoda se nepodělit.
Zdroj informací: Apetit, Britannica