Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jen pro otrlé. 5 nejpálivějších jídel světa

Jen pro otrlé. 5 nejpálivějších jídel světa
sdílet:

Máte v oblibě mírně kořeněná jídla? Nebo patříte mezi drsňáky, kteří si už neumí své denní menu bez porce pálivé omáčky ani představit? Ať už je to jakkoli, těmto pekelně pikantním specialitám se (možná) budete chtít oklikou vyhnout. Podívejte se s námi na pětici nejpálivějších asijských jídel na světě, které vás rozhodně nenechají chladnými.

Pálivé pokrmy se těší stále větší oblibě i v našich končinách. Stačí připomenout populární chilli papričky. A není divu. Kromě silně návykové chuti mají totiž pálivé pokrmy řadu pozitivních účinků na naše tělo: zrychlují metabolismus, posilují imunitní systém a napomáhají regulaci „zlého" LDL cholesterolu v krvi.

Opravdovou výzvu pro milovníky pikantních chutí představuje asijská kuchyně, která již tradičně platí za baštu nejpálivějších pokrmů. Vybavte se zásobou papírových kapesníčků (většinou budete mít totiž slzy na krajíčku) a vyzkoušejte některou z následujících lahůdek. 

1. Vindaloo (Indie)

Jedno z nejproslulešjích pálivých jídel indické kuchyně, které si získalo popularitu po celém světě, je vindaloo. Za její rodnou zem bývá dnes považována indická Goa. Původně ale pokrm vznikl z jihoevropského vinha de alhos („víno a česnek“, obdoba ragú). Do tamějších končin jej přivezli portugalští mořeplavci.

  • Tradiční vindaloo se připravuje s octem a pořádnou dávku chilli papriček bhut jolokia, které dlouhou dobu platily za jedny z nejpálivějších na světě. Snad také proto se jim přezdívá ghost chilli. Na Scolvilleho stupnici se běžně pohybují v hodnotách 850 000 – 1 500 000 SHU (jen pro srovnání: známé habañero dosahuje stupnice pálivosti cca 350 000 SHU).

2. Jjambbong (Korea)

Pikantní nudlová polévka s mořskými plody. Přestože vznikla zřejmě až ve 20. století – za svůj vznik vděčí údajně čínským přistěhovalcům, kteří ve 40. letech přicházeli do japonského Nagasaki. V Koreji patří mezi nejoblíbenější jídla.

  • Jjambbong je kombinací oblíbeného ramenu (příp. jiných korejských nudlí), mořských pochoutek (mušle nebo třeba chobotnice) a několika různých druhů chilli papriček, z jejichž omamné chuti můžete (bez nadsázky) upadnout do mdlob. Pokud si ale budete chtít připravit pokrm v domácích podmínkách, můžete jeho chuť upravit podle potřeby.

3. Sambal (Indonésie)

Věhlasné pálivé koření, které si našlo cestu do srdcí i domácností mnoha obyvatel jihovýchodní Asie. V indonéské kuchyní patří tahle omáčka mezi uznávané delikatesy. Vyrábí se z hnědého cukru, octa a samozřejmě chilli papriček.

  • Po celé zemi existuje nesčetné množství variant této receptury. Mezi nejoblíbenější patří sambal terasi nebo sambal pasta vyráběná z krevet. Pokud si chcete okořenit vlastní jídelníček můžete ji nahradit pálivý kečup nebo hořčici. Vybírejte ale opatrně. Pokud to s pikantním sambalem přeženete, budete mít krk v jednom ohni.

4. Tom Yum (Thajsko)

Snad nejznámější thajská polévka, za jejíž dokonalou chutí stojí chilli, limetky a plody moře (rybí omáčka nebo krevety). Polévku si můžete připravit na mnoho způsobů: nejpálivější variace se neobejdou bez pořádné porce drceného ptačího oka (extra pálivých chilli papriček z Indie). Jestliže si chcete ušetřit propocené tričko a zběsilé lapání po dechu, přichystejte si sklenici ledového čaje.

5. Phal (Indie)

Kde naše putování začalo, tam také končí. Phal (nebo také Phaal) patří mezi nejostřejší indická kari. Běžně se podává s jehněčím masem, rajčaty a zázvorem. Za ještě intenzivnější chutí této indické lahůdky stojí již zmiňované chilli papričky bhut jolokia.

Jestliže plánujete nevšední překvapení k nedělnímu obědu, můžete papričky vynechat a připravit si jemnější verzi pokrmu, čímž se ale ochudíte o nevšední požitek. Pravý phaal je totiž výjimečný především svou štiplavostí a při jeho ochutnávání nezůstane ani jedno oko suché.

Hledáte další pikantní inspiraci pro svůj jídelníček? Nahlédněte do sekce pod článkem, kde najdete další recepty z cizokrajné i domácí kuchyně.

 
Skryt pre seznam

Související články

Autor: Petr Šúth

Apetit magazín

Jak doma vyrobit těstoviny krok za krokem

Jak doma vyrobit těstoviny krok za krokem

Milujete italskou kuchyni a její přípravu? Naučíme vás vyrobit čerstvé domácí těstoviny jako od italské babičky. A přijdeme na kloub správné délce vaření u jednotlivých druhů těstovin pro nebeské italské „al dente“! ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč