Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Jak vybrat vánočního kapra

Jak vybrat vánočního kapra

Ačkoli během roku nepatří kapr mezi příliš vyhledávané ryby, na Štědrý den se objeví na většině českých stolů.
8. 12. 2009 | Autor: redakce Apetitu
Z historie
Kapr se stal součástí štědrovečerní večeře až v polovině 19. století. Nikoli však smažený, ale na černo – s aromatickou omáčkou ze švestek, perníku, rozinek a ořechů. Smaženou variantu převzatou z rakouské kuchyně představila M. D. Rettigová ve své kuchařce v roce 1895. Celonárodním štědrovečerním pokrmem se kapr v trojobalu stal ale až v 50. letech minulého století.

Jak vybírat?
Pokud si chcete na kaprovi pochutnat, je potřeba si při nákupu dobře vybrat. Pokud nechcete riskovat bahenní příchuť kapřího masa, vybírejte rybu o hmotnosti do 2,5 kg. Na příliš malé ryby (okolo 1 kg) ale pozor – mají dobré maso, ale také malé kosti, které mohou ze slavnostní večeře udělat několikahodinové nimrání. Pokud budete kupovat kapra u pouličních prodejců, prohlédněte si hygienické zázemí, zkontrolujte, zda mají nádrže zajištěn přítok a odtok vody. Ryba v kádi by měla mít dostatek pohybu a měla by být čilá. Kapra vyhlížejícího mdle, nebo dokonce plovoucího břichem vzhůru rozhodně nebrat. Povrch těla zdravé ryby je lesklý, s minimálním množstvím hlenu, a šupiny a ploutve jsou pevné a neporušené.

Patří kapr do vany?
Názory na pobyt živého kapra ve vaně se různí. Někteří odborníci tvrdí, že se kapr v čisté vodě pročistí a je následně i chutnější. Problém je ovšem s transportem kapra, protože střídání teplot mu nesvědčí. Zároveň je také potřeba udržovat vodu ve vaně dostatečně chladnou a je nutné ji provzdušňovat sprchou. Důležitým faktorem je i finální usmrcení kapra. Má svá pravidla, a pokud si jimi nejste jisti, je lepší přenechat tuto práci odborníkovi.

Když máte nákup úspěšně za sebou, můžete přistoupit k samotnému vaření. Bude to letos klasický smažený kapr, původní kapr na černo nebo zkusíte elegantní verzi kapra v kefírovém těstíčku s mandlemi?
REKLAMA

Přidat komentář