Na naše babičky vzpomínáme nejen před Vánoci, kdy připravujeme vánoční cukroví. Teď by se ale jejich rady asi hodily víc. Ve spolupráci s kulinárním webem Toprecepty.cz jsme vybrali pět nejlepších receptů na vánoční cukroví a doplnili je radami našich babiček.
Přestože babičky neznaly moderní cukroví a na nějaké čokoládové lanýže se šampaňským ani nepomyslely, vždy jsme si u nich báječně pochutnali. Pokud milujete tradiční vánoční cukroví, podle těchto vyzkoušených a léty prověřených receptů si jej můžete upéct i vy.
Linecké pečivo
Nejslavnějším symbolem Vánoc je rozhodně linecké pečivo. Můžeme si ho připravit předem a pomocí vykrajovátek upéct různé tvary, které se pak k sobě lepí marmeládou a zdobí různými polevami.
U lineckého pečiva je důležité pravidlo 3-2-1, což znamená 3 díly mouky, 2 díly tuku a 1 díl cukru. K tomu už jen jeden žloutek a máte hotovo.
Masarykovo cukroví
Tato laskomina nemá svůj název jen tak pro nic za nic. Jde o vzpomínku na prvního prezidenta československé republiky Tomáše Garrigue Masaryka. Ten prý rád mlsal a v Lánech se neobešli bez jeho oblíbené pochoutky.
Masarykovo cukroví je plné ořechů, které se musí předem namočit a nasekat na hrubé kousky. Pak se zapracují do těsta, které se vyválí na válečky. Ty necháme ztuhnout v lednici, pak je nakrájíme a pečeme. Posléze se ještě obalí v moučkovém cukru.
Medvědí tlapky nebo pracny
Dalším cukrovím, které k Vánocům neodmyslitelně patří, jsou medvědí tlapky, kterým se říká i pracny. Poznáte je určitě podle specifického tvaru. Toto cukroví je potřeba péct mezi prvními druhy, protože potřebuje nějakou dobu na rozležení.
Medvědí tlapky jsou oblíbené, ale některé hospodyňky se jich bojí, protože jim po upečení zůstávají ve formičkách nebo se po vyklopení polámou. Na to existuje jednoduchý trik. Pokud používáte silikonové formičky, vytřete je nejdříve mastným papírem. U kovových formiček udělejte to samé, ale ještě je vysypte moukou.
Sádlovky
Typickým cukrovím našich babiček bývaly sádlovky. Vyžadují si trochu trpělivosti, ale výsledek stojí za to. Kakaové těsto se před tvarováním musí nechá uležet v chladu do druhého dne. Posléze se z něj tvarují kuličky s malými důlky. A až po upečení se každý důlek vyplní marmeládou, nejlépe rybízovou. Sádlovky jsou nejchutnější, když se pečou alespoň týden předem.
Išelské cukroví nebo dortíčky
Išelské cukroví je také velká lahůdka a vzpomínka na Vánoce u babičky. Základem jsou kolečka z kakaového těsta a ořechová náplň s pikantní marmeládou. To vše je polito čokoládou a nahoře trůní ořech.
Išelské cukroví se doporučuje péct maximálně dva týdny před Vánoci, ale pouhý týden bude asi ještě lepší. Rozleží se, a zároveň se krém nestihne zkazit.