0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Halloween - historie, tradice a strašidelné pokrmy

Halloween - historie, tradice a strašidelné pokrmy
sdílet:
Přelom října a listopadu svět věnuje připomínkám zesnulých v podobě nejrůznějších svátků. U nás je to Památka zesnulých neboli Dušičky, které si připomínáme každý rok 2. listopadu, zatímco v anglosaských zemích slaví Halloween připadající na poslední říjnový den. I u nás už si tento cizokrajný svátek našel své příznivce a u některých domů tak můžeme vidět dýňové výzdoby nebo děti pobíhající v maskách. Pojďte se s námi podívat na historii Halloweenu, halloweenské symboly a tradice a na pár tradičních receptů, které si v tento den můžete připravit.

Kde se vzal Halloween?

Halloween se slaví vždy večer 31. října, tedy den před Svátkem Všech svatých. To je také důvodem, proč se svátku říká Halloween. Jde o zkomoleninu původního spojení All Hallow´s Eve, což v překladu znamená předvečer Všech svatých.

Ačkoliv považujeme Halloween za americký svátek, jeho původ ve skutečnosti sahá až ke Keltům, kteří právě v noci z 31. října na 1. listopadu slavili pohanský nový rok, tzv. Samhain. Název vznikl podle jména keltského boha Samhaina, pána mrtvých. V tento den se tak údajně prolínal svět mrtvých se světem živých. Lidé věřili, že duše zemřelých mohly pomoci svým přátelům nebo naopak uškodit nepřátelům. Na cestu do světa živých svítili duchům ohněm a vydlabanými tuříny, které později Američané nahradili dýněmi. Kdo se bál zlých duchů, převlékl se za masku. S východem slunce Samhain odvedl duše mrtvých zpět do říše duchů.

Halloweenské symboly

Do Ameriky svátek Samhain přivezli Irové a Skotové, kteří tam v 19. století imigrovali. Američané svátku začali říkat Halloween a tuřín nahradili dýní. Jaké symboly dnes tento slavný svátek provází?

Vydlabaná dýně

Vydlabaná dýně je asi nejznámějším symbolem Halloweenu. Lidé do dýně vyřezávají různé obličeje a platí, že čím strašidelnější obličej, tím spíše odežene zlé duchy. Do dýně se vkládá svíčka, aby sloužila koledníkům jako lucerna na cestě. V Americe se těmto lucerničkám říká „Jack-o-lantern“. Lidé si je buď umístí před dům jako dekoraci nebo s nimi děti obchází sousedy a koledují.

Duchové

Halloween je svátek zesnulých, proto k němu neodmyslitelně patří duchové, kteří se v tento den vrací domů. Lidé si tak vytváří z prostěradel duchy jako strašidelnou dekoraci nebo se za ně převlékají.

Čarodějnice, kočky a netopýři

Čarodějnice doprovázejí na cestě zlé duchy, proto jsou považované za symbol zla. Kočka je společnice čarodějnice, proto také patří na seznam zlých stvoření. Netopýr byl také vždy spojován s temnými silami. Čarodějnice pily podle pověr lektvary z netopýří krve, aby mohly létat.

Masky a kostýmy

Na Halloweeen se děti i dospělí převlékají za nejrůznější masky. Původně masky sloužily jako ochrana před zlými duchy, dnes se lidé převlékají do masek a kostýmů spíše pro zábavu.

Halloweenské tradice

Trick or Treat

Trick or Treat je nejznámější halloweenská tradice. Děti převlečené v kostýmu obchází sousedy s koledou, za kterou dostávají malou výslužku v podobě sladkostí. Název této tradice znamená v překladu „Dejte mi koledu nebo vám něco provedu“. Pokud tedy koledník nic nedostane nebo mu soused ani neotevře dveře, provede mu koledník nějakou neplechu.

Hororové historky

Co by to bylo za Halloween bez strašidelných historek? Děti, zejména ty starší, si mezi sebou vypráví hororové příběhy, aby tak ještě víc podtrhly strašidelnou atmosféru celého večera.

Halloweenský průvod

Halloweenský průvod nepořádají všude, spíše ve větších městech. Děti i dospělí se převléknou za nejrůznější masky a v dlouhém průvodu prochází městem. Nejstrašidelnější a nejoriginálnější maska vítězí. Nejznámější halloweenský průvod je The Village Halloween Parade, který se koná každý rok v noci z 31. října na 1. listopadu v New Yorku.

Co se jí na Halloween?

Halloween je svátek plný strašidel a hororových historek. Strašidelně vyzdobení byste měli být nejen vy a váš dům, ale i jídlo. Výhodou je, že se v kuchyni můžete pořádně vyřádit a povolit uzdu vaší fantazii. Navíc tím potěšíte i děti, které strašidelným dobrotám neodolají. Inspirovat se můžete našimi banánovými duchy, nebo upečte prsty zlé čarodějnice, pečené mumie nebo třeba čokoládový hřbitov. Pro dospělé máme strašidelný drink na zahřátí v podobě umrlčího punče. Nesmíme zapomenout na dýňový koláč, který na žádné Halloweenové slavnosti nesmí chybět.

Další Halloweenské recepty najdete v novém čísle časopisu Apetit. 

Související články

Tradice dýní v USA
  • Zajímavosti

Tradice dýní v USA

Tato plodina z USA pochází a je to poznat – jakmile přijde podzim, dýně doslova zaplaví celé Spojené státy. Pořádají se soutěže o nejhezčí a největší dýni, o nejlepší dýňový koláč, v restauracích jsou speciální menu a skoro každý si z dýní...
3 tipy na Halloweenské filmy z dílny Tima Burtona
  • Zajímavosti

3 tipy na Halloweenské filmy z dílny Tima Burtona

Tento týden jsme články Apetitu věnovali dýním a Halloweenu. Proto vám chceme připomenout 3 tipy na filmy, u kterých se budete trochu bát, hodně smát, ale především u všech budete mlsat skvělé tematické dobroty. ...

Apetit magazín

Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí
  • Zajímavosti

Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí

Už jste ochutnali pestrobarevnou misku plnou vitaminů, minerálů a dokonalé chuti? Pokud se s poke bowl osobně dosud neznáte, určitě byste to měli napravit. Prozradíme, odkud se k nám tento hit dostal a jak si poke bowl připravit doma. ...
Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti
  • Zdraví a výživa

Vlažná voda s citronem po ránu? Známe pro i proti

Už jste o tomto trendu, který razí řada českých i zahraničních celebrit slyšeli? Pravidelné pití vlažné vody s citronem po ránu má podle mnohých blahodárné účinky na lidský organismus. Přináší tato rutina opravdu nějaké benefity? ...
Levné, jednoduché a chutné večeře? Ty za studena!
  • Tipy a triky

Levné, jednoduché a chutné večeře? Ty za studena!

Dobrá večeře nemusí být jen ta teplá, lze ji připravit i bez hodin strávených u plotny. Přinášíme vám tipy na studené večeře, na kterých si nejen pochutnáte, ale ušetříte navíc čas i peníze! ...
Nejlepší rajčatové saláty
  • Suroviny

Nejlepší rajčatové saláty

Šťavnatá, na sluníčku dokonale vyzrálá rajčata představují esenci léta. Vynikají jedinečnou sladkostí a svou barvou rozzáří každý salát. Staňte se mistry rajčatových salátů, připravte si s námi takové, po kterých se zapráší! ...
AD
Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!
  • Tipy a triky

Domácnost na míru? Jde to hravě a jednoduše!

Interiérový design zažívá velký boom. Jeho nedílnou součástí jsou domácí spotřebiče. Díky konceptu Bespoke si je nyní můžete přizpůsobit na míru. Nejen o něm, ale i o nových trendech v designu spotřebičů si s product managerem ze...

Obchod Apetit