Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Odkud se vzaly dýně a kde mají původ: Kaše a polévky z tykví nejspíš lidé vařili tísíce let nazpátek

Zapečená dýně se sýrem
ZDROJ: ImageProfessionals
sdílet:

Dýně údajně pochází ze Spojených států a je to poznat: Jakmile přijde podzim, dýně zaplaví sever amerického kontinentu. Pořádají se soutěže o nejhezčí a největší dýni, o nejlepší dýňový koláč, v restauracích jsou speciální menu a skoro každý si z dýní tvoří dekorace ke zkrášlení domova. Na co všechno Američané dýně využívají?

Dýně z Ameriky do celého světa

Tykve pěstovali obyvatelé na území dnešního USA a Latinské Ameriky po celá tisíciletí, ještě než o ní někdo z Evropy nebo zbytku světa věděl. Dochovala se její semena, která podle výzkumů pochází z období 5 tisíc let před Kristem.

 • Do Evropy dýně se dýně dostaly s mořeplavci, pro námořníky totiž tvořily důležitou součástí jídelníčku.
 • Vedle jejich chuti a využitelnosti je jejich velkou výhodou dlouhá trvanlivost. 

Dýňová semínka pak putovala hlavními přístavními městy na Baltu a Amsterdamem. Úspěch slavila v Benátkách, a byli to právě Benátčané, kdo je představili celému kontinentu. Teď si bez dýňové polévky, rizota nebo závinu nedokážeme podzim snad ani představit. Které americké svátky se bez dýní neobejdou? 

[[nid:35521]]

Den díkůvzdání

 • Otcové poutníci (Pilgrim Fathers) se lodi Mayflower vylodili roku 1620 a založili kolonii Plymouth. Z počátku je sužovaly choroby, kterými se nakazili při plavbě, a místní nevlídné podmínky. Během podzimu si tak nestihli připravit zásoby na zimu. Nakonec ji přežila jen polovina poutníků a to jen díky domorodcům, kteří jim poskytli potravu – kukuřici, fazole a dýně. Na jaře pak sami začali pěstovat plodiny z těchto semen.
 • Traduje se, že první Den díkůvzdání oslavili na podzim roku 1621 Pilgrim Fathers s původními obyvateli společnou děkovnou hostinou. 

V současné době se se tento den slaví vždy čtvrtý listopadový čtvrtek v rodinném kruhu či s přáteli. Jedná se o 3 až 4 dny plné veselí, amerického fotbalu a času stráveného s blízkými.

Dýňové dezerty vám učarovaly? Zkuste dýňové tiramisu podle našeho receptu:

Skryt pre seznam

Halloween 

Tento svátek se slaví vždy 31. října. Jedná se o anglosaskou verzi křesťanského svátku Všech svatých (1. listopad) a Dušiček (2. listopad). Keltové věřili, že touto dobou roku se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Právě oni věřili, že oheň očišťuje a chrání před zlými duchy. U nás se chodí na hřbitovy a za světla svíček vzpomínáme na zemřelé. V Americe se tento svátek slaví, a především slavil trochu jinak.

 • Děti a mládež v noci prováděly různé neplechy, vtípky a vandalizovali široké okolí. Do řešení problému se pustila až předsedkyně zahrádkářského klubu Elizabeth Krebs (Hiawatha, Kansas). Ta se jednoho dne po nočním řádění mládeže probudila a zjistila, že její výstavní zahrada je naprosto zničená. Rozhodla se tedy, že další rok uspořádá večírek, kde se všichni patřičně vybouří a konečně budou její růže a další květiny v bezpečí.
 • Jak si řekla, tak učinila, ale výsledek se nedostavil. Svůj boj ovšem nevzdala a celý další rok společně s vedením města plánovala velkolepou slavnost se soutěží v maskách, spoustou her, průvodem a hudbou. Ráno po slavnosti roku 1914 běžela na svou zahradu a konečně během Halloweenu nepřišla o svou celoroční zahrádkářskou snahu. 
 • Akce se ve městě stala tradicí, která se rozšířila postupně do všech států.

Elizabeth Krebs stala stvořitelkou moderního Halloweenu. Od té doby k oslavám patří převlékání do kostýmů, děti chodí od dveří ke dveřím se slovy Trick or Treat (sladkost nebo něco provedeme) a všude je vidět symbol tohoto svátku Jack-o'-lantern, bez kterého si oslavy snad nikdo nedokáže představit.

 • Vyřezávaná dýně slouží jako lucerna pro svíčku.
 • Strašidelné lucerny původně pocházejí z Irska, kde se k jejich tvorbě původně používal tuřín.
 • Slované zase měli lucerny z řepy. Nicméně nejčastěji jsou spojované s USA a tímto svátkem. 

Jak si dýni vyřezat doma 

Ať už jste fanouškem nebo odpůrcem Halloweenu, lucerna z dýně patří k celosvětově známým symbolům oslav konce října a začátku listopadu. Pokud se rozhodnete ji vyřezat na ozdobu i vy, bude se vám hodit pár tipů, jak na co nejlepší výsledek. Z dužiny můžete vytvořit pyré, omáčku, kompot, džem, čatní a další lahodné pokrmy. 

 • Vyberte si velkou dýni, ať máte dostatek prostoru pro tvorbu.
 • Odřízněte vrchní část v jednom kuse, aby pak vzniklo přesně padnoucí víko.
 • Vnitřek pořádně vydlabejte a vyndejte všechna vlákna i semínka.
 • Ostrý nůž a kvalitní pevná podložka jsou základ.
 • V místě, kde chcete mít děsivý obličej, můžete dužinu vydlabat více – bude se vám pak lépe vykrajovat.
 • Požadovaný obličej si na dýni předkreslete fixou.
 • Vyřezávejte opravdu opatrně, ať se neříznete.
 • Když máte dýni hotovou, ponořte ji na pár hodin ho studené vody – zůstane déle hezká.
 • Řezy můžete pomazat vazelínou opět z estetických důvodů.
 • Pokud v ní nemáte zapálenou svíčku a nepotřebujete ji jako dekoraci, dejte ji do chladu.
 • Chladné venkovní prostředí je pro její dlouhodobé zachování nejlepší.
Skryt pre seznam

Související články

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč