0

Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Co jsou sladké sójové boby edamame a jak s nimi naložit

edamame
ZDROJ: MYCCF/Pixabay
sdílet:

Nezralé sójové boby edamame bývají v různých úpravách součástí asijských pokrmů a spolehlivě je též najdeme v havajské poke bowl. Kde je sehnat, jak si je připravit a jaké mají přínosy pro zdraví? Vyzkoušejte tuto tisíce let známou surovinu v moderním gastronomickém pojetí.

Nezralé, a přesto jedlé sójové boby

Edamame je japonský název pro fazolky či boby ukryté v zeleném lusku sójového bobu, v Japonsku edamame milují. Konzumují pse ouze fazole, lusk je příliš vláknitý. Boby mají sytě zelenou barvu a nezralost jim dodává příjemnou sladkou chuť (bývají také označovány jako sladké sójové boby) a jsou plné zdraví prospěšných látek.

 • Edamame se stejně jako například zelený hrášek řadí mezi zeleninu, zatímco zralý a suchý hrách či sójové boby patří mezi luštěniny.
 • Pro svou chuť, snadnou přípravu se edamame staly nedílnou součástí jídelníčku vegetariánů a veganů.
 • Nejde o novodobou moderní potravinu, lidé si edamame oblíbili již před více než 5 tisíci lety.
 • Tradičně vaří v páře celé lusky jen se špetkou soli. Vykusování sladkých zelených bobů z lusku se stává populární gastronomickou kratochvílí v japonských bistrech v západních zemích.
 • Vyloupané edamame se přidávají do polévek, salátů, dušených pokrmů a nudlí. 
 • Obsahuje relativně hodně bílkovin, které tvoří zhruba desetinu hmotnosti.

Sladké fazole s bohatou nutriční hodnotou

Toužíte si pochoutku v podobě sytě zelených sladkých sójových bobů připravit doma a nevíte, kde je sehnat? Koupit je můžete například v prodejnách zdravé výživy nebo internetových obchodech. Edamame se prodávají v mnoha provedeních, narazit tak můžete například na:

 • Čerstvé - při přípravě je stačí vyloupat z lusků a krátce povařit.
 • Mražené - prodávají se buď již vyloupané, nebo nevyloupané i s luskem. Obojí před podáváním krátce povařte. Boby se slupkou po uvaření vyjměte z lusku a ten pak vyhoďte nebo boby z lusků vykousejte.
 • Naložené - edamame ve slaném nálevu jsou měkké, méně sladké a řadí se mezi japonské potraviny.
 • Pražené - často například s příchutí wasabi. Skvělé jsou jako chuťovka na chroupání.

Edamame jsou oblíbené nejen pro svou sladkou chuť, ale také pro bohatou výživovou hodnotu. Poskytují tělu důležitý vitamin K, kyselinu listovou a řadu minerálů jako vápník, fosfor a draslík. 

Související články

Zázračné luštěniny: Levné, syté a lahodné
 • Tipy a triky

Zázračné luštěniny: Levné, syté a lahodné

Ať už jste příznivcem luštěnin nebo vás tato surovina kvůli nadýmání příliš neláká, podívejte se na naše dnešní tipy, kde se zabýváme bohatým výživovým přínosem pro lidský organismus a také vám poradíme, jak nadýmání předcházet. Nechybí ani...
Autor: Šárka Měřičková

Apetit magazín

STORY
Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Jak udržet jídlo (i kuchyni) v suchu a čistu?

Kuchyně je jádro domácnosti. Nejenže v ní vznikají veškeré dobroty pro vaše nejmilejší, ale také v ní trávíte poměrně dost času. Aby byl efektivní a veškerá příprava jídla šla doslova od ruky, je potřeba mít ty správné kousky. ...

Obchod Apetit