Přihlášení do mého Apetitu


Přihlášení


Nová registrace Zapomenuté heslo

Jak pečovat o formičky na cukroví, aby vám vydržely jako nové?

Jak pečovat o formičky na cukroví, aby vám vydržely jako nové?
sdílet:

Oprášili jste po roce oblíbená vánoční vykrajovátka, ale s hrůzou zjišťujete, že pod nánosem prachu se ukrývá postupující koroze? Nemusíte hned kupovat nová. Poradíme vám, jak se zbavit rzi, aby byly vaše formičky zase jako ze škatulky.

 

Rádi jste se jako malí prohrabovali hromádkou starých nerezových formiček, které vesele cinkaly, kdykoli jste do nich zabořili ruce? Pokud chcete, aby vám rodinná vykrajovátka vydržela pro další generace, vyplatí se jim věnovat náležitou pozornost, i když jste dětským hrám už odrostli.

I když dnes seženete v obchodech plastové formičky za příznivou cenu, těm plechovým se zkrátka nevyrovnají. Jestliže budete o své formičky alespoň trochu pečovat, usnadníte si přípravy na pečení v nadcházejících letech. Jak je ale vyčistit a udržet čisté, abyste mohli vykrajovátka napřesrok znovu použít?

Mýt, či nemýt?

Půjčili jste svým známým pár nerezových vykrajovátek a oni je po celodenním pečení nechali v dobré vůli umýt v myčce? Dost možná vám prokázali medvědí službu: nerezová vykrajovátka jsou totiž opatřena ochrannou vrstvou, která prodlužuje jejich životnost.

Jakmile se tato vrstva naruší (například při použití chloru nebo chemie, kterou obsahují tablety do myčky), začíná docházet ke vzniku koroze. Proto je dobré vyhnout se různým desinfekcím a čistidlům, které by mohly formičky ještě více poškodit.

Trocha teplé vody úplně stačí

Při čištění si vystačíte s teplou vodou a jemnější houbičkou. Až budete mít napečeno, zlehka je opláchněte a osušte papírovými ubrousky. Nenechávejte je venku na utěrce, aby oschly samy. Pokud je vystavíte delšímu působení vody, zaděláváte si na zbytečný problém.

Chcete-li mít jistotu, že budou formičky před uklizením suché, můžete je nechat proschnout na radiátoru. Následně je pečlivě uschovejte na suchém místě. Až budete příště chtít překvapit své nejbližší tácem s voňavým cukrovím, náčiní budete mít připraveno k okamžitému použití.

Jak se zbavit rzi u formiček na cukroví?

Pokud jste objevili formičky v žalostném stavu, nevěšte hlavu. Vyzkoušejte některý z osvědčených postupů, které používaly už naše babičky. Zbavíte se vrstviček rzi a zašlých nečistot, aniž byste museli při čištění vypustit duši. Jak na to?

1. Kypřicí prášek s vodou

Formičky vložte do hrnce, zalejte vodou a přisypejte jeden nebo dva prášky do pečiva. Vařte asi deset minut. Potom hrnec odstavte z plotny, nechte vykrajovátka na cukroví vychladnout a pořádně je osušte.

Namísto kypřícího prášku můžete zkusit přidat pár lžic jedlé sody nebo hydroxid sodný, kterým odstraníte i slabší připáleniny. Nezapomeňte ale, že nádobí musí být z nerezu, jinak byste je mohli nenávratně poškodit.

2. Sůl s citronem

Sodu můžete také smíchat s vodou: vzniklou směsí potřete zrezavělá místa a nechte působit. Obdobně můžete smíchat citronovou šťávu se solí.

3. Coca cola

Zbylo vám v lednici trochu Coca-coly? Zkuste do ní formičky a vykrajovátka naložit přes noc. Měla by rozpustit usazené nečistoty. Do pečení se tak s trochou štěstí budete moci pustit hned další ráno.

Pokud v mezičase přemýšlíte, jakými dobrotami vyzdobit jídelní stůl, malou inspiraci najdete pod článkem. Uvidíte, že cukroví zmizí z talířů tak rychle, že je nebudete stačit doplňovat.

Související články

Autor: Apetit

Apetit magazín

Obchod Apetit

Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
319 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč
Dostupný
399 Kč
279 Kč