0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Znáte rozdíl mezi chilli, kajenským pepřem a pálivou paprikou?

Znáte rozdíl mezi chilli, kajenským pepřem a pálivou paprikou?
sdílet:

Občas není na škodu, když si člověk utřídí pojmy. Obzvláště to platí v momentě, kdy pracujeme s ostrými chilli papričkami, se kterými je důležité nakládat opatrně a s rozmyslem. Pojďme si tedy jednou provždy vysvětlit, jaký je rozdíl mezi chilli vločkami, kajenským pepřem a pálivou paprikou. 

Patříte k milovníkům ďábelsky pálivé kuchyně? Pak jistě víte, že existuje nespočet e-shopů, které nabízí jeden chilli produkt vedle druhého. Kromě klasického chilli koření nebo sušených papriček můžete do virtuálního košíku přihodit také chilli vločky nebo chilli granule. V klasickém obchodě s potravinami zase vedle chilli koření stojí kajenský pepř či pálivá paprika.

 • Není divu, že se člověk v pojmech ztrácí, a následně neví, zda při přípravě chili con carne použít chilli granule nebo pálivou papriku. Přinášíme vám proto slovníček pojmů, díky kterému se v chilli produktech lépe vyznáte.

Chilli vločky vs. chilli granule

Pokud bychom měli vyhlásit nejproblematičtější chilli pojmy, pak na plné čáře zvítězí chilli vločky a chilli granule. Oba typy koření se prodávají v podobném balení a na první pohled mají i podobný tvar. Přesto mezi nimi existuje rozdíl, o kterém byste měli vědět. 

 • Chilli vločky vznikají drcením celých sušených chilli papriček, a tudíž jsou větší. V ideálním případě s nimi pracujte při vaření pokrmů.
 • Naopak chilli granule jsou namleté na drobné kousky a jsou vhodné k dochucení jídla po naservírování. Jednoduše řečeno, domovem vloček je kuchyně a domovem granulí je jídelna.

Chilli vs. kajenský pepř

Mohlo by se zdát, že rozdíl mezi chilli a kajenským pepřem je zřejmý. Nenechte se ale zmást slovem „pepř“.

 • Kajenský pepř nemá s klasickým pepřem nic společného, a pravděpodobně jde o důsledek špatného překladu anglického slova „pepper“, které značí nejen pepř, ale také papriku.
 • Ve skutečnosti patří kajenský pepř k jedné z pálivějších odrůd chilli papriček. Pokud tedy připravujete pokrm, od kterého vyžadujete velmi pálivou chuť, pak namísto po chilli sáhněte po kajenském pepři. Už teď vám můžeme zaručit, že výsledek bude pěkně ostrý.

Pálivá paprika vs. chilli koření

Máte ve spíži pálivou papriku i chilli koření? Pak jste možná přemýšleli nad tím, zda je mezi těmito pytlíčky s kořením nějaký rozdíl. Pravdou zůstává, že pálivá paprika je méně ostrá než chilli.

Související články

Okouzlující hit: pálivý med zvaný hot honey
 • Zajímavosti

Okouzlující hit: pálivý med zvaný hot honey

Co je hot honey?Macerováním vysoce pálivých chilli papriček v kvalitním medu docílíte vzniku delikátní směsi, která posiluje imunitu a každý pokrm povznese na novou úroveň chuti. Med také působí antibakteriálně a zklidní tak bolavý krk,...
Autor: Alžběta Rybářová

Apetit magazín

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party
 • Jak na to

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party

Spřádáte plány na následující víkend? Co takhle svolat rodinu či kamarády a uspořádat nezapomenutelnou grilovací party? Chuť domácích burgerů, šťavnatých steaků nebo grilované zeleniny zaručí, že se všichni zúčastnění budou olizovat až za...
Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět
 • Zdraví a výživa

Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět

Potraviny s označením keto a stejnojmenná dieta jsou momentálně velkým hitem a valí se na nás ze všech stran. Keto propaguje celá řada celebrit a influencerů jakožto rychlý a spolehlivý způsob, jak docílit vysněné figury. Seznamte se s...
Komerční sdělení
Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?
 • Zdraví a výživa

Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?

Superpotraviny a takzvané potraviny budoucnosti si čím dál více získávají na popularitě. Pandemie koronaviru, ale také obavy o životní prostředí přivedly mnoho Čechů ke zdravější stravě. Které značky jsou nejpopulárnější? A proč Češi šílí...
Co pijí Řekové? Poznejte ouzo s chutí lékořice
 • Tipy a triky

Co pijí Řekové? Poznejte ouzo s chutí lékořice

Poznejte s námi jeden ze symbolů Řecka –⁠ alkoholický nápoj ouzo (čti úzo) výjimečný svou lékořicovou chutí. Z čeho se ouzo vyrábí, jak ho správně pít a co je takzvaný ouzo efekt? ...
Jak na masové kuličky
 • Tipy a triky

Jak na masové kuličky

Dají se různě ochucovat  a připravit na sto způsobů. Lze je péct v troubě a taky mrazit. Masové kuličky mají jenom samá plus a na našich redakčních večírcích zmizí vždycky jako první. Potřebujete další důvod k tomu je vyzkoušet? ...

Obchod Apetit