0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Otec cronutu Dominique Ansel: Cukrářská superstar, která vás naučí bořit stereotypy

cronuty
ZDROJ: Olya Kobruseva / Pexels
sdílet:

Cukrářský alchymista! Tak mnozí nazývají Dominiqua Ansela. Aby se mu podařilo vykouzlit ty nejkřehčí dezerty, hodně experimentoval. A při jednom takovém pokusu se zrodil legendární cronut! Hybrid mezi croissantem a donutem. Tenhle francouzský cukrář není ale zdaleka zajímavý jen cronutem, přesvědčte se sami!

Když devatenáctiiletý Ansel v roce 1996 ukončil povinnou vojenskou službu ve Francouzské Guyaně, kde mimo jiné učil místní obyvatele vařit, vrátil se do Francie. Z rodného Bauvais se však přesunul do hlavní metropole, kde s životopisem obcházel všechny pekárny, dokud ho nepřijali do legendárního podniku Fauchon.

 • Stal se jedním ze 30 sezónních pracovníků a bylo mu řečeno, že po skončení sezony si ponechají pouze jednoho stálého zaměstnance. Tušíte správně, nechali si právě Ansela.
 • Během sedmileté kariéry ve Fauchon se vypracoval a získal spoustu zkušeností.
 • Ujal se mezinárodní expanze a pomáhal zakládat pobočky v Rusku, Egyptě, Kuvajtu a dalších zemích.
 • Následně přijal výzvu stát se šéfcukrářem v americké restauraci Daniel, kde nakonec strávil šest let. Během jeho působení získala tato restaurace Daniela Bouluda v roce 2010 první 4hvězdičkovou recenzi od The New York Times, 3 michelinské hvězdy a cenu Jamese Bearda pro „Vynikající restauraci roku“.

Vlastní značka a zrození slavného cronutu

V roce 2011 založil v newyorském Soho pekařství Dominique Ansel, které si newyorčané rychle oblíbili. Už v roce 2012 ho Časopis Time Out New York ocenil jako „Nejlepší novou pekárnu“.

Jen o dva roky později po založení svého pekařství vymyslel Ansel sladké pečivo cronut –⁠ mezinárodní hit, který z něj udělal cukrářskou hvězdu.

 • Jde o hybrid mezi francouzským croissantem a americkým donutem.
 • Vypadá stejně jako donut, tedy kobliha s dírou uprostřed. S donutem má společnou také náplň, polevu a způsob přípravy – fritování v oleji. Je však připraven z těsta, které se velice podobá tomu na croissanty.
 • Cronut si za devět dní od svého uvedení získal takovou oblibu, že Ansel požádal o ochrannou známku pro název Cronut®.
 • Cronut byl časopisem Time zařazen mezi 25 nejlepších vynálezů roku 2013, což mu přineslo celosvětovou slávu, Ansela zvali do televizních show a stal se mezinárodní cukrářskou celebritou.
 • V pekařství Dominique Ansel se každý měsíc podává jiná příchuť cronutu a nikdy se neopakuje.

Mezi ostatní Anselovy cukrářské vynálezy patří:

 • Frozen S’more: sladký sendvič z grahamových sušenek, čokoládového pudinku, krému z marshmallow, smetanového sýru a šlehačky.
 • The Cookie Shot: vláčná sušenka s kousky čokolády, která je vytvarovaná do tvaru panáku a naplněná studeným mlékem ochuceným vanilkou z Madagaskaru.
 • Kvetoucí horká čokoláda: klasická horká čokoláda doplněná o ozdobu z marshmallow ve tvaru květiny, která se rozvine ponořením do horkého nápoje.

Propagátor kreativních řešení na poli cukrařiny

Dominique Ansel je také autorem několika kuchařek. Ta poslední s názvem Everyone Can Bake vyšla roku 2020 v českém překladu Péct dokáže každý.

 • Ansel v ní čtenáře seznamuje se svými základními a ověřenými recepty na sladké pečivo a podněcuje k vynalézavosti ve využívání základních surovin. Kupříkladu klasické těsto na koláč se může použít i na sušenky nebo jako posypka na zmrzlinu. 
 • Tzv. „out of the box“ přístup provází Ansela celý život a právě díky jeho umění bořit stereotypy a zaběhlé postupy vznikly výše uvedené jedinečné dezerty.

Související články

Autor: Zorka Švarcová

Apetit magazín

Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti
 • Zdraví a výživa

Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti

Už jste o tomto trendu, který razí řada českých i zahraničních celebrit slyšeli? Pravidelné pití vlažné vody s citronem po ránu má podle mnohých blahodárné účinky na lidský organismus. Přináší tato rutina opravdu nějaké benefity? ...
Co jíst, aby byla vaše pleť krásná?
 • Lidé a jídlo

Co jíst, aby byla vaše pleť krásná?

Naše pleť je do značné míry odrazem životního stylu a reaguje na to, co jíme. Jaké potraviny mohou dělat na naší pleti neplechu a jakým jídlem naopak zdravou pleť podpoříme? Podívejte na naše tipy a pečujte o sebe s chutí. ...
Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí
 • Zajímavosti

Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí

Už jste ochutnali pestrobarevnou misku plnou vitaminů, minerálů a dokonalé chuti? Pokud se s poke bowl osobně dosud neznáte, určitě byste to měli napravit. Prozradíme, odkud se k nám tento hit dostal a jak si poke bowl připravit doma. ...
AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
 • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit