Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Halloween - historie, tradice a strašidelné pokrmy

Přelom října a listopadu svět věnuje připomínkám zesnulých v podobě nejrůznějších svátků. U nás je to Památka zesnulých neboli Dušičky, které si připomínáme každý rok 2. listopadu, zatímco v anglosaských zemích slaví Halloween připadající na poslední říjnový den. I u nás už si tento cizokrajný svátek našel své příznivce a u některých domů tak můžeme vidět dýňové výzdoby nebo děti pobíhající v maskách. Pojďte se s námi podívat na historii Halloweenu, halloweenské symboly a tradice a na pár tradičních receptů, které si v tento den můžete připravit.
28.10.2020 | Autor: Sabina Jarošová

Kde se vzal Halloween?

Halloween se slaví vždy večer 31. října, tedy den před Svátkem Všech svatých. To je také důvodem, proč se svátku říká Halloween. Jde o zkomoleninu původního spojení All Hallow´s Eve, což v překladu znamená předvečer Všech svatých.

Ačkoliv považujeme Halloween za americký svátek, jeho původ ve skutečnosti sahá až ke Keltům, kteří právě v noci z 31. října na 1. listopadu slavili pohanský nový rok, tzv. Samhain. Název vznikl podle jména keltského boha Samhaina, pána mrtvých. V tento den se tak údajně prolínal svět mrtvých se světem živých. Lidé věřili, že duše zemřelých mohly pomoci svým přátelům nebo naopak uškodit nepřátelům. Na cestu do světa živých svítili duchům ohněm a vydlabanými tuříny, které později Američané nahradili dýněmi. Kdo se bál zlých duchů, převlékl se za masku. S východem slunce Samhain odvedl duše mrtvých zpět do říše duchů.

Co ochutnáte v Mexiku během Día de los muertos?

Mexičané milují oslavy, které trvají až do rána. Dušičkové období je tak jen jednou z mnoha příležitostí, Día de los...

Halloweenské symboly

Do Ameriky svátek Samhain přivezli Irové a Skotové, kteří tam v 19. století imigrovali. Američané svátku začali říkat Halloween a tuřín nahradili dýní. Jaké symboly dnes tento slavný svátek provází?

Vydlabaná dýně

Vydlabaná dýně je asi nejznámějším symbolem Halloweenu. Lidé do dýně vyřezávají různé obličeje a platí, že čím strašidelnější obličej, tím spíše odežene zlé duchy. Do dýně se vkládá svíčka, aby sloužila koledníkům jako lucerna na cestě. V Americe se těmto lucerničkám říká „Jack-o-lantern“. Lidé si je buď umístí před dům jako dekoraci nebo s nimi děti obchází sousedy a koledují.

Duchové

Halloween je svátek zesnulých, proto k němu neodmyslitelně patří duchové, kteří se v tento den vrací domů. Lidé si tak vytváří z prostěradel duchy jako strašidelnou dekoraci nebo se za ně převlékají.

Čarodějnice, kočky a netopýři

Čarodějnice doprovázejí na cestě zlé duchy, proto jsou považované za symbol zla. Kočka je společnice čarodějnice, proto také patří na seznam zlých stvoření. Netopýr byl také vždy spojován s temnými silami. Čarodějnice pily podle pověr lektvary z netopýří krve, aby mohly létat.

Masky a kostýmy

Na Halloweeen se děti i dospělí převlékají za nejrůznější masky. Původně masky sloužily jako ochrana před zlými duchy, dnes se lidé převlékají do masek a kostýmů spíše pro zábavu.

Halloweenské tradice

Trick or Treat

Trick or Treat je nejznámější halloweenská tradice. Děti převlečené v kostýmu obchází sousedy s koledou, za kterou dostávají malou výslužku v podobě sladkostí. Název této tradice znamená v překladu „Dejte mi koledu nebo vám něco provedu“. Pokud tedy koledník nic nedostane nebo mu soused ani neotevře dveře, provede mu koledník nějakou neplechu.

Hororové historky

Co by to bylo za Halloween bez strašidelných historek? Děti, zejména ty starší, si mezi sebou vypráví hororové příběhy, aby tak ještě víc podtrhly strašidelnou atmosféru celého večera.

Halloweenský průvod

Halloweenský průvod nepořádají všude, spíše ve větších městech. Děti i dospělí se převléknou za nejrůznější masky a v dlouhém průvodu prochází městem. Nejstrašidelnější a nejoriginálnější maska vítězí. Nejznámější halloweenský průvod je The Village Halloween Parade, který se koná každý rok v noci z 31. října na 1. listopadu v New Yorku.

Co se jí na Halloween?

Halloween je svátek plný strašidel a hororových historek. Strašidelně vyzdobení byste měli být nejen vy a váš dům, ale i jídlo. Výhodou je, že se v kuchyni můžete pořádně vyřádit a povolit uzdu vaší fantazii. Navíc tím potěšíte i děti, které strašidelným dobrotám neodolají. Inspirovat se můžete našimi banánovými duchy, nebo upečte prsty zlé čarodějnice, pečené mumie nebo třeba čokoládový hřbitov. Pro dospělé máme strašidelný drink na zahřátí v podobě umrlčího punče. Nesmíme zapomenout na dýňový koláč, který na žádné Halloweenové slavnosti nesmí chybět.

Další Halloweenské recepty najdete v novém čísle časopisu Apetit. 

Související

Těstoviny podle očního lékaře

Rajčátka, tedy očička, si připravte dopředu, ať vám kvůli jejich výrobě nevystydne omáčka.

Strašidla v bažině

A zase je tu vtip, který ze známého receptu vyčaruje pěkného bubáka. Mňam!

Laboratorní koktejl

Do laboratorních lahviček můžete nalít cokoli, ale čím to bude mít jedovatější barvu, tím větší radost dětem uděláte.

Tradice dýní v USA

Tato plodina z USA pochází a je to poznat – jakmile přijde podzim, dýně doslova zaplaví celé Spojené státy. Pořádají se...

3 tipy na Halloweenské filmy z dílny Tima Burtona

Tento týden jsme články Apetitu věnovali dýním a Halloweenu. V současné situaci trávíme více času doma, a je tak možné...

Přidat komentář