Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Poke bowl: Zdravá a efektní miska barev a chutí

Poke bowl
ZDROJ: Unsplash/Mia Sua
sdílet:

Už jste ochutnali pestrobarevnou misku plnou vitaminů, minerálů a dokonalé chuti? Pokud se s poke bowl osobně dosud neznáte, určitě byste to měli napravit. Prozradíme, odkud se k nám tento hit dostal a jak si poke bowl připravit doma.

Poke miska pochází z Havaje, kde se stala oblíbenou už v 70. letech minulého století. Přidávají se do ní místní dary moře, vykostěné filetované syrové ryby ochucené černou havajskou solí, mořské řasy a pečené mleté maso.

Největší slávy se poke bowl dostalo okolo roku 2012, kdy rozšířila do Severní Ameriky. Mezi rokem 2014 a 2016 se zdvojnásobil počet havajských restaurací, které nabízely poke bowl.

  • Svůj název získala poke bowl (havajsky bychom měli vyslovovat poke-ay) podle způsobu přípravy. V havajštině znamená poke krájet nebo porcovat.
  • Úpravu jídla i jeho pojmenování nevymysleli kuchaři v tradičních havajských restaurací, ale rybáři. Během rybaření se chtěli na svých člunech něčím nasytit, a tak část úlovku vykostili, nakrájeli na tenké plátky, ty pak okořenili a jedli syrové.
  • Můžete se také setkat s budha bowl (vegetariánská verze) či steak bowl (rybu nahradily plátky hovězího steaku), ale také acai (smoothie) bowl (snídaňová verze).
  • Poke bowl se servíruje do dřevěných, keramických či kokosových misek a jí se hůlkami. 

Z čeho si poke bowl připravit

Ačkoli základ tvoří tradiční havajské suroviny, dochucení je ovlivněno japonskou kuchyní. O poke bowl se často říká, že je vlastně rozložené sushi. Podobnost i inspiraci s japonským sushi určitě nacházíme. Poke bowl se ochucuje sójovou omáčkou a sezamem. Základ jídla tvoří syrová či marinovaná ryba, sushi rýže a zelenina spolu s ovocem, často je doplňuje i salát z mořských řas.

  • Rýže. Tvoří základ jídla. Do připravené misky se servíruje jako první a bývá vlažná, skvěle tak vynikne kontrast se studenou rybou. Běžně se používá rýže na sushi, uvařit však můžete také jasmínovou. Ochuťte ji rýžovým octem, sezamovým olejem a sójovou omáčkou.
  • Ryba. Hlavní hvězdou poke bowl jsou plátky čerstvé či marinované ryby. Na Havaji se nejčastěji podává tuňák žlutoploutvý, kvůli přemíře rybolovu je však ohroženým druhem. Použít můžete vaši oblíbenou rybu (losos, úhoř), krevety, či kraba. Ryba by měla být čerstvá. Pro intenzivnější chuť nakrájenou rybu zalijte sójovou omáčkou, sezamovým olejem, citronovou šťávou, přidejte česnek, špetku mořské soli a nechte alespoň tři hodiny marinovat v chladu lednice, nejlépe však přes noc.
  • Pro bezmasé verze využijte marinované tofu, cizrnový hummus či houby.

  • Zelenina. Do poke bowl využít přebytky zeleniny z lednice či si připravit vaši oblíbenou kombinaci. V restauracích se často setkáte se strouhanou mrkví, plátky ředkviček, kousky salátové okurky, červeného zelí, dušené brokolice, kapusty či špenátu. Důležitou složkou bývá avokádo nakrájené na tenké plátky, které dodává jídlu krémovost. Zelenina se podává většinou syrová, v pokojové teplotě. Pro zlepšení chuti se nebojte zeleninu předem nakvasit, fermentací získá další rozměr chuti i prospěšné složky. Chybět by nemělo ani něco říznějšího, přidejte třeba červenou cibuli či jarní cibulku, čerstvý zázvor nebo chilli papričku.
  • Ovoce. Pro exotický nádech se nebojte využít i netradičního ovoce, chuť ryb skvěle doplňuje mango, ale také ananas, či kousky dužiny čerstvého kokosu.

Další suroviny

Minerály a prospěšné látky dodáte misce použitím salátu z mořských řas, které koupíte sušené ve zdravé výživě či specializovaných asijských potravinách. Řasy nechte 20 minut předem namočit, aby získaly objem. Pokud se vám nepodaří sehnat salát, využít můžete také plátů mořských řas na přípravu sushi, stačí je nakrájet na menší proužky.

  • Oblíbenou přísadou jsou také nezralé sójové boby edamame, které se před podáváním krátce povaří či osmahnou.  
  • Misku mlžete dochutit mořskou solí, černým i světlým sezamem, čerstvou šťávou z citronu, tamari omáčkou, medem, wasabi, sladkokyselou omáčkou, majonézovou zálivkou, kokosovým cukrem, čerstvým koriandrem či petrželkou či nori lupínky.

Zdroje informací: časopis Apetit, BBC Good Food, Tasty, Food Insider

Související recepty

Související články

Autor: Hana Kovaříková

Apetit magazín

AD
Sbohem chaosu v kuchyni: ušetříte místo i nervy!
  • Zajímavosti

Sbohem chaosu v kuchyni: ušetříte místo i nervy!

Říká se, že dobrý kuchař nikdy neviní své nástroje. Ale přiznejme si, kdo z nás nezažívá frustraci, když pátrá po té správné pánvičce schované někde mezi hromadou jiného nádobí? Pokud vaše kuchyň občas připomíná přeplněnou skříň, které...