TOP 5 superpotravin, které posílí tělo i mysl

TOP 5 superpotravin, které posílí tělo i mysl
sdílet:
Moderní životní styl umí dát našemu tělu pořádně zabrat. V jednom kuse někam spěcháme nebo bojujeme s problémy, které se na nás valí doma i v práci. Jak si v takových podmínkách udržet duševní pohodu? Zařaďte do svého jídelníčku tuhle pětici osvědčených superpotravin. Posílíte svou imunitu, a navíc si pochutnáte.

Superpotraviny: zázraky v naší kuchyni?

Mohlo by se zdát, že v posledních letech se se superpotravinami roztrhl pytel. Téma se pravidelně objevuje na titulních stranách časopisů o zdravé výživě, zatímco příznivci zdravého životního stylu jim někdy přisuzují téměř magické účinky.

Zdravé, hravé a lehké!

Zdravé, hravé a lehké!

Více

Superpotraviny jsou opravdu bohaté na živiny, které mohou mít pro naše tělo řadu pozitivních účinků: ukrývají v sobě důležité vitamíny a minerály, ale také antioxidanty, které snižují riziko vzniku závažných chorob i zánětů. V českém prostředí nejsou přitom zdaleka takovou novinkou, jak by se mohlo zdát. I v našich končinách se mnohé z nich využívají už stovky let. Které z nich by ve vaší domácnosti určitě neměly chybět?

1. Med

Sladkou dobrotu ze včelího úlu ochutnal snad každý z nás. Med (a nejen včelí) má pro náš organismus řadu prokazatelných účinků. Kromě toho, že slouží jako vydatný zdroj energie, má antibakteriální účinky a napomáhá při hojení ran. Patří mezi silné antioxidanty, jehož účinky dobře znaly i generace našich (pra)babiček. V kombinaci s mlékem působí med jako blahodárný elixír na pocuchané nervy. Proto se s oblibou přidává do křupavých sušenek nebo pečených pokrmů, jako jsou koláče nebo třeba kachní maso.

Skořicové lívance s medem

Skořicové lívance s medem

Více

2. Borůvky

Tmavé bobulky z našich lesů lahodí nejen oku, ale i tělu: mají totiž silné antioxidační účinky a chrání naše buňky před volnými radikály (látky, které v nadměrném množství poškozují organismus a přispívají ke vzniku civilizačních chorob). Navíc obsahují vlákninu, vitaminy C, K a minerály jako mangan, který podporuje nervový systém i správnou funkci kostí a chrupavek. Přibalte si občas borůvky na cestu do práce. Gurmáni si je mohou přidat do ovesné kaše nebo tvarohového dezertu. Až vás přepadne hlad, budete mít po ruce nejen lahodnou svačinku, ale také pořádnou porci zdraví prospěšných látek.

Báječné borůvky – ovoce plné zdraví

Báječné borůvky – ovoce plné zdraví

Více

3. Ořechy

Oříšky milujeme hned z několika důvodů: kromě neodolatelné chuti nás spolehlivě zasytí, ať už je zbaštíme jen tak, nebo s nimi vylepšíme domácí chléb či voňavé muffiny. Pod tvrdou slupkou najdeme celou řadů dalších užitečných látek, jako jsou vitaminy E, K nebo prospěšné fytosteroly, přispívající k redukci tzv. zlého cholesterolu.

Ořechy naslano: 4 ořechové delikatesy, kterým prostě neodoláte

Ořechy naslano: 4 ořechové delikatesy, kterým prostě neodoláte

Více

4. Avokádo

Tajemnému kouzlu zeleného ovoce propadly už celé zástupy labužníků. Stačí se jen podívat, jaké popularitě se v posledních letech těší toasty a chlebíčky natírané avokádem. Částečně snad za to může i cizokrajný původ: avokádo pochází až z Mexika, kde se údajně objevilo před více než deseti tisíci lety. Avokáda obsahují okolo 60 % mononasycených kyselin s protizánětlivými účinky a prospěšné mastné kyseliny. Nechybí ani antioxidanty, vláknina a minerály jako již zmiňovaný mangan nebo draslík a hořčík.  Díky svému složení pomáhá avokádo při hubnutí (snižuje hladinu cholesterolu), působí proti osteoporóze a chrání před újmou náš zrak.

20x lahodné avokádo

20x lahodné avokádo

Více

5. Quinoa

Patří do skupiny staroobilnin, jejíž pozitivní účinky znali už obyvatelé incké říše. Quinoa [ kinua ] se ve starých dobách těšila velké úctě a byla nazývána „matkou obilí". Ztracenou slávu získala zpátky teprve nedávno, a to díky vysokému podílu bílkovin, vlákniny a minerálů (fosfor, železo, zinek…).

Quinoa obsahuje také vysoké procento antioxidantů, mj. rostlinných flavonoidů s protirakovinnými a antidepresivními účinky. Pokud si quinou zpříjemníte třeba pracovní oběd, rozhodně nic nepokazíte. Vyzkoušejte třeba lehké a výživné rizotto nebo salát z quinoy. Zaručeně si pochutnáte a doplníte ztracenou energii.

Už se vám sbíhají sliny na další super-pochoutky? Prozkoumejte sekci pod článkem, kde najdete další inspiraci na zdravé delikatesy, které utuží vaše zdraví a potěší chuťové pohárky.

Související články

Ořechy ve slaném vaření
  • Tipy a triky

Ořechy ve slaném vaření

Ořechy si většinou vybavíme jako ozdobu čokoládového dortíku nebo jako náplň v závinu, ale proč je omezovat jenom na sladké? Ořechy jsou mimořádně zdravé. Obsahují totiž vitamin E a díky hořčíku pomáhají předcházet svalovým křečím. Dále...
Poznejte chutná přírodní antidepresiva
  • Novinky a zajímavosti

Poznejte chutná přírodní antidepresiva

OřechyO účincích ořechů jsme vám již vyprávěli. Jen pro úplnost tedy zopakujeme, jak moc jsou ořechy zdraví prospěšné. Vlašáky vám doplní omega-3 mastné kyseliny, vitamin C, B, K i A. Díky svému složení si se stresem poradí snadno,...
10 zaručených tipů, jak se vyrovnat se stresem
  • Tipy a triky

10 zaručených tipů, jak se vyrovnat se stresem

Rekreace na venkověTen, kdo má chatu nebo chalupu, může jen potvrdit, že rekreace na venkově je jedním z nejlepších způsobů relaxace. Jen se musí dávat pozor na páteční a nedělní dopravní špičky. Na chalupě se můžete v klidu projít na...
5 + 1 surovina ze spíže, se kterými vyčistíte svůj domov
  • Tipy a triky

5 + 1 surovina ze spíže, se kterými vyčistíte svůj domov

Jednoduché přísady vám pomohou snížit spotřebu chemických čisticích prostředků. Na rozdíl od nich jsou ekologicky nezávadné, v přírodě snadno odbouratelné a zdraví bezpečné. Že je máte doma ve spíži, je už jen milý bonus navíc. A při nákupu...
Jak se vyhnout kocovině
  • Tipy a triky

Jak se vyhnout kocovině

Nepijte nalačno. Snězte napřed alespoň dva krajíčky celozrnného chleba, masité nebo jiné jídlo s vysokým obsahem bílkovin, případně tučnější pokrm. Užitčné také je si dát vitamin C a B-komplex.Nemíchejte během večera různé druhy...
Autor: petr.suth

Obchod Apetit