Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Chilli rekordy: nejpálivější odrůdy i soutěže v pojídání papriček

Chilli papričky
ZDROJ: Pexels
sdílet:

Možná se vám to již stalo. Nechali jste se vyhecovat do sázky o snědení chilli papričky. Zprvu nevinná frajeřinka se zvrtla v několik minut pekla na jazyku. Ani osvědčené zajídání chlebem a zapíjením studeným mlékem nepomohlo, z očí se řinuly slzy a vy jste lapali s otevřenými ústy po chladivém vzduchu.

Ze tří tisíc druhů chilli papriček nejčastěji saháme po tmavě zelené papričce jalapeño, jejíž pálivost se pohybuje mezi 2 500 – 8 000 SHU, či po v mexické kuchyni oblíbené papričce habañero, která se pohybuje ve vyšších číslech a může dostáhnout až 350 000 SHU. Papričky, které se pojídají na soutěžích, jsou však svou pálivostí pro nás, běžné smrtelníky, životu nebezpečné.

Veliké oblibě na soutěžích se dostalo papričce ghost pepper, také zvané bhut jolokia. V roce 2007 se tato zářivě červená paprička zapsala do Guinnessovy knihy rekordů jako nejpálivější chilli.

  • Pochází z Indie, kde se využívá v kuchyni, ale také jako ochrana před divokými slony. Paprička se rozetře na plot, a obyvatelé tak mají jistotu, že se žádný slon k jejich pozemku ani nepřiblíží.
  • Pálivost bhut jolokia se pohybuje mezi 855 000 až 1 000 000 SHU.

Konzumace nejpálivějších papriček může opravdu ublížit. Podívejte se, jaké odrůdy chilli papriček jsou nejpálivější a jaké rekordy trhli soutěžící pálivých utkání.

  • Trinidad moruga scorpion získala jméno podle oblasti, kde se pěstuje, a také podobnému tvaru, který připomíná zadeček škorpiona. Stejně nelítostně jako on vás bodne přímo do jazyku svou pálivostí – 1 200 000 až 2 000 000 SHU.
  • Dlouhou dobu byla v pálivosti nepřekonatelná malá kulatá paprička s ostrou špičkou známá pod názvem Carolina Reaper. Od listopadu 2013 je zapsána v knize rekordů jako nejpálivější chilli paprička. Jedná se o americkou odrůdu z Jižní Karolíny, od které si také propůjčila svůj název. Původně byla tato paprička v pálivosti srovnatelná s populární Habaňero, pěstitelé se však postarali o maximální pálivost, která dosahuje 1 400 000 až 2 200 000 SHU.
  • Do Guinessovy knihy zatím zapsána není, ale v roce 2017 měření ukázalo, že paprička s názvem Dragon´s Breath, tedy dračí dech, je ještě pálivější než odrůda pálivé Caroliny. Její toxicky žluté zabarvení v sobě skrývá skutečné peklo. 2 400 000 SHU bylo naměřeno té nejpálivější papričce. Těžko pochopit, proč takovou hrůzu podstupovat dobrovolně.
  • Pěstitelé Carolina Reaper přišli s dalším trumfem, když se jim podařilo vypěstovat skutečné (ne)jedlé zlo. Papričce pepper X naměřili neuvěřitelné 3 000 000 SHU. Pokud její pálivost potvrdí komise pro světové rekordy, stane se tato pokračovatelka caroliny reaper nositelkou ocenění nejpálivější paprička na světě.

Soutěže v pojídání chilli papriček

Internet je doslova zaplaven videi z amerických soutěží v pojídání nejpálivějších papriček. Několik států USA pořádá s oblibou pálivá utkání či se soustředí na pěstování chilli papriček, ze kterých se poté vyrábí oblíbené chilli omáčky.

  • Američané chilli soutěže milují i jako diváci, návštěvnost je vždy hojná a mezi účastníky vznikla již řada chilli celebrit. Do podvědomí se dostala také Indka Anandita Dutta Tamuly, které v roce 2009 spořádala 51 papriček odrůdy bhut jolokia (1 000 000 SHU) během mistrovství světa v pojídání chilli papriček.
  • Mezi porotci byl i Gordon Ramsay, který se během Ananditina ďábělského řádění křižoval a nevěřícně přihlížel. Tímto výkonem se Anandita zapsala do Guinnessovy knihy rekordů.
  • Soutěže s chilli papričkami jsou oblíbené také v Evropě. Třikrát po sobě se v anglickém Bristolu podařilo obájit vítězství Sid Barber, která se účastní soutěží po celém světě a svým stoickým klidem poráží orosené mužské protivníky.

Soutěže v pojídaní pálivých paprik už nejsou pouze mužskou záležitostí, Sid je toho zářným příkladem. I do České republiky dorazila utkání chilli pojídačů, a tak se například v Praze či Brně můžeme účastnit nebývalé pálivé podívané.

Je dobré si však připomenout, že konzumace ostrých paprik je pro netrénované strávníky životu nebezpečná. Proto se těm nejpálivějším odrůdám či omáčkám raději vyhýbejte.

  • Chilli však dokáže také příznivě ovlivňovat zdraví, a to i v extrémních dávkách. Své o tom může vyprávět nejenom český, ale také světový rekordman, pan Radim Řehůřek, jemuž pravidelná konzumace ostrého chilli zlepšuje zrak i přes vrozenou vadu.

Související články

Autor: Hana Kovaříková

Apetit magazín