Eintopf: Připravte si vydatné jídlo, ve kterém je všechno. Ušpiníte přitom jen jeden hrnec
Německý eintopf vznikl jako vydatný pokrm v dobách nedostatku potravin. Dodnes se tento název uchoval pro sytá jídla z jednoho hrnce. Pro svou praktičnost, úsporu nádobí a vydatnost je eintopf oceňovaný nejen v rodinném jídelníčku. Jaký recept na pokrm z jednoho hrnce vyhrává u vás?
Slovo “Eintopf” v doslovném překladu znamená jeden hrnec a přesně tak si původem německý pokrm můžeme představit. V dobách nedostatku potravin se eintopf připravoval z jakýchkoli aktuálně dostupných surovin.
- Eintopf pochází z Německa, kde se připravoval jako pokrm podobný guláši a zpravidla obsahoval maso, brambory a zeleninu.
- Původně byl eintopf jednoduchý a vydatný pokrm, který sloužil jako syté jídlo německých rolníků a farmářů.
- Největší věhlas zažíval eintopf v době války a nedostatku, kdy bylo nezbytné vařit z toho, co dům dal. Vzniklo tak spoustu nových receptů z jednoho hrnce.
- Variant eintopfu je v současnosti nespočet a můžeme tak označit prakticky každé jídlo z jednoho hrnce.
Pokrm z jednoho hrnce, kotlíku či pekáče
Eintopf můžete připravovat v hrnci na sporáku, v kotlíku, pekáči nebo pomalém hrnci. Propojení jednotlivých chutí a zkřehnutí masa si žádá různě dlouhou dobu přípravy. Eintopf připravujeme zpravidla 1 až 3 hodiny, v případě vaření v pomalém hrnci i déle.
- V Čechách se pojem eintopf používal spíše dřív, dnes pro jídla z jednoho hrnce často používáme výraz kotlík. Velmi oblíbený je například kotlíkový guláš s klobásou nebo mexický kuřecí kotlík. Pestrosti kotlíkových jídel se meze nekladou a recepty na podobné pokrmy najdete napříč světpvými kuchyněmi.
- V eintopfu dle tradičního pojetí nechybělo maso, dnes si můžete připravit eintopf bezmasý, například čočkový.
- Typickými ingrediencemi v eintopfu jsou brambory, luštěniny, zelenina (kořenová), ale také obiloviny nebo těstoviny.
Tipy pro dokonalý eintopf
Než se pustíte do výběru receptu a přípravy eintopfu, podívejte se na pár základních tipů, které by se vám při přípravě mohly hodit.
- Pro dosažení dokonalé chuti vařte, duste či pečte eintopf ve vývaru.
- Ingredience do hrnce vkládejte postupně. Zamezíte jejich rozvaření nebo naopak nedovaření některých surovin.
- Masový eintopf nechte dlouze táhnout podobně jako vývar, případně pečte při nízké teplotě delší dobu. Maso při dlouhém vaření a nižší teplotě zkřehne, ale neroztrhá se.
Teď jen zbývá najít ten správný recept dle vaší chuti. Vyzkoušejte eintopf v jeho tradiční podobě, nebo připravte eintopf s vůní orientu a exotiky.
Zdroje informací: Český rozhlas, Wikipedia, ReceptyOnline