Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

7 nejlepších dokumentů o surovinách a jídle, které musíte vidět

Truffle Hunter
ZDROJ: Febiofest
sdílet:

Mnoho lidí má jídlo jako koníček, se kterým se pojí neustálé vzdělávání. Skvělým zdrojem informací z oboru jsou dokumenty. Pokud nechcete sáhnout vedle, tady je výběr těch, jenž se setkaly s celosvětovým úspěchem.

Jiro's Dreams of Sushi (2011) 

Jeden z nejoblíbenějších dokumentů o jídle sleduje život Japonce Jira Ona, 85letého sushi mastera, který je ve svém oboru považován za nejlepšího na světě. Jeho malá restaurace s 10 místy se nachází u stanice tokijského metra, podává se v ní jen jeden chod a na rezervaci se čeká i několik měsíců.

  • Jako první podnik svého druhu získala tříhvězdičkové ocenění v průvodci Michelin. Vizuální stránka i režie jsou ohromující a souvisejí s Jirovým neustálým úsilím o dokonalost.
  • Nezapomeňte si jako občerstvení připravit sashimi nebo maki! A mimochodem, Jiro stále žije, letos (v roce 2022) mu bylo 96 let.

Super Size Me (2004) 

I přes to, že se poslední dobou mluví o tom, že McDonald's vlastně není tak špatný, se mu po shlédnutní tohoto dokumentu budete pravděpodobně budete nějakou dobu vyhýbat obloukem.

  • Hlavní hrdina Morgan Spurlock se pustí do sociálního experimentu –⁠ jaké to bude, když budete jíst měsíc k snídani, obědu i k večeři pouze jídlo z McDonald's?

Fantastic Fungi (2019) 

Tenhle dokument není primárně o jídle. Hlavní roli v něm totiž hrají houby, avšak nejen ty jedlé, ale všechny houby světa. To znamená i různé plísně či lišejníky, a také psychotropní houby lysohlávky, kterým je věnována pozornost z hlediska léčby duševních nemocí.

  • Dozvíte se, jak moc jsme si my lidé s houbami podobní a proč by bez nic nemohl fungovat svět. Zjistíte, že podhoubí není jen všude kolem nás, ale i v nás.

The Truffle Hunters (2020) 

U hub ještě chvíli zůstaneme. Oceňovaný dokument The Truffle Hunters se zaměřuje na ty nejvzácnější z nich, na bílé lanýže. Jak je najít, ví jen pár zkušených lovců v severní Itálii. Se speciálně vycvičenými psy se vydávají po desítky let na lov a zachovávají tak tradici, která se předává z generace na generaci. Poslední dobou však musí čelit vychytralým překupníkům a chamtivým mladším generacím sběračů.

Noma: My Perfect Storm (2015)

Restaurace Noma se nachází v Kodani a již několikrát byla vyhlášena nejlepší restaurací na světě. Tento titul změnil pro šéfkuchaře Reného Redzepiho vše a během pár měsíců se ocitl tak trochu v pasti. Na jedné straně chce pokračovat ve své práci, ke které potřebuje klid, na druhé čelí frustraci a úzkostem z toho, že se musí udržet na vrcholu.

For Grace (2015)

Tento dokumentární film z roku 2015 sleduje šéfkuchaře Curtise Duffyho, jak mění svou chicagskou restauraci Grace v nejvyhledávanější restauraci v zemi. Sledujte, jak michelinskou hvězdou oceněný Duffy buduje restauraci doslova od základů, navrhuje vlastní kuchyni a jídelní lístek. S ohledem na jeho mládí obklopené tragédiemi, jde o inspirativní a povznášející snímek.

Wasted! The Story of Food Waste (2017)

Informativní a zábavný dokumentární film Wasted! The Story of Food Waste, který natočil slavný šéfkuchař Anthony Bourdain, vás provede celým světem a ukáže vám 1,3 miliardy tun jídla, které se každoročně vyhodí, a lidi, kteří se tomu snaží zabránit.

  • Dokument odhaluje zločinné plýtvání potravinami a to, jak přímo přispívá ke změně klimatu, a ukazuje nám, jak může každý z nás provést malé změny.

Zdroje informací: Febiofest, CSFD, BBC

Související články

Autor: Karolína Waberová

Apetit magazín

Jak na to: porcování kuřete
  • Tipy a triky

Jak na to: porcování kuřete

Kuchař, který umí zužitkovat všechno, si zaslouží úctu. Zrovna kuře se dá využít se vším všudy. Než začnete vařit, musíte ho však správně naporcovat. ...

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč