Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Kristína Nemčková pracuje pro nejlepší restauraci světa: Hvězdy prý souvisí s prodejem pneumatik Michelin do dané země

Kristína Nemčková
ZDROJ: Se souhlasem Kristíny Nemčkovou, Marek Vohryzka
sdílet:

Vítězska soutěže MasterChef Kristína Němčková sbírá několik let zkušenosti v zahraničí, nyní pracuje v nejlepší restauraci světa - Geranium v Dánsku. Pro Apetit píše novou rubriku, ve které sdílí své postřehy z prostředí vysoké gastronomie. Nyní popsala, jaká atmosféra panuje při obhajování michelinské hvězdy.

Michelinská hvězda se restauraci uděluje jenom na jeden rok a každoročně je nutné ji obhájit. Restaurace hodnotí 150 anonymních komisařů, kteří je nejčastěji objíždějí o samotě.

Když se tedy posadí do michelinské restaurace host, jenž nečeká společnost, zbystří všechen personál. A jakmile si host začne cokoli zapisovat, v kuchyni vyhlásí poplach. Pokud komisař zjistí, že kvalita restaurace upadla, navštíví ji opakovaně a prostřídá se i s jinými komisaři – říká se, že návštěvy se opakují minimálně čtyřikrát, aby se všichni ujistili, že se v novém hodnocení nemýlí.

Kritéria si Michelin pečlivě střeží, proto tak často šéfkuchaři cestují po světě a navštěvují restaurace, které právě získaly hvězdu, aby se od nich inspirovali

Mít hvězdu ve městě je výhodou

Mít ve svém městě nebo státu michelinské restaurace se vyplatí. Získat hvězdu znamená touhu zlepšovat se v gastronomii, vzdělávat se, inspirovat ostatní, pracovat s kvalitními surovinami. Poptávka po kvalitě zvedá kvalitu celého řetezce a tohle vše má ve finále pozitivní dopad i na hosta.

Příkladem je Kodaň v Dánsku, kde nyní bydlím. Je menší než Praha a nachází se v ní 26 michelinských podniků. Dramaticky se tím zvýšila úroveň gastronomie celého města a nejde se splést při výběru jakékoli restaurace nebo bistra.

V Česku máme jen dvě restaurace oceněné Michelinskou hvězdou – Field a La Degustation Bohême Bourgeoise. Mimopražské restaurace se do průvodce nedostanou, stejně jako celé Slovensko. Regionální limity přesně neznám, ale doslechla jsem se, že to souvisí s prodejem pneumatik od Michelinu do dané země...

Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč