Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Jak pečovat o formičky na cukroví, aby vám vydržely jako nové?

Oprášili jste po roce oblíbená vánoční vykrajovátka, ale s hrůzou zjišťujete, že pod nánosem prachu se ukrývá postupující koroze? Nemusíte hned kupovat nová. Poradíme vám, jak se zbavit rzi, aby byly vaše formičky zase jako ze škatulky.
17. 12. 2020 | Autor: Petr Šúth

Rádi jste se jako malí prohrabovali hromádkou starých nerezových formiček, které vesele cinkaly, kdykoli jste do nich zabořili ruce? Pokud chcete, aby vám rodinná vykrajovátka vydržela pro další generace, vyplatí se jim věnovat náležitou pozornost, i když jste dětským hrám už odrostli.

3 tipy, které vám urychlí a usnadní pečení vánočního cukroví

Již od dob našich babiček se traduje, že se pečení rovná těžké a zdlouhavé práci. Ve spoustě případů ale je sice třeba...

I když dnes seženete v obchodech plastové formičky za příznivou cenu, těm plechovým se zkrátka nevyrovnají. Jestliže budete o své formičky alespoň trochu pečovat, usnadníte si přípravy na pečení v nadcházejících letech. Jak je ale vyčistit a udržet čisté, abyste mohli vykrajovátka napřesrok znovu použít?

Vykrajované vanilkové rohlíčky

Na válení vanilkových rohlíčků vás příliš neužije? A už vůbec nemáte jeden jako druhý? Máme pro vás...

Mýt, či nemýt?

Půjčili jste svým známým pár nerezových vykrajovátek a oni je po celodenním pečení nechali v dobré vůli umýt v myčce? Dost možná vám prokázali medvědí službu: nerezová vykrajovátka jsou totiž opatřena ochrannou vrstvou, která prodlužuje jejich životnost.

Jakmile se tato vrstva naruší (například při použití chloru nebo chemie, kterou obsahují tablety do myčky), začíná docházet ke vzniku koroze. Proto je dobré vyhnout se různým desinfekcím a čistidlům, které by mohly formičky ještě více poškodit.

Trocha teplé vody úplně stačí

Při čištění si vystačíte s teplou vodou a jemnější houbičkou. Až budete mít napečeno, zlehka je opláchněte a osušte papírovými ubrousky. Nenechávejte je venku na utěrce, aby oschly samy. Pokud je vystavíte delšímu působení vody, zaděláváte si na zbytečný problém.

Chcete-li mít jistotu, že budou formičky před uklizením suché, můžete je nechat proschnout na radiátoru. Následně je pečlivě uschovejte na suchém místě. Až budete příště chtít překvapit své nejbližší tácem s voňavým cukrovím, náčiní budete mít připraveno k okamžitému použití.

Tradiční ořechové cukroví

Polovina prosince je za námi a Štědrý den nás čeká přesně za týden. To znamená, že v kuchyni je všude mouka, vajíčka,...

Jak se zbavit rzi u formiček na cukroví?

Pokud jste objevili formičky v žalostném stavu, nevěšte hlavu. Vyzkoušejte některý z osvědčených postupů, které používaly už naše babičky. Zbavíte se vrstviček rzi a zašlých nečistot, aniž byste museli při čištění vypustit duši. Jak na to?

1. Kypřicí prášek s vodou

Formičky vložte do hrnce, zalejte vodou a přisypejte jeden nebo dva prášky do pečiva. Vařte asi deset minut. Potom hrnec odstavte z plotny, nechte vykrajovátka na cukroví vychladnout a pořádně je osušte.

Namísto kypřícího prášku můžete zkusit přidat pár lžic jedlé sody nebo hydroxid sodný, kterým odstraníte i slabší připáleniny. Nezapomeňte ale, že nádobí musí být z nerezu, jinak byste je mohli nenávratně poškodit.

2. Sůl s citronem

Sodu můžete také smíchat s vodou: vzniklou směsí potřete zrezavělá místa a nechte působit. Obdobně můžete smíchat citronovou šťávu se solí.

3. Coca cola

Zbylo vám v lednici trochu Coca-coly? Zkuste do ní formičky a vykrajovátka naložit přes noc. Měla by rozpustit usazené nečistoty. Do pečení se tak s trochou štěstí budete moci pustit hned další ráno.

Nápoj na Vánoce: horké jablko s brandy

Nápoj na Vánoce: horké jablko s brandy

Svařené víno patří k adventní klasice. Jablečná šťáva s brandy a kořením mu však zdatně konkuruje.

Pokud v mezičase přemýšlíte, jakými dobrotami vyzdobit jídelní stůl, malou inspiraci najdete pod článkem. Uvidíte, že cukroví zmizí z talířů tak rychle, že je nebudete stačit doplňovat.

Související

7 druhů cukroví, které se nepeče

7 druhů cukroví, které se nepeče

Tuhle přehlídku sedmi druhů si zamilujete. Vaše trouba může v klidu odpočívat, protože tyto recepty ji zkrátka...

Florentinské cukroví

Všechny chutě Vánoc v jediném kousku cukroví

Dvanáctero cukroví

Pečte s námi a podle nás. Naše vánoční cukroví je dokonalé, báječné a luxusní.

Mimozemsky zdravé vánoční cukroví

Vánoce se kvapem blíží a všichni jako každý rok pečou cukroví. Rohlíčky, perníčky nebo linecké určitě zvládne každý,...

Poznejte kouzlo veganského a raw cukroví

Je zdravé, neobsahuje živočišné produkty, a navíc ho vyrobíte za pět minut dvanáct. Řeč je o veganském a raw cukroví,...

Přidat komentář