Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Milionoví lanýži: ochutnejte jedny z nejdražších hub světa

Zemské perly. Tak bychom mohli bez nadsázky přezdívat houbám, jejichž nezaměnitelné chuti propadli gurmáni po celém světě. Nejvzácnější lanýže se podobně jako starožitné obrazy draží v aukční síni za astronomické částky. Přitom je možné, že rostou kousek od vás. Jak pronikly do našich kuchyní? A na kolik by vás přišel nejdražší lanýž na světě?
28. 11. 2020 | Autor: Petr Šúth

Co je to lanýž?

Na lanýže většinou jen tak nenatrefíte. Houby z rodu Tuber rostou přibližně 10–40 cm pod zemí, kde žijí v symbióze s vybranými druhy listnatých stromů, jako jsou břízy, buky, duby nebo lípy. Běžně dorůstají velikosti 2–20 cm a dosahují váhy několik málo kilogramů: opravdoví rekordmani mezi lanýži ale mohou vážit více než jedno kilo.

Lanýž - pochoutka pro labužníky

Ochutnejte slavnou lahůdku, která bývá označována jako klenot italské kuchyně.

Lanýže napříč historií: Zázračný lék, nebo ďáblovo dílo?

Jejich příznivé účinky objevili už ve starém Egyptě, kde je pojídali obalené v husím tuku. O lanýžích se zmiňuje i egyptská báseň stará více než tři tisíce let. Podle jedné z legend vyrůstaly lanýže na místech, do kterých udeřil blesk. Řekové a Římané je používali pro terapeutické účely a věřili, že jejich konzumací mohou získat věčné zdraví.

Po pádu římské říše Evropané na lanýže několik století zanevřeli. Pro své údajné afrodiziakální účinky na ně církev pohlížela s opovržením a označovala je za dílo ďáblovo. Jejich pověst napravil až francouzský král Ludvík XIV., který jich za den prý dokázal spořádat až půl kila. Ve velkém se ale lanýže rozšířily až v 19. století, kdy se jich v Evropě objevilo na 2000 tun.

Proč jsou lanýže tak luxusní zboží?

Lanýže dokážou uhranout labužníkům nejen svou vůní, která se zdá být jako z jiného světa. Obsahují také velké množství proteinů a další prospěšné látky jako železo, fosfor, vápník nebo selen. Hojně se používají v tradiční čínské medicíně. Údajně totiž posilují ledviny, snižují cholesterol a napomáhají při problémech s nespavostí.

Zneškodněte nespavost. Jídlem!

Půlnoc dávno odbila, ale vy se stále převalujte v posteli z boku na bok, hypnotizujete svítící číslice na budíku, po...

Není tedy divu, že je lanýže velký zájem. Země ale nevydá své poklady lacino. Hledači využívají na hledání lanýžů prasata nebo cvičené psy, jejichž citlivý čich dokáže zralé lanýže vypátrat.

Kulináři rozlišují na 17 druhů lanýžů, které je možné najít na různých koutech světa (Francie, Itálie, Chorvatsko, ale také v USA nebo třeba na Novém Zélandu). Občas na ně můžete narazit i v našich končinách, kde je ale chráněný zákonem.

Jaké druhy lanýžů známe?

Mezi nejčastější druhy lanýžů patří:

  • lanýž černovýtrusý – černý jako uhel, který roste zejména v Itálii a ve Francii. Někdy se mu přezdívá také „černé zlato“. Dobá zrání: listopad–červen
  • lanýž zimní – oslní chutí s nádechem muškátu a česneku. Doba zrání: říjen–březen
  • lanýž letní – méně výrazná chuť, roste na Balkánu, a dokonce i v Česku. Doba zrání: květen–říjen
  • lanýž bílý – oslní chutí, připomínající sýr s česnekem, i cenou. Patří mezi nejdražší potraviny na trhu vůbec. Daří se mu zejména v Itálii (oblasti mezi Turínem a Doba zrání: září–prosinec

Lanýže v naší kuchyni

Lanýže vydrží čerstvé jen několik dní. Přidávají se do octů, solí a olejů nebo je můžete naložit ve vlastní šťávě. Italští kuchaři je zase přidávají do voňavých omáček nebo lahodného rizota. Černé lanýže se používají i v nádivkách nebo při výrobě paštiky. A gastronomičtí nadšenci určitě dodají, že z lanýžů se připravuje i lanýžové máslo.

Bílá pizza s lanýžovým olejem

Recept na tuto pizzu pochází překvapivě z Norska. Lanýžový olej se přidává přímo do těsta – a jeho vůni korunuje...

Luxusní zboží za miliony?

Uhádnete, za kolik byl vydražen jeden z nejdražších lanýžů v historii? Pokud tipujete šestimístnou sumu, přihořívá. Bílý lanýž o váze cca 1,5 kg se v roce 2007 vydražil v přepočtu za neuvěřitelných 8,4 milionu korun. Docela nákladná delikatesa, co říkáte?

Související

Čokoládový lanýžový dort

Kromě chuti vás lahodný dezert překvapí a přesvědčí přípravou: je to velmi jednoduché a hlavně – nic se nepeče,...

Steak s lanýžovou solí

Nic víc než malá špetka lanýžové soli – a promění v opravdovou delikatesu cokoli, na co si vzpomenete: od...

Čokoládové lanýže

Udělejte si své vlastní čokoládové lanýže! Zaručujeme vám, že budou ještě chutnější a jemnější než ty z belgické...

Přidat komentář