Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Seznamte se se slavnými jablečnými koláči: Carolin a Stephanie Tatin slavný koláč vymyslely omylem

Apple pie
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Jablka nemusejí skončit vždycky jenom ve štrúdlu. Ač je tento moučník ověřená a chutná klasika, zkuste jednou jablka v některém z vyhlášených světových jablečných koláčů. Slibujeme, že nebudete litovat. 

Americký jablečný koláč - Apple Pie

Americký jablečný koláč u nás nejspíš proslavila hlavně stejnojmenná teenagerovská komediální série (American pie, 1999). Tento jednoduchý koláč zvládnete připravit za pomoci základních ingrediencí, které máte ve spíži. Jeho kouzlo spočívá v opečené vrchní krustě těsta do křupava .

 • Někdy se zdobí jeho tenkými proužky, z nichž vzniká mřížka (podobně jako na našem mřížkovém koláči).
 • Jindy se jablečná náplň pokryje úplně celá vrstvou těsta, udělají se v něm průřezy a jablka se pod ní při pečení dusí.
 • Je úžasný ještě teplý se lžicí zakysané smetany.

Do druhého dne se báječně proleží a těsto nasákne voňavou směsí jablek se skořicí. Vyzkoušejte třeba náš Babiččin jablečný koláč se špetkou muškátového oříšku a kapkou brandy.

TIP:

 • Jablka na náplň nakrájejte na kousky. Pokud jsou příliš kyselá, prosypte je těsně před pečením několika lžícemi cukru podle chuti. Skořicí nebo skořicovým cukrem rozhodně nic nezkazíte, naopak!
 • Jablka můžete i nastrouhat, ale je třeba počítat s tím, že nastrouhaná jablka pustí víc vody, což může těsto po upečení rozmočit. 
 • Pokud jsou jablka hodně šťavnatá, můžete jejich kousky zlehka prosypat moukou nebo škrobem, které tekutinu pohltí a udrží uvnitř koláče.
 • Do těsta přidejte špetku soli. Slaná, sladká i kyselá složka se krásně doplní a chuťově koláč o třídu povýší.
Skryt pre seznam

Tarte Tatin: obrácený jablečný koláč

Vznik obráceného francouzského koláče  je spojen se sestrami Tatinovými. Carolin a Stephanie Tatin, dědičky hotelu v údolí řeky Loire, se jednoho dne rozhodly upéct koláč s jablky. Všechno se nějak popletlo a v koláčové formě skončila rukou Stephanie jablka dřív, než druhá ze sester stihla vyválet připravené těsto.

Problém vyřešily šalamounsky – upečený koláč zkrátka otočily a tak údajně vznikl recept na ikonický Tarte Tatin, který se od té doby stal dokonce měřítkem kvality francouzských restaurací.

 • Vedle jablek zde hlavní roli hraje máslo – tradiční a klíčová ingredience francouzské kuchyně.
 • Jablka zde vystupují v karamelizované verzi a doplňuje je křehké těsto.

Pusťte se do receptu na klasický Tarte Tatin, vyzkoušejte obměnu obráceného koláče Jamie Olivera se zázvorem, hřebíčkem a ciderem nebo třeba variantu obráceného koláče s kondenzovaným mlékem.

TIP

 • Teplý Tarte Tatin je dokonalý s kopečkem vanilkové zmrzliny.
 • Pokud nemáte čas na přípravu máslového křehkého těsta, netrapte se s ním. Tarte Tatin je také výborný, pokud použijete koupené, ideálně již rozválené těsto listové.

Alsaský jablečný koláč

Třetí v pořadí je další francouzská jablečná klasika, která sází na spojení jablek, smetany a vanilky. Těsto na alsaský koláč se nejprve peče jen s jablky, poté se zalije smetanovým krémem a ještě na chvilku vloží do trouby.

 • Efektně působí, pokud jablka na tento koláč nekrájíte ani nestrouháte, ale popužijete jablečné čtvrtky nebo osminky, které ještě shora párkrát naříznete. Po upečení a zalití krémem „koukají“ z koláče a tvoří tak pěkný mozaikový reliéf.
 • Díky smetaně je koláč hodně vláčný a nejlépe chutná ještě vlažný.

TIP

Nebojte se experimentovat s kořením a bylinkami. Skořice bude jablečnému koláči slušet vždycky. Co třeba ji pro jednou vyměnit za lístky čerstvého tymiánu nebo pár kvítků levandule?

Zdroj: Apetit

Skryt pre seznam

Související články

Autor: Veronika Hendrychová

Apetit magazín

Tajemství al dente aneb Jak uvařit těstoviny jako Italové
 • Jak na to

Tajemství al dente aneb Jak uvařit těstoviny jako Italové

Italové mají k vaření těstovin velmi odpovědný přístup. Správně uvařené těstoviny jsou totiž „al dente“ – tedy tak, aby byly na skus pevné. Pokud jsou měkké a nekladou při skousknutí žádná odpor, někde jste udělali chybu. Jestli chceste...
Doba plastová: Které potraviny obsahují nejvíce mikroplastů
 • Zdraví a výživa

Doba plastová: Které potraviny obsahují nejvíce mikroplastů

Mikroplasty jsou všechny plastové částečky nejrůznějších velikostí menší než pět milimetrů.  Vznikají rozkladem plastů a pronikají i do potravního řetězce. Podle nedávné studie bylo na přítomnosti mikroplastů pozitivně testováno 90 %...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč