Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Podle výzkumu díky jednoduché změně ve stravování zlepšíte paměť i zhubnete

Špagety
ZDROJ: Unsplash
sdílet:

Možná jste v poslední době dopřávali těžká jídla, koktejly a cukrovinky ve zvýšeném množství, a teď nezbývá nic jiného než se v jídelníčku poněkud uskromnit (anebo si koupit oblečení o číslo větší). Až se budete trápit počítáním kalorií, možná vás povzbudí následující zpráva – podle poslední studie si zredukováním kalorií nejen pomůžete ke krásnější postavě, ale také k lepší paměti.

Německého výzkumu zveřeněného v The Proceedings of the National Academy of Sciences se zúčastnilo padesát účastníků ve věku od padesáti do dvaasedmdesáti let, štíhlí i obézní, muži i ženy. Vědci otestovali jejich paměť a poté je rozdělili do tří skupin:

  • První skupina snížila svůj denní příjem kalorií o 30 procent (účastníci jedli tak, jak byli zvyklí, pouze zmenšili porce),
  • druhá skupina příjem kalorií navýšila (respondenti navíc konzumovali dávku zdravého rostlinného tuku)
  • a třetí skupina se i nadále držela svých stravovacích návyků.

Po 90 dnech byla opět testována paměť účastníků výzkumu – skupina, která zredukovala kalorie, se v průměru zlepšila o 20 procent, výsledky dalších skupin zůstaly stejné.

Podle členky týmu, doktorky neurologie Agnes Flöelové, může za zlepšení paměti respondentů ‚na dietě‘ snížená hladiny inzulinu v krvi, která  zvýšila citlivost receptorů v mozku, což má pozitivní dopad na dobu uchovávání informace.

[[nid:40115]]

Ve skupině se sníženým počtem kalorií se v paměťovém testu nezlepšili pouze velmi obézní účastníci. Vědci si to vysvětlují tím, že tito lidé téměř nekonzumují ryby (obsahující omega-3 mastné kyseliny) a v dalším experimentu hodlají pozorovat jejich výsledky při dietě bohaté na omega-3 mastné kyseliny.

Zdroje: NY Times, BBC, The Guardian

Související články

Autor: Jarmila Černá

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
339 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč