Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Kolika lety života zaplatíte za kila navíc?

Že je obezita příčinou mnoho závažných chorob, je obecně známý fakt. V nedávném výzkumu ale vědci přesně spočítali, kolik let života vás obezita může stát.
13. 4. 2009 | Autor: redakce Apetitu

„Středně velká nadváha vám zkrátí život přibližně o tři roky,“ tvrdí Gary Whitlock, vedoucí výzkumu Oxfordské univerzity, kterého se zúčastnilo 894 576 mužů a žen ze západní Evropy a USA. „Za středně velkou nadváhu považujeme přibližně o třetinu vyšší váhu, než je váš ideál. Pokud se ale dostanete na dvojnásobek své ideální váhy, počítejte s tím, že vás to může stát až deset let života,“ dodává. Což je přibližně stejné riziko, jaké s sebou nese kouření.

Podle nové studie žijí nejdéle lidé s hodnotami BMI mezi 22,5 a 25 (BMI = váha v kg/(výška v m)2  ). Obézní lidé, jejichž BMI se pohybuje mezi 30 až 35, si snižují předpokládanou délku života o dva až čtyři roky. U velmi obézních lidí (BMI 40–45) se předpokládaná délka života zkracuje o deset let. Obezita může zapříčinit nemoci ledvin, jater a určité druhy rakoviny, ale nejčastější příčinou úmrtí obézních lidí je mrtvice a srdeční choroby. Tloušťka zvyšuje krevní tlak a způsobuje cukrovku.

Podle doktora Davida L. Katze, ředitele Výzkumu pro prevenci univerzity v Yale tato studie potvrzuje, že obezita představuje zřejmé nebezpečí, o kterém bychom všichni měli vědět. O souvislosti mezi vysokým BMI a úmrtností se sice vědělo dlouho, ale vědci se dlouho nemohli shodnout na měřicích metodách. „Nyní je tu jasné potvrzení dohadů, založené na vědeckém výzkumu: nadváha a obezita zkracují život,“ prohlásil Katz.

Přidat komentář