Během podzimu se v mnoha domácnostech objevují plechy vlašských ořechů pod topením a začnou se ozývat zvuky praskající skořápky. Přinášíme vám jednoduché tipy, jak loupat ořechy, abyste se nenadřeli a nemuseli se uchýlit k postupům Marfušky z filmu Mrazík. Vaše zuby to jistě ocení.
Ona Marfuša nebyla tak úplně mimo realitu. Princip je totiž stále stejný, ať už loupete vlašské, lískové, pekany nebo para. Ořech je potřeba vložit mezi dvě plochy, které pak stlačíte. Tvrdá skořápka tímto praskne a vy můžete lahodná jádra vyndat a rovnou konzumovat nebo si je uschovat. Oříšky totiž mají tu nejlepší chuť právě po vyloupnutí, proto je kupujeme se skořápkou.
Louskáčky na ořechy
Pokud doma nemáte louskáček, tak se často používá prkénko a palička. Jednoduše dáte libovolný ořech na dřevěné prkénko a klepnete do něj paličkou. Nicméně jestli máte v plánu zpracovat větší množství a nemít všude po kuchyni kusy skořápek, rozhodně se vyplatí koupit louskáček na ořechy.
Asi nejklasičtější je ten sestrojený ze dvou držadel, které mají na konci výkroje pro umístění ořechu. Správný louskáček by měl mít alespoň dva, aby si dokázal poradit s více druhy ai velikostmi skořápek. Měl by jít také snadno stisknout rukou. Na trhu najdeme i louskače pružinové s třemi a více výkroji, takže mají větší možnosti využití. Dalším oblíbeným typem jsou louskače s posuvným nastavením otvoru pro ořech, takže zvládnout rozdrtit prakticky každý ořech.
Louskáčků na trhu najdeme opravdu nespočet, takže si každý vybere ten svůj oblíbený. Pokud se vám nezamlouvá takto jednoúčelová věc, zapátrejte v designových obchodem. I louskáčky mají své trendy a z takové obyčejné kuchyňské pomůcky může být skvělá dekorace.
Skořápky a slupky
Skoro všechny ořechy jsou schované pod tvrdou skořápkou, takže se opravdu musí vyloupat. Jeden z mála ořechů, který toto nepotřebuje, je arašíd neboli burák (správně jde o luštěninu, ale jak všichni víme, tak je řadíme do oříškového světa). Ten má skořápku měknou, takže ji lehce rozlomíte jen v ruce. Jednoduché na loupání jsou také pistácie. Jejich skořápka se skládá ze dvou části a ty jdou od jádra lehce oddělit.
Po vyndání z tvrdého obalu stále není hotovo. Jádra jsou obalená tenkou slupkou a ta v některých případem musí pryč. Mandle a pistácie stačí spařit v horké vodě a pak rychle oloupat. Jen musíte dávat pozor, abyste se neopařili. Pro zachování nádherné zelené barvy pistácií přidejte do vody jedlou sodu.
Dalším způsobem je pražení. Ořechy dejte do trouby na 200°C, postačí jim tam přibližně 10 minut nebo je nechte chvíli na sucho v pánvi. Poté je zabalte do utěrky a promněte. Hnědé tenké slupky se oddělí. Tento způsob využijete především u arašídů a lískových oříšků, jelikož krásně podtrhne jejich chuť.
Základní tipy na louskání a loupání ořechu
- Vlašské, para a pekany vložte do hrnce a zalijte horkou vodou. Nechte je stát pod pokličkou 15–30 minut a pak odstraňte vodu. Jakmile je udržíte v ruce, tak se můžete pustit do louskání. Skořápky půjdou oddělit jen nožem a jádra zůstanou celá.
- Místo spoje skořápky před lousknutím obkružte nožem, pak půjde jednodušeji oddělit.
- Pokud plánujete ořechy louskat pomocí paličky a prkénka, tak je přikryjte utěrkou. Zmírníte tak náraz paličky a ořechy se slupkami se vám nerozkutálí po lince.
- Do louskáčku ořechy vkládejte spojem na dno (kolmo k louskáčku). Praskne s daleko menším úsilím.
- Nemáte louskáček a bouchat do prkénka paličkou se vám nechce? Použijte kleště sikovky. Především pánové mají tento způsob v oblibě.
- V některých případech to jde jen rukou. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, tak si do dlaně vložte ořechy dva. Budou tlačit vzájemně na sebe a jejich rozlousknutí bude jednodušší.
- Při větším množství ořechů střídejte ruce. Pokud strávíte celý večer louskáním v pravé nebo levé, tak si můžete být skoro jisti, že vás druhý den bude v zápěstí bolet karpální tunel.
Foto v textu: Monika Grabkowska (Unsplash), Marina Raspopova (Unsplash)