Recepty na domácí pizzu
Bazalka, rajčata a mozzarella jsou tři suroviny, bez kterých se neobejde pizza Margherita - naprostý základ italské gastronomie. Zřejmě i proto se jejich barvy dostaly až na italskou vlajku. Nebo to bylo naopak? Klíčovou roli u pizzy hraje jak kvalita surovin, tak dokonalé těsto na pizzu, které musí být křupavé a nadýchané. Olivy, ančovičky nebo šunka jsou pak už jen třešinka na dortu.
...Domácí těsto na pizzu
Dnes všem známá podoba pizzy pochází z městečka Neapol. Neapolská pizza je charakteristická svým širokým dozlatova vypečeným okrajem a vůní po dřevěném uhlí.
Neapolská pizza (pizza Napoletana) má svůj certifikovaný kulatý tvar, způsob přípravy v pecích na dřevo i specifické požadavky na ingredience. Ve skutečnosti se však v Itálii setkáte s různými tvary i druhy těsta, stejně tak si pizzu můžete připravit i doma v troubě.
Jak na to?
- Těsto na pizzu se skládá z mouky, droždí, olivového oleje, soli a vody. Nic víc nepotřebujete.
- Ideální je těsto nechat kynout přes noc v lednici a teprve pak se pustit do pečení.
- Co se týče pečení, pizzu pečte vždy na nejvyšší možnou teplotu.
- Pokud stojíte o pizzu s křupavým a odfouknutým okrajem, řešením je tzv. pečící pizza kámen. Tato kamenná deska dokáže udržet v domácí troubě vysokou teplotu, podobně jako v kamenné troubě v pizzeriích, což je klíčem k úspěchu.
Rajčatový základ na pizzu
Na pizzu se obvykle nepoužívají čerstvá rajčata, protože jsou málo výrazná a příliš vodnatá. Těsto by tak mohlo být po upečení rozmáčené.
Lepší variantou je tzv. sugo, sladkokyselá rajčatová omáčka z rajčatového pyré (passaty) ochuceného cibulí, česnekem, oreganem, cukrem, solí a octem.
Na rajčatový základ se nejlépe hodí rajčata odrůdy San Marzano, která mají výraznou chuť a pevnou dužinu.
Co patří na pizzu?
V zásadě můžete na pizzu použít cokoliv, co máte rádi: dušenou či sušenou šunku, salámy (pepperoni), ančovičky, sardinky, dary moře, houby, olivy, kapary, zeleninu (čerstvá rajčata, pečené papriky) i ovoce (fíky, ananas).
Asi nejkontroverznější pizzou na světě je americká pizza Hawaii, spojující rajčatový základ se šunkou, sýrem a ananasem. Buďto ji milujete, nebo nepovažujete za autentickou a hodnou pozornosti.
Existují však receptury na pizzu, které používají ověřené kombinace surovin a chutí. Ty jsou sázkou na jistotu:
- Pizzu Margherita tvoří sugo, mozzarella, čerstvá bazalka a olivový olej.
- Minimalistickou pizzu marinara zdobí sugo, plátky česneku, olivový olej a voňavé oregano.
- Pizza Napoletana spojuje sugo s mozzarellou a výraznou chutí ančoviček.
- Pizza prosciutto cotto je jen rajčatový základ, dušená šunka a mozzarella.
- Pizza quattro formaggi se často dělá bez použití rajčat, mívá smetanový základ a snoubí se v ní čtyři druhy sýra např. mozzarella, gorgonzola, grana padano a pecorino.
- Pizza con funghi staví na rajčatovém základu s mozzarellou a žampióny, které obvykle doplňuje ještě dušená šunka.
- Pizza con salami je na rajčatovém základu s mozzarellou a vypečenými kolečky suchého paprikového salámu.
- Pizza capricciosa je zajímavá použitím artyčoků ve spojení se šunkou, černými olivami, žampióny, sugem s mozzarellou.
- Pizza quattro stagioni je pro nerozhodné – každá část je jiná: 1/4 Margherita, 1/4 prosciutto cotto, 1/4 salami, 1/4 quattro formagi.
Celý popis