Kuchařky Apetit ČÍST ONLINE ČÍST KUCHAŘKY ONLINE DOPRAVA ZDARMA
Menu
Přihlašení
Uživatelské jméno
Heslo
Info ikona

Medvědí česnek: (ne)známá léčivka s magickými účinky

Medvědí česnek se stal hitem posledních let. Není se čemu divit: na naše tělo má doslova blahodárný vliv. A co je na něm nejlepší? Možná vám roste přímo za domem. Stačí se vydat na procházku do nejbližšího lesa. Poradíme vám, jak medvědí česnek využít v kuchyni a jak ho skladovat, aby vám vydržel i na horší časy.
2. 3. 2021 | Autor: Petr Šúth

Medvědí česnek (Allium ursinum) je léčivá bylina s podzemními 4–6 cm dlouhými cibulemi. Nadzemní část rostliny dorůstá do výšky 15–40 cm a poznáte ji podle kulovitých bílých kvítků, které voní po česneku. Daří se ji především v lužních lesích nebo na úpatí svahů, kde tvoří bohaté porosty. Na medvědí česnek ale můžeme narazit i v okrasných zahradách, které příjemně rozvoní svým nezaměnitelným aroma.

Síla medvědího česneku

Medvědí česnek údajně získal své jméno podle toho, jak jeho cibulky chutnají medvědům, kteří je vyhrabávají ze země. Má...

Síle medvědího česneku podlehli i staří Římané

Medvědí česnek patří mezi tzv. jarní efemeroidy, skupinu rostlin, která kvete už časně zjara. Můžete ho spatřit ještě dříve, než roztaje poslední sníh a stromy se znovu začnou zelenat. Pokud si vyrazíte na procházku do nedalekého lesa, možná ho spatříte už teď – do plné síly dorůstá od března do června. V této době využívá pro svůj růst maximum slunečních paprsků, které by později přes husté koruny stromů pronikaly jen stěží.

Medvědí česnek má v evropských končinách dlouhou historii. Jeho účinky znali už staří Římané, vždyť samotné pojmenování údajně používal už Gaius Plinius. Jeho účinky byly důvěrně známé i Keltům a Germánům. A protože kvetl brzy na jaře, začali si lidé spojovat jeho rozkvět s probouzením medvědů (odtud také získal svůj název).

Česnek v tradiční kuchyni

Česnek je spolu s cibulí základem většiny českých pokrmů už odnepaměti. Jeho pěstování není příliš náročné a využití...

Sběr medvědího česneku

Medvědí česnek je nejlepší čerstvý. Nejčastěji se sbírají listy nebo stonky. Poznáte ho podle typické česnekové vůně, která je ale méně výrazná než u česneku kuchyňského. Pokud si na svačinu dopřejete malé množství, nemusíte se obávat, že by vám po zbytek dne překážel nelibý zápach z úst.

Dejte si ale pozor. Medvědí česnek se nápadně podobá konvalince, která je na rozdíl od něj jedovatá. Proto sbírejte pouze listy, které dobře poznáte. Můžete si pomoci jednoduchým testem: promněte listy mezi prsty. Pokud ucítíte ono česnekové aroma… vybrali jste správnou rostlinku.

Jaké má medvědí česnek účinky?

Medvědí česnek je nabitý účinnými látkami. Obsahuje vitamin C, ale také minerály jako vápník, hořčík a velké množství železa. Je známý jako prověřené antibiotikum, fungicid a antioxidant (také proto se těší velké oblibě u příznivců jarního detoxu).

7 superpotravin, které pomohou s jarním detoxem

Pomalu, ale jistě se blíží jaro a s jeho příchodem přemýšlíme nad pořádným jarním úklidem. Ten se ovšem nemusí týkat...

Medvědí česnek je spolehlivým pomocníkem v boji s nejrůznějšími zdravotními neduhy. Pomáhá při:

 • nachlazení
 • lehčích dýchacích obtížích
 • mykózách
 • zvýšeném krevním tlaku
 • zácpě a nadýmání
 • nespavosti
   

Během detoxikační kúry napomáhá čištění ledvin a jater. Posiluje imunitu a působí jako prevence při revmatických potížích nebo nechutenství, kdy podporuje náš apetit.

Využití medvědího česneku v kuchyni

Medvědí česnek má v domácnosti široké využití: šťávu z listů můžeme použít na výrobu hmyzího repelentu nebo přírodní dezinfekce. Pokud dáváte přednost kulinářství, můžete medvědí česnek pokrájet do pokrmů nebo si z něj připravit třeba osvěžující salát.

Další variantou je pesto z medvědího česnekuJak pesto připravit?

 1. Lístky česneku omyjte, pořádně osušte a natrhejte na menší kousky.
 2. Vložte do nádoby a tyčovým mixérem listy opatrně rozmixujte.
 3. Směs vložte do sklenice, přijdete sůl, olej a uzavřete.
   

Hotové pesto vám v lednici vydrží po celý rok. Přidávejte ho průběžně do svých pokrmů a vůně jara se z vaší kuchyně neztratí. A pokud vám nějaké listy zbyly, můžete je uskladnit.

Špagety s pestem z medvědího česneku

Když mám víc času, dám si práci a pesto utluču v hmoždíři. Má pak hrubší strukturu a krásně v něm...

Jednoduše lístky očistěte, pečlivě osušte a nesekejte. Nakonec je zabalte do obyčejného sáčku, který uložíte v mrazničce. Osvědčenou přírodní medicínu tak budete mít vždy po ruce.

Byla vaše výprava do lesa úspěšná a zrovna přemýšlíte, jak s medvědím česnekem naložit? Nakoukněte do sekce pod článkem, kde nejdete pár tipů na česnekové dobroty, které nastartují váš organismus do nového dne.

Související

Bulky s medvědím česnekem

Na jaře zdobívají koberce lístků a drobných bílých kvítků medvědího česneku lužní lesy. Údajně získal své jméno...

Zelené fazolky s česnekem a mátou

Máta dodá kombinaci česneku a fazolek neobvyklý svěží tón. Čerstvé zelené fazolky, které jsou základem salátu, mají...

Rizoto s medvědím česnekem

Vyzkoušejte ,medvědí rizoto‘ – doplníte tak dávku jarní energie...

Ryba v těstíčku s řeckým česnekovým pyré

Na první pohled obyčejná smažená ryba s kaší, ve skutečnosti pikantní delikatesa...

Domácí pesto: poradíme vám jak na něj a kde ho využít

Nevíte, co s přebytkem bylinek? Vyrobte si domácí pesto. V obchodech sice běžně seženete to bazalkové nebo ze sušených...

Sedmikrásky nepatří jen na zahradu, ale i do talíře

Když se řekne sedmikráska, všichni si asi vybavíme hezkou malou rostlinku se žlutým středem a bílo-růžovými okvětními...

Podběl lékařský je vhodný nejen při kašli, prozradíme vám jeho další účinky

Nápadně žlutá rostlinka z dálky připomínající pampelišku je mnohem všestrannější bylinkou, než by se mohlo zdát. Kdy a...

Pažitka: zázračná bylina pro dobré trávení a krevní tlak

Pažitku dobře známe jako bylinu s dlouhým stonkem, jejíž květ může být pro svou příjemnou fialovou barvu krásnou...

Podběl lékařský je vhodný nejen při kašli, prozradíme vám jeho další účinky

Nápadně žlutá rostlinka z dálky připomínající pampelišku je mnohem všestrannější bylinkou, než by se mohlo zdát. Kdy a...

Přidat komentář