0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Co dělat, když zajídáte stres?

Co dělat, když zajídáte stres?
sdílet:
Už od dětství v sobě máme zakódováno, že jídlo je „lék“ na všechny naše neduhy. Copak vám maminka neříkala, že když přestanete brečet, tak vám koupí něco dobrého na zub? A tak jsme si rychle zvykli lepit emoční bolístky čokoládou, sušenkami nebo třeba větrníkem z oblíbené cukrárny. Bohužel, tento přístup vede k emočnímu přejídání, které neprospívá našemu psychickému ani fyzickému zdraví.

V žádném případě bychom emoční zajídání stresu neměli házet jenom na maminky a jejich výchovu. Pravdou totiž zůstává, že v tomto ohledu hrají důležitou roli také hormony. Pokud se dostanete do nepříjemné situace, hladina hormonu kortizolu se prudce zvýší, a zároveň se zvýší hladina cukru v krvi. Kortizol bije na poplach a hledá jediné – rychlý zdroj energie, který zaručí, že stresovou situaci zvládnete. Laicky řečeno to znamená, že do mozku pošle zprávu, abyste otevřeli bonboniéru z narozenin, odskočili si do nejbližší cukrárny nebo rozdělali plechovku s kofeinovým nápojem. Jakmile se tak stane, ucítíte úlevu a vytoužené zklidnění. I když je tento pocit opravdu opojný, povětšinou trvá jenom pár minut. Není tedy divu, že na řadu přichází další čtvereček čokolády nebo ještě větší větrník. Následně se začnete motat v bludném kruhu zajídaní stresu, ze kterého není snadné uniknout. Přesto existuje několik způsobů, které vám pomohou dostat emoční přejídání pod kontrolu.

Méně stresu, více zdravého jídla

Asi nikoho nepřekvapí, že mezi stresem a emočním přejídáním existuje přímá úměra. Jednoduše řečeno, čím více stresu zažíváte, tím více ho zajídáte. Proto není od věci, když nejprve budete řešit příčinu stresu. Zkuste si zrekapitulovat momenty, které vás dohnaly k emočnímu přejídání. Byly to problémy v práci? Nespokojenost ve vztahu? Karanténa v malém bytě? Strach z budoucnosti? Není ve vašich možnostech, abyste ze svého života vymazali veškerý stres. Pokud ale dokážete stresové faktory omezit na minimum, uvidíte, že se vám emoční přejídání bude obloukem vyhýbat. V případě, že vám stres přerůstá přes hlavu, rozhodně se vyplatí, když se obrátíte na odborníka. Společnými silami ho dokážete zpacifikovat, a především budete vědět, že se do vašeho života jen tak nevrátí.

Zároveň je důležité, abyste svému stravování vtiskli pravidelnost. Tento zdravý návyk vám pomůže odhalit, kdy máte doopravdy hlad, a kdy naopak pociťujete pouze hlad emoční. V ideálním případě si během dne dopřejte pět menších porcí jídla, díky kterým nikdy nepocítíte nepříjemný hlad. Zaměřte se také na budování zdravého a vyváženého jídelníčku, ve kterém nechybí dostatek zeleninyovoce a minerálů, jako je třeba hořčík. Právě ten je důležitý pro správné fungování nervové soustavy, a leckdy si dokáže poradit s nenadálým stresem či úzkostmi. Kromě zdravého jídelníčku je také důležité myslet na pravidelný spánek a odpočinek.

Když si emoční přejídání nedá pokoj

Stravujete se pravidelně, spíte osm hodin, a přesto cítíte nával stresu, který nutně potřebujete zajíst něčím sladkým? V takové situaci zkuste stát nohama pevně na zemi a nedopusťte, aby vás emoce zcela ovládly. V první řadě si namísto sladké tyčinky dopřejte třeba jablko nebo banán. Tedy sladké ovoce, které částečně uspokojí „hladový“ hormon kortizol. Odvážnější z vás mohou namísto jídla vytasit zbraň v podobně dechového cvičení nebo fyzické aktivity. I krátká procházka kolem bloku odbourá stres a přivede vás na jiné myšlenky. Po čase možná zjistíte, že při stresu nevedou vaše kroky k ledničce, nýbrž k botníku se sportovní obuví. V neposlední řadě myslete na to, že když si jednou za půl roku dáte čtvereček čokolády „na nervy", tak se svět nezboří. Důležité je pouze to, aby vám emoční přejídání nepřerostlo přes hlavu. 

Související články

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
549 Kč
384 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč