0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Japonci mají novou pochoutku: kolagen ve žraločích ploutvích a kuřecích kůžích

kure
ZDROJ: Tim Bish/Unsplash
sdílet:

Propít se zázračným elixírem k věčnému mládí se zatím nikomu nepodařilo, v Japonsku se k němu ale možná projedí. Nejnovějším hitem v boji proti vráskám a povadlé pleti je strava bohatá na kolagen - bílkovinu, která je základní stavební jednotkou pojivových tkání.

Kolagen tvoří v těle savců 25–30 % všech proteinů (bílkovin). Ve formě kolagenových vláken tvoří složku mezibuněčné hmoty.

  • Používá se k výrobě želatiny, klihu, jako materiál pro výrobu chirurgických vláken, na úpravu cévních protéz a na obaly uzenin (střívka).
  • Své využití našel také v plastické chirurgii, orgánovém inženýrství a v neposlední řadě v kosmetice.
  • Výrobky s kolagenem slibují svým uživatelům zpomalení procesu stárnutí pleti, zlepšení její pružnosti, hydrataci, vyhlazení jemných i hlubších vrásek, léčbu akné či různých ran a vyrážek. Zkrátka a dobře, dostatek kolagenu je zárukou krásné pleti.

Vloni banány, letos kuřecí kůže a vepřové nožičky

Japonkám ale kosmetické přípravky zjevně nestačí, a tak zařadily kolagen na svůj jídelníček. Populární se tak staly suroviny přirozeně bohaté na kolagen:

  • vepřové nožičky
  • žraločí ploutve
  • kuřecí kůže

Omlazující pokrmy si jednak vaří doma, jednak na ně chodí i do restaurací. Ty pro ně připravují speciální jídla složená ze surovin bohatých na zázračný protein nebo jej jednoduše přimíchají do směsi zeleniny, masa či ryb. Je bezbarvý a mdlé chuti, proto ho mohou přidat prakticky do čehokoli.

Svým zákazníkům toužícím po krásné pleti se snaží nabídnout to nejlepší i supermarkety. Regály jsou plné ‚omlazujících‘ výrobků, ať už jde o nudle, nebo o sladkosti.

  • Vědci nad popularitou kolagenu kroutí hlavou. Žádný výzkum totiž neprokázal, že by konzumace kolagenu byla v boji proti stáři jakkoli efektivnější než konzumace jakékoli jiné potraviny bohaté na proteiny.

V Japonsku jsou ale podobné diety na denním pořádku. Vloni byly velkým hitem banány a v době své největší popularity byly zcela vyprodané. Podobně na tom byly i fermentované sójové boby, kterými si Japonky snažily udržet sexy křivky. Na boby zapomněly až poté, co vědci prokázali, že konzumací této lahůdky kila navíc neshodí.

Související články

Autor: Apetit

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je srdcem domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...
KVÍZ: Co všechno víte o kávě?
  • Kvízy

KVÍZ: Co všechno víte o kávě?

Káva patří nepochybně k nejoblíbenějším nápojům na světě. Nejen proto, že obsahuje kofein, který dodává tělu energii, ale i pro svou jedinečnou chuť. Káva se stala symbolem relaxu, odpočinku a příjemných chvil ve společnosti rodiny a přátel...

Obchod Apetit