Lahodné placky podávejte jako předkmr nebo originální přílohu. Hodí se ke grilovanému masu i zelenině.
Suroviny
Postup
V misce smíchejte všechny přísady na pesto, zakryjte potravinářskou fólií a odložte (nikoli do chladničky – máta nemá ráda zimu a mohla by zčernat).
Ve velké míse velmi dobře propracujte mouku s kypřicím práškem, olivový olej, sýr, 250ml vroucí vody a většinu nasekané máty. Vypracujte hladké těsto a nechte ho 15 minut odpočívat. Mísu zakryjte, aby těsto na povrchu neosychalo.
Potom těsto rozdělte na 8 stejných dílů. Na lehce pomoučněném vále každý díl postupně rozválejte na tenkou dlouhou placku. Pokud by se vám těsto trhalo nebo lepilo, vyválejte ho mezi dvěma archy pečicího papíru či potravinářskými fóliemi. Důležité je, aby byly vyválené placky tenké, nemusejí být stejně velké a pravidelné. Povrch posypte dalšími mátovými lístky a ty ještě zlehka zaválejte do těsta. Nakonec placky potřete troškou pesta.
Pečte postupně na středně rozpáleném grilu, grilovací nebo velké nepřilnavé pánvi po obou stranách dozlatova a dokřupava, trvá to 1–2 minuty. Upečené placky potřete znovu pestem a posypte vločkami soli. Podávejte se zbylým pestem k namáčení.
NĚCO NAVÍC
Na chlebové placky je nejlepší jemně mletá mouka z tvrdé pšenice neboli semoliny. Můžete použít třeba mouku na focacciu či pizzu, kterou koupíte v prodejnách s italskými specialitami. Pokud ji neseženete, upečte je z naší hladké dvojnulky.
NĚCO O MÁTĚ
Máta je jednou z nejdéle pěstovaných vytrvalých bylinek. Byla známá už ve starém Egyptě a od těch dob se usídlila nejen v kuchyních, ale také v lékařských a kosmetických laboratořích. Její použití v kuchyni je ze všech bylinek nejuniverzálnější – skvěle se uplatňuje v pokrmech všech světových kuchyní, teplých i studených, sladkých i slaných. Ze všech druhů máty je pro naše zdraví nejprospěšnější silně aromatická máta peprná, která přináší úlevu při poruchách trávení, nachlazení a bolestech hlavy. Druhů máty a jejích hybridů vzniklých křížením je celá řada. U nás se setkáme s přibližně třiceti druhy, z nichž nejrozšířenější je máta peprná, která vyniká svěží ostrou chutí. Kromě běžných druhů můžete stále častěji narazit na hybridy vonící po čokoládě, banánech, jahodách, citronu atd. Liší se tvarem i velikostí lístků, ale spolehlivě je poznáte, když je promnete mezi prsty a přivoníte. V receptech můžete jednotlivé druhy zaměňovat nebo naopak využívat jejich příchuť k podtržení chutě konkrétního jídla.