0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

7 nejlepších dokumentů o surovinách a jídle, které musíte vidět

Truffle Hunter
ZDROJ: Febiofest
sdílet:

Mnoho lidí má jídlo jako koníček, se kterým se pojí neustálé vzdělávání. Skvělým zdrojem informací z oboru jsou dokumenty. Pokud nechcete sáhnout vedle, tady je výběr těch, jenž se setkaly s celosvětovým úspěchem.

Jiro's Dreams of Sushi (2011) 

Jeden z nejoblíbenějších dokumentů o jídle sleduje život Japonce Jira Ona, 85letého sushi mastera, který je ve svém oboru považován za nejlepšího na světě. Jeho malá restaurace s 10 místy se nachází u stanice tokijského metra, podává se v ní jen jeden chod a na rezervaci se čeká i několik měsíců.

 • Jako první podnik svého druhu získala tříhvězdičkové ocenění v průvodci Michelin. Vizuální stránka i režie jsou ohromující a souvisejí s Jirovým neustálým úsilím o dokonalost.
 • Nezapomeňte si jako občerstvení připravit sashimi nebo maki! A mimochodem, Jiro stále žije, letos (v roce 2022) mu bylo 96 let.

Super Size Me (2004) 

I přes to, že se poslední dobou mluví o tom, že McDonald's vlastně není tak špatný, se mu po shlédnutní tohoto dokumentu budete pravděpodobně budete nějakou dobu vyhýbat obloukem.

 • Hlavní hrdina Morgan Spurlock se pustí do sociálního experimentu –⁠ jaké to bude, když budete jíst měsíc k snídani, obědu i k večeři pouze jídlo z McDonald's?

Fantastic Fungi (2019) 

Tenhle dokument není primárně o jídle. Hlavní roli v něm totiž hrají houby, avšak nejen ty jedlé, ale všechny houby světa. To znamená i různé plísně či lišejníky, a také psychotropní houby lysohlávky, kterým je věnována pozornost z hlediska léčby duševních nemocí.

 • Dozvíte se, jak moc jsme si my lidé s houbami podobní a proč by bez nic nemohl fungovat svět. Zjistíte, že podhoubí není jen všude kolem nás, ale i v nás.

The Truffle Hunters (2020) 

U hub ještě chvíli zůstaneme. Oceňovaný dokument The Truffle Hunters se zaměřuje na ty nejvzácnější z nich, na bílé lanýže. Jak je najít, ví jen pár zkušených lovců v severní Itálii. Se speciálně vycvičenými psy se vydávají po desítky let na lov a zachovávají tak tradici, která se předává z generace na generaci. Poslední dobou však musí čelit vychytralým překupníkům a chamtivým mladším generacím sběračů.

 • Dokument můžete shlédnout 3. 5. 2022 v rámci Febiofestu na akci zvané Culinary Cinema. Po filmu vám uvaří lanýžové menu šéfkuchař restaurace Červený jelen Marek Finchtner.

Noma: My Perfect Storm (2015)

Restaurace Noma se nachází v Kodani a již několikrát byla vyhlášena nejlepší restaurací na světě. Tento titul změnil pro šéfkuchaře Reného Redzepiho vše a během pár měsíců se ocitl tak trochu v pasti. Na jedné straně chce pokračovat ve své práci, ke které potřebuje klid, na druhé čelí frustraci a úzkostem z toho, že se musí udržet na vrcholu.

For Grace (2015)

Tento dokumentární film z roku 2015 sleduje šéfkuchaře Curtise Duffyho, jak mění svou chicagskou restauraci Grace v nejvyhledávanější restauraci v zemi. Sledujte, jak michelinskou hvězdou oceněný Duffy buduje restauraci doslova od základů, navrhuje vlastní kuchyni a jídelní lístek. S ohledem na jeho mládí obklopené tragédiemi, jde o inspirativní a povznášející snímek.

Wasted! The Story of Food Waste (2017)

Informativní a zábavný dokumentární film Wasted! The Story of Food Waste, který natočil slavný šéfkuchař Anthony Bourdain, vás provede celým světem a ukáže vám 1,3 miliardy tun jídla, které se každoročně vyhodí, a lidi, kteří se tomu snaží zabránit.

 • Dokument odhaluje zločinné plýtvání potravinami a to, jak přímo přispívá ke změně klimatu, a ukazuje nám, jak může každý z nás provést malé změny.

Související články

Autor: Karolína Waberová

Apetit magazín

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party
 • Jak na to

6 tipů, jak uspořádat zábavnou letní party

Spřádáte plány na následující víkend? Co takhle svolat rodinu či kamarády a uspořádat nezapomenutelnou grilovací party? Chuť domácích burgerů, šťavnatých steaků nebo grilované zeleniny zaručí, že se všichni zúčastnění budou olizovat až za...
Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět
 • Zdraví a výživa

Keto dieta a všechno, co o ní potřebujete vědět

Potraviny s označením keto a stejnojmenná dieta jsou momentálně velkým hitem a valí se na nás ze všech stran. Keto propaguje celá řada celebrit a influencerů jakožto rychlý a spolehlivý způsob, jak docílit vysněné figury. Seznamte se s...
Komerční sdělení
Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?
 • Zdraví a výživa

Superpotraviny dobývají svět. Po kterých Češi šílí?

Superpotraviny a takzvané potraviny budoucnosti si čím dál více získávají na popularitě. Pandemie koronaviru, ale také obavy o životní prostředí přivedly mnoho Čechů ke zdravější stravě. Které značky jsou nejpopulárnější? A proč Češi šílí...
Co pijí Řekové? Poznejte ouzo s chutí lékořice
 • Tipy a triky

Co pijí Řekové? Poznejte ouzo s chutí lékořice

Poznejte s námi jeden ze symbolů Řecka –⁠ alkoholický nápoj ouzo (čti úzo) výjimečný svou lékořicovou chutí. Z čeho se ouzo vyrábí, jak ho správně pít a co je takzvaný ouzo efekt? ...
Jak na masové kuličky
 • Tipy a triky

Jak na masové kuličky

Dají se různě ochucovat  a připravit na sto způsobů. Lze je péct v troubě a taky mrazit. Masové kuličky mají jenom samá plus a na našich redakčních večírcích zmizí vždycky jako první. Potřebujete další důvod k tomu je vyzkoušet? ...

Obchod Apetit