0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

10 zaručených tipů, jak se vyrovnat se stresem

hory
ZDROJ: Archiv
sdílet:

Stres a napějí jsou bohužel nedílnou součástí našich životů. Známe to všichni – zrychlený tep, nevolnost, sevřené hrdlo, třes rukou i celého těla. Někdo trpí stresem v práci, někdo ve škole a jiný zase v mezilidských vztazích. Dlouhodobý stres negativně ovlivňuje naše mentální i fyzické zdraví, proto jsme si pro vás připravili pár aktivit, které vám v boji s ním pomohou.

Rekreace na venkově

Ten, kdo má chatu nebo chalupu, může jen potvrdit, že rekreace na venkově je jedním z nejlepších způsobů relaxace. Jen se musí dávat pozor na páteční a nedělní dopravní špičky. Na chalupě se můžete v klidu projít na čerstvém vzduchu a věnovat se aktivnímu odpočinku, který je asi tím nejlepším vůbec. Nebudete mít žádné výčitky z flákání, naopak vás zahřeje dobrý pocit z odvedené práce, třeba na zahrádce či při přípravě dřeva na zimu.

Procházky

Když není možnost jet na chalupu, vyplatí se vyrazit alespoň na procházku do přírody. Čerstvý vzduch a pohyb vám zaručeně pomohou vyčistit hlavu. Pokud máte doma chlupatého mazlíčka, tak bude určitě také nadšený. Výlet může upevnit i vaše vztahy s dětmi či partnerem.

jogaCvičení 

Kvůli cvičení nemusíte hned do fitness centra. Běhat můžete venku v parku a jógu si klidně zacvičte doma podle online lekce. Různě po městech najdeme venkovní posilovny nebo se dá vystačit s vlastní vahou těla a náčiním, které se najde nebo vytvoří z toho, co máte doma. Při cvičení se navíc uvolňují endorfiny, které z dlouhodobého hlediska pomáhají s depresí a úzkostí. 

Meditace

K meditaci nepotřebujeme nic speciálního. Nemusíme dokonce ani sedět v tureckém sedu, který je s meditací spojován. Hlavní je pohodlná poloha, aby nás nerušilo přemýšlení například nad bolavou nohou. Stačí se jen uklidnit, soustředit se na svůj dech a zklidnit své myšlenky. Je na vás kolik času si věnujete, i pár minut však udělá divy. Meditování má výborný vliv na zklidnění mysli, uvolnění, i na mentální a fyzické pohodu.    

Nové koníčky

Každý máme neobjevená odvětví, kterým se můžeme naučit či se v nich zdokonalit. Někdo se začne věnovat novému sportu, jiný se ponoří do fotografování a někdo si chce osvojit japonštinu. Nové koníčky nejen uleví od stresu dnešní doby, ale zároveň přináší i nové přátele a známé. Nikdy není pozdě začít!

Malba a kresba

Nemusí se jednat o žádné veledílo. Prostě si jen vezměte tužku, štětec nebo jinou pomůcku, a hravě s nimi začněte tvořit na papíru či plátně co vás napadne. Velmi populárními jsou v poslední době i omalovánky pro dospělé, které mají i antistresové účinky. Pokud se vám nechce nic tvořit, zkuste se podívat na videa populárního TV malíře Baba Rosse. Jeho komentování při malbě krajinek je legendární díky jeho krásně klidnému hlasu. Kdo ví, třeba se přeci jen do zátiší pustíte i vy.

Četba

Snad každý máme doma knížku, kterou jsme si koupili, a ne, a ne se k ní dostat. Proč se tedy na chvíli nezastavit a nepřečíst knihu, na kterou se dlouho těšíme? Hezky v teple domova třeba s hrnkem naší horké čokolády.

zadělávání těstaVaření a pečení 

Příprava různých pokrmů může zabrat několik i několik dnů. Záleží jen na vás, jaké si zvolíte jídlo. Někdo chce zkusit časově náročnější jelení wellingtonkohouta na víně nebo domácí chléb a někdo se chce spíše naučit správně omeletu nebo spaghetti carbonara. Nejen, že tvořením v kuchyni upustíte trochu páry, pročistíte si myšlenky, ale ještě budete odměněni lahodným pokrmem, a radostí, že se vám povedl. Vyzkoušejte nějaký nový recept ještě dnes.

Organizace

Srovnávání knihovny, šatníku nebo kuchyňského vybavení zabere trochu času, ale odměna je k nezaplacení. Po přerovnání budete mít rozhodně klid na duši a o něco více prostoru. Co nepotřebujete můžete dát na charitu či do bazaru. Pokud nevíte, kde začít, tak se nechte inspirovat královnou organizování Marií Kondo. A když vezmete úklid z gruntu, možná budete mít pocit, že bydlíte ve zcela novém.

Spánek

Někdy je nejlepším řešením jít se na všechno vyspat. Jak se s oblibou říká, ráno moudřejší večera. Podzimní počasí přímo vybízí k zachumlání se do peřin. Nedostatek spánku zhoršuje metabolismus, podporuje náhle změny nálad a zvyšuje riziko nejrůznějších nemocí jako je například infarkt nebo mrtvice. Trpí jím většina populace alespoň jednou za život. Proč si ve volné chvíli trochu neodpočinout a nepospat? Kvalitní spánek je jednoduše základ.  

Foto v textu: Sonnie Hilles (Unsplash), Mae Mu (Unsplash)

Související články

Co dělat, když zajídáte stres?
  • Zajímavosti

Co dělat, když zajídáte stres?

V žádném případě bychom emoční zajídání stresu neměli házet jenom na maminky a jejich výchovu. Pravdou totiž zůstává, že v tomto ohledu hrají důležitou roli také hormony. Pokud se dostanete do nepříjemné situace, hladina...
Stres a jeho vliv na naše zdraví
  • Tipy a triky

Stres a jeho vliv na naše zdraví

Je podzim, venku zataženo, prší, v práci se toho na nás navalilo hodně, děti zlobí, a ještě jste se pohádali se svým protějškem. Do toho všeho se na nás každý týden valí nová opatření a v televizi je to samý koronavirus. Není divu, že...
TOP 5 superpotravin, které posílí tělo i mysl
  • Zajímavosti

TOP 5 superpotravin, které posílí tělo i mysl

Superpotraviny: zázraky v naší kuchyni? Mohlo by se zdát, že v posledních letech se se superpotravinami roztrhl pytel. Téma se pravidelně objevuje na titulních stranách časopisů o zdravé výživě, zatímco příznivci zdravého...
Jídlem proti stresu a špatné náladě
  • Zajímavosti

Jídlem proti stresu a špatné náladě

Pokud máte pocit, že na vás padá podzimní únava spojená se špatnou náladou, zkuste s našimi tipy vyzrát na chmury jídlem. Připravili jsme spoustu chutných receptů, které zvednou náladu. A nejsou to jen sladké dezerty a čokoláda.  Při...
4 filmy, které vás vytáhnou z podzimní deprese
  • Tipy a triky

4 filmy, které vás vytáhnou z podzimní deprese

Podzimní počasí přichystalo pošmourné dny, sluníčko se schovalo za mraky a současná situace ve společnosti náladě také nepřidá. Prozradíme vám tipy na 4 filmy, které vám zaručeně zvednou náladu. A aby byl jejich účinek úplný, přikládáme...

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je jádro domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
Jak připravit nejdokonalejší rýžový nákyp
  • Tipy a triky

Jak připravit nejdokonalejší rýžový nákyp

Pomůžeme vám zahnat vzpomínku na nepopulární nákyp ze školní jídelny. Rýžový nákyp podle našeho návodu je krásně vláčný a nadýchaný. Zkrátka takový, že ho klidně můžete servírovat jako dezert, když přijde návštěva. ...

Obchod Apetit