0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Symbol jablka: od biblického příběhu po New York

Symbol jablka: od biblického příběhu po New York
sdílet:
Jablko patří mezi oblíbené ovoce, ale také vděčnou surovinu. Kdo by se rád nezakousl do šťavnatého jablka jen tak ke svačině, neochutnal voňavý jablečný koláč či jím neozvláštnil klasický recept? Jablko samotné je však také symbolem, kterým se označují rozličné věci, místa, události či tradice. Pojďme se na některé z nich podívat a uvést zdánlivě obyčejné jablko do neobyčejných souvislostí.

Zakázané ovoce

Když se řekne zakázané ovoce, všem se nám jistě vybaví biblický příběh o stromu poznání dobrého a zlého, který rostl v rajské zahradě v EdenuEva plod z tohoto stromu ochutnala i přes boží zákaz. Zajímavostí však je, že v Bibli se nepíše, o jaký strom jde. Přesto se strom poznání začal vyobrazovat jako jabloň v dílech středověkých umělců, kteří se skrze své malby snažili ztvárnit hřích Adama a Evy. Proč ale kreslili právě jablko, a ne třeba hrušku nebo jiné ovoce? Jedním z důvodů byla písemná podoba latinských slov „malus“, což znamená jablko a „malum“ což znamená zlo. Ono "jablko sváru" se stalo ustáleným slovním spojením pro příčinu sporu. Ochutnání zakázaného ovoce má dodnes připomínat vystouplý ohryzek tvarem připomínající právě jablko.

 

Ovoce, které pomohlo objevit gravitaci

Isaac Netwton leží pod jabloní před anglickou univerzitou Trinity College, pročítá si své poznámky z hodin fyziky a najednou mu na hlavu spadne jablko. Náraz mu přináší vnuknutí a Isaac objevuje univerzální vzájemné působení mezi všemi formami hmotyTuto historku jistě všichni znáte. Víte ale, že není tak úplně pravdivá? Jablko Newtona do hlavy nezasáhlo. Oddával se pozorování padajících jablek a přemýšlel nad tím, proč se pohybují vždy přímo od shora dolů. Sílu, jenž je nutí padat vždy stejným způsobem označil a popsal jako gravitaci. 

Hvězdička nebo křížek?

Také každý rok na Štědrý večer překrajujete jablko a doufáte, že uvidíte hvězdičku? A přemýšleli jste někdy nad tím, proč právě jablko? Je to ze zcela praktických důvodů. Jablko bylo od pradávna tradiční českou surovinou, bylo všude snadno dostupné, sklízelo se na podzim a skladovalo se až do jara, takže nebyl problém na Vánoce nějaké to jablko najít ve spíži. Překrajování jablka kupodivu nepochází z křesťanství, ba naopak, jde spíše o pohanský zvyk, některými označovaný až za ďábelský. Ovoce, které se urodilo, se má na Štědrovečerní tabuli nechat celé. Představuje tak narození Ježíše Krista. Pokud ovoce rozkrojíme, abychom zjistili, jak se nám v následujícím roce povede, myslíme podle mnicha Jana z Holešova jen na sebe a svůj prospěch, a k takovému činu může vést člověka jen ruka ďábla.

 

New York neboli Velké jablko

Existují dvě verze, proč se státu New York přezdívá Velké jablko. Nejznámější je historka o novináři Johnu Fitzgeraldovi pocházející z roku 1920. Fitzgerald byl sportovní redaktor a v New Orleans zaslechl od místních koňáků, že mluví o závodní dráze v New Yorku jako o „Velkém jablku“. Následně toto slovní spojení použil Fitzgerald ve svém článku, který nazval „Okolo Velkého jablka“. Jiná legenda říká, že přezdívka pochází od jazzových hudebníků 30. let. v této době byla kultura jazzové scény významným symbolem New Yorku. V jedné z tehdejších populárních skladeb bylo město přirovnáváno k velkému jablku, tedy místem nabízejícím velký úspěch a větší možnosti oproti jiným americkým městům.

Telefon s nakousnutým jablkem

Nakousnuté jablko jako symbol americké firmy Apple zdobící mobilní telefony, notebooky, tablety a další zařízení, všichni nejspíš známe. Víte však, proč si zakladatelé firmy zvolili pro svou společnost název zrovna jablko?

Nabídneme vám hned čtyři různé teorie. První z nich tvrdí, že jablko bylo oblíbeným ovocem zakladatele firmy Apple Steva Jobse, který údajně těsně před založením společnosti držel jablečnou dietu. Druhým důvodem má být inspirace historkou o již zmíněném Isaacu Newtonovi a jeho objevu gravitace. Říká se také, že zakladatelé hledali název, jenž bude v abecedním seznamu výš než tehdejší velká společnost Atari. A nakonec je prý důvodem návštěva jabloňového sadu, do kterého Steve Jobs před založením společnosti zavítal. Ať už je pravda jakákoliv, jablko je v současnosti mimojiné symbolem úspěchu této nadnárodní společnosti. V jaké konotaci máte jablko zafixované právě vy?

Související články

Apetit magazín

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků
  • Lidé a jídlo

Zimní Apetit piknik přilákal tisíce návštěvníků

Na začátku byla myšlenka setkat se s vámi, našimi čtenáři, nejen v létě, ale také v druhé polovině roku. Vychutnat si skvělé jídlo, popovídat si, nakoupit dárky, zkrátka si užít krásný den. Bude osvědčený letní recept fungovat i v zimě?...
AD
Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy
  • Nakupujeme

Vychutnejte si nekonečný kontrast a fascinující barvy

Díky vyspělým technologiím, kterými jsou televize LG doslova našlapané, se otevírá celá škála nových možností na sledování obsahu a také hraní her. Nejzásadnější je zde technologie samotného zobrazení obrazu OLED. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
549 Kč
357 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč
Dostupný
399 Kč
259 Kč